آنچه حماسه “واگاتا کریستی” در مورد دعوای افترا در بریتانیا می گوید – هالیوود ریپورتر


آیا هری استایلز واقعاً به کریس پاین تف کرده است؟ چرا سلنا خواهران جنر را آنفالو کرد؟ آیا کیتی پری واقعاً رقصندگان پشتیبان تیلور سویفت را دزدیده است؟ چه کسی می داند.

لعنت بر رسانه‌های تبلوید و کارگزاران TikTok، بیشتر بیف‌های سلبریتی بدون پایان رضایت‌بخش به پایان می‌رسند. بالاخره دادگاه افکار عمومی فاقد قدرت احضاریه است. و کدام فرد مشهور آنقدر کوچک است که میلیون ها دلار – و سالها از زندگی خود – را صرف پخش لباس های کثیف خود کند؟

WAGs، این که.

WAG که مخفف Wives And Girlfriends است، نیمه‌های بهتر بازیکنان فوق‌العاده مشهور فوتبال اتحادیه بریتانیا (با نام مستعار “فوتبال”) هستند. و هنگامی که دو نفر به جنگ می روند، یک نیروی مقاومت ناپذیر با طراحی بی عیب و نقص با یک شی غیرقابل حرکت پر زرق و برق برخورد می کند. در حالی که شوهران آنها اختلافات خود را در زمین حل می کنند، WAG ها آن را به دادگاه می کشند.

همه چیز در پاییز 2019 شروع شد، زمانی که کولین رونی، همسر وین رونی، فوتبالیست افسانه ای (اکنون بازنشسته) منچستریونایتد، متوجه شد که پست های اینستاگرام خصوصی او به خوراک روزنامه ها تبدیل می شود. به طور مشخص، خورشید. رونی از روی حس و حال، همه دنبال کنندگانش را به جز یک نفر مسدود کرد: ربکا واردی، همسر جیمی واردی، مهاجم لسترسیتی. او یک سری پرچم های دروغین را به عنوان طعمه پست کرد و زمانی که آنها نتیجه گرفتند در سرفصل ها مانند “کولین رونی به مکزیک سفر کرد تا به دنبال درمان 8 هزار پوندی “انتخاب جنسیت” در تلاش ناامیدانه برای داشتن یک دختر بچه باشد. رونی وارد توییتر شد تا واردی را متهم کند به عنوان یک خائن و افشاگر

کارآگاهی درجه یک باعث شد رونی با نام مستعار “واگاتا کریستی” شناخته شود.

در آن لحظه واردی کار معقولی را انجام داد و عذرخواهی کرد شکایت کرد. رونی حاضر به عقب نشینی نشد. یک بازی پرمخاطره مرغ در دادگاه آغاز شد.

برای خواندن ضربه بزنید
پخش کننده دولتی چین با افزایش اعتراضات محلی به کووید، طرفداران جام جهانی بدون ماسک را محو کرد

واردی در موردی که خانم قاضی استین حکم داد که رونی نه تنها باید ثابت کند که اطلاعات از واردی سرچشمه گرفته اند، واردی زودتر از موعد دچار وقفه شد، بلکه واردی می دانست و قصد دارد این اطلاعات به آنها منتقل شود. خورشید. این در حالی است که رونی در توئیت خود صرفاً اعلام کرده بود که این اطلاعات از حساب واردی آمده است.

پس از سه سال موضع گیری قانونی و یک محاکمه چند هفته ای، رونی در نهایت اوایل تابستان امسال پیروز شد. جاستیس استین بر اساس پیام‌های متنی نفرین‌آمیز و همدست واردی، کارولین وات، مامور سابق، در هنگام شهادت دادن، به این نتیجه رسید که وات نکاتی را به خورشید به دستور واردی اکنون واردی نه تنها برای دستمزد وکلایش بلکه رونی نیز درگیر است.

چه چیزی می توانست واردی را وادار کند که ادعای مزخرفی را دنبال کند؟ من با یک آمریکایی صحبت کردم گرگینه وکیل در لندن برای پیدا کردن. آدلاید اسکاردینو لوپز یکی از همکاران ارشد ویگین، یک شرکت حقوقی رسانه ای برجسته است.

آیا زندگی در دادگاه های افترا در بریتانیا همیشه اینقدر هیجان انگیز است؟

لوپز: این یک مورد در یک دهه بود. اغلب شکایات شامل نوعی جراح درخت می شود که از یک نشریه تجاری به دلیل مقاله ای در مورد نحوه قطع درختان شکایت می کند.

واردی چه کسی می تواند شکایت کند وقتی می داند که عاملش منبع افشای اطلاعات است؟

فکر نمی‌کنم تا زمان محاکمه بلافاصله مشخص شود که چقدر بازنده بود، زیرا تا آن مرحله، فقط واردی حقیقت را می‌دانست. حتی رونی فقط شواهد غیرمرتبط را کنار می گذاشت. به نظر می رسد واردی یا واقعاً خودش را متقاعد کرده است که منبعی نیست زیرا مستقیماً درز نکرده است. خورشید یا او به سادگی از سیستم قانونی استفاده می کرد تا رونی را برای عقب نشینی قلدری کند. یا متوجه نشد که مامورش با «از دست دادن» تلفنش در دریای شمال، پیام‌های جنایت‌آمیز WhatsApp را از فضای ابری پاک نمی‌کند.

برای خواندن ضربه بزنید
سائورون مانند والتر وایت در فصل 2 است - هالیوود ریپورتر

اینطور نیست که رونی واردی را به چیز شنیع متهم کند.

دقیقا. برای دعاویی مانند این، هر گونه خسارت به طور کامل از هزینه های حقوقی کاسته می شود، بنابراین تقریباً صرفاً یک تمرین فکری برای همه است. فقط وکلا جلوتر می آیند. این گران‌ترین شکاف توییتری جهان بود. عموم مردم آن را دوست داشتند – و زنان هر کدام پروژه های تلویزیونی رقابتی را بر اساس همه چیز توسعه می دهند.

آیا رونی در استواری خود غیرعادی بود؟

او به این دلیل بود که منابع مالی لازم برای انجام این کار را داشت و تمایل داشت به جای از دست دادن چهره، میلیون‌ها دلار خرج کند.

آیا محاسبه ریسک برای ناشران بریتانیایی متفاوت است؟

این است. “واگاتا کریستی” یک مورد خاص بود. رونی به طور مرتب با دعواهای گران قیمت روبرو نیست. از سوی دیگر، ناشران اغلب عذرخواهی می‌کنند و رضایت می‌دهند – حتی زمانی که کاملاً موجه باشد – زیرا مبارزه با آن مقرون به صرفه است. هیچ نقطه‌ای به نفع آزادی بیان در بریتانیا وجود ندارد. در هر صورت، با توجه به اینکه بار اثبات بر عهده ناشر است، می توان برعکس آن را گفت.

با این حال، در سال گذشته شاهد شکست سه مدعی افترا در بریتانیا بودیم: جانی دپ در شکایت خود علیه شکست خورد. خورشید (فقط برای اینکه بعداً در دادگاهی علیه امبر هرد در ایالات متحده پیروز شود)، آرون بنکس، حامی مولتی میلیونر برگزیت، شکایت خود را علیه نویسنده کارول کادوالدر شکست داد، و اکنون واردی فقط علیه رونی شکست خورد. آیا دلیلی وجود دارد که باور کنیم قانون افترا در بریتانیا آنقدر که تصور می شود وحشتناک نیست؟

ما شاهد کاهش 50 درصدی پرونده های افترا در سال گذشته بوده ایم. بنابراین این می‌تواند نشان‌دهنده برخی تعدیل‌ها در استراتژی باشد، اما متأسفانه برای مشتریان رسانه‌ای ما، بریتانیا همچنان دوست‌دارترین حوزه قضایی در جهان است. مدعیان به قمار ادامه می دهند که در صورت تهدید یا طرح دعوی، آن را حل و فصل می کنند. حتی در این مورد، علی‌رغم اینکه واردی ادعای واقعاً بی‌حسابانه‌ای داشت، جاستیس استین واقعاً به عقب خم شد تا او را در یک نور نسبتاً دلسوزانه نشان دهد.

برای خواندن ضربه بزنید
تیم "پیرامون" در اقتباس از رمان علمی تخیلی ویلیام گیبسون - هالیوود ریپورتر

چگونه همه چیز را خلاصه می کنید؟
به قول یکی از همکارانم، واردی با این گل مطمئنا گل به خودی زد.

دانیل نواک، وکیل صنعت نشر، رئیس کمیته حقوق رسانه ای کانون وکلای ایالت نیویورک و یکی از مجریان پادکست اصلاحیه اول است. اسلندرتاون. این مقاله فقط دیدگاه های شخصی او را منعکس می کند.مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.