انریکه کیکی کامارنا (1947 – 1985) چطور مرد؟

انریکه کیکی کامارنا در تاریخ 26 ژوئیه سال 1947 به دنیا آمد و در تاریخ 9 فوریه سال 1985 توسط یک گروه قاچاق مواد مخدر، به طرز فجیعی به قتل رسید.

انریکه یکی از ماموران سازمان مبارزه با موادمخدر بود که قصد جاسوسی، به کارتل گوادالاخار نفوذ کرد و چندین سال و بدون اینکه هیچ کسی متوجه هویت واقعی او بشود، اطلاعات لازم را به سازمان مبارزه با موادمخدر ارسال می‌کرد.

وقتی که رهبران این کارتل از هویت او باخبر شدند، او را به شدت شکنجه کردند و از او اعتراف گرفتند؛ درواقع شروع عملیات منهدم کردن کارتل گوادالاخار هم بعد از مرگ انریکه کامارنا شروع شد.

در ادامه این پست همراه تن تاپ باشید تا داستان زندگی و طریقه مرگ انریکه کیکی کامارنا را با هم بررسی کنیم.

انریکه کیکی کامارنا

اطلاعات کلی از زندگی انریکه کیکی کامارنا

انریکه در تاریخ 26 ژوئیه 1947 و در شهر “مخیکالی” کشور مکزیک به دنیا آمد؛ در دوران نوجوانی، خانواده او از هم طلاق می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود تا فقر بدی گریبان گیر خانواده آنها شود.

البته مشکلات آنها فقط به همینجا ختم نمی‌شد؛ برادر بزرگتر که در نیرو دریایی خدمت می‌کرد، در سال 1965 و در ویتنام کشته شد؛ برادر دومش هم که گریبان گیر مواد مخدر بود. ولی این موارد باعث نشد که انریکه از رویاهایش دست بکشد. او با تمام سختی‌هایی که داشت، در سال 1966 از دبیرستان فارغ التحصیل شد.

او پس اینکه از دبیرستان فارغ التحصیل شد، به مانند برادرش به نیرو دریایی پیوست و پس از اینکه در سال 1970 ترخیص شد، به عنوان یک نیرو ویژه و مخفی، در ماموریت‌های مربوط به مواد مخدر در اداره پلیس فعالیت می‌کرد.

برای خواندن ضربه بزنید
آیا داستان برادران دالتون واقعیت دارد؟ + عکس

انریکه کیکی کامارنا در نیرو دریایی

اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) در سال 1973 تاسیس شد و وقتی که انریکه خبر تاسیس چنین سازمانی را شنید، فورا رزومه خودش را برای استخدام، به این سازمان فرستاد؛ میرنا (خواهر انریکه) هم رزومه خودش را فرستاده بود که هر دو به استخدام این سازمان درآمدند؛ میرنا به عنوان منشی و انریکه به عنوان مامور ویژه در دفتر این سازمان در شهر کالسیکو فعالیت می‌کردند.

 

انریکه چطور مسیرش به گوادالاخار رسید؟

مدتی بعد و در سال 1977، انریکه کیکی کامارنا برای انجام یک ماموریت مخفی به “دره سن خواکین” منتقل شد؛ مدتی هم نگذشت که او تصمیم گرفت تا برای یک ماموریت مهمتر، به شهر گوادالاخار برود.

چون یکی از شرط‌های پیشرفت شغلی در سازمان مبارزه با مواد مخدر، انجام فعالیت‌های خارجی بود و انریکه هم به دنبال پیشرفت شغلی بود؛ البته انریکه هم تازه ازدواج کرده بود و 3 فرزند هم داشت. شرایط مدرسه در این شهر خوب بود و همچنین گوادالاخار آب و هوای خوبی داشت و خرج و مخارج در این شهر هم به صرفه بود. همه این دلایل باعث شد تا انریکه به همراه خانواده‌اش و برای انجام ماموریت مخفی، به این شهر نقل مکان کند.

دولت آمریکا چندین سال بود که سعی می‌کرد تا باندهای مواد مخدر در مکزیک مقابله کند. چون سالانه، موادهای مخدر زیاد و مختلفی از مکزیک وارد خاک آمریکا می‌شد؛ ولی دولت مکزیک با آنها زیاد همکاری نمی‌کرد (تا دهه 1970).

انریکه کیکی کامارنا

بعد از اینکه راه‌های فرانسه برای قاچاق هروئین بسته شد، حالا مکزیک راه خودش را باز کرد و توانست به شماره یک جهان تبدیل شود؛ همچنین مزارع پرورش ماریجوانا هم در مکزیک رواج پیدا کرده بود که در آن زمان، بزرگترین مزرعه پرورش ماریچوانا در دستان کارتل گوادالاخار بود.

برای همین آمریکا به کمک سازمان مبارزه با مواد مخدر، تصمیم به انجام عملیات‌های مختلف در این کشور کرد تا راه‌های قاچاق به ایالات متحده را از بین ببرد؛ اکثر این عملیات‌ها با موفقیت پیش می‌رفت. برای مثال آنها توانستند تا “آلبرتو سیسیلیا فالکون” را دستگیر کنند و همچنین توانستند پدرو آویلز را که یکی از رهبران کارتل سینالوآ بود را به قتل برسانند.

برای خواندن ضربه بزنید
آمادو کاریلو فوئنتس برترین قاچاقچی کوکائین مکزیک

حالا نوبت به ماموریت انریکه کیکی کامارنا رسیده بود؛ او در حالی وارد این ماموریت شده بود، که آمار قاچاق مواد مخدر در مکزیک، دوباره در حال رشد بود؛ چون ماموریت‌های سازمان DEA توسط رئیس جمهور وقت مکزیک (خوزه لوپز پورتیلو) محدود شده بود و همین باعث شد تا دوباره مزرعه‌های ماریجوانا و پرورش هروئین شروع به کار کنند.

انریکه کیکی کامارنا

از طرفی دیگر، سازمان مبارزه با مواد مخدر هم بیشتر وقت خودش را برای مبارزه با کارتلهای کلمبیایی می‌کرد و کارتل‌های مکزیکی در رده دوم قرار داشتند؛ در طول این چند سالی که انریکه در گوادالاخار خدمت می‌کرد، قاچاقچیان بزرگی وارد این عرصه شده بودند؛ افرادی مثل “میگل آنخل فلیکس گایاردو، ارنستو فونسکا کاریو و رافائل کارو کوئینترو”.

این سه نفر در راس قاچاقهای شهر گوادالاخار بودند و درواقع با همدیگر، همکاری می‌کردند؛ هدف انریکه کیکی کامارنا هم نفوذ به باند همین افراد بود.

همه چیز تا چند سال خوب پیش می‌رفت؛ تا اینکه درنهایت همه چیز رو شد و هویت انریکه کیکی فاش شد!

 

انریکه کیکی چطور لو رفت؟

در سال 1984، یکی از بزرگترین مزارع پرورش ماریجوانا (بیش از هزار هکتار) که متعلق به کارتل گوادالاخار بود لو رفت و کسی که همه انگشتها به سمت او می‌رفت، انریکه بود!

انریکه اطلاعات این مزرعه را به مقامات مکزیک داده بود که متاسفانه یکسری مقامات فاسد دولت مکزیک که از طریق همین راه، کسب درآمد می‌کردند، او را فروختند.

انریکه هم در تاریخ 7 فوریه سال 1985 و در نزدیکی سفارت ایالات متحده در شهر گوادالاخار ربود شد!

انریکه کیکی کامارنا

قتل انریکه کیکی کامارنا

اصلا معلوم نیست که او در همین تاریخ (7 فوریه 1985) مرده یا نه! ولی آخرین باری که او را زنده دیدند، در همین تاریخ بود.

بعد از ربودن انریکه کیکی، او را به یکی از ویلاهای رافائل کارو کوئینترو بردند و 30 ساعت او را شکنجه کردند؛ حالا معلوم نیست که قتل انریکه کیکی کامارنا در حین شکنجه بوده و یا اینکه بعد از شکنجه!

برای خواندن ضربه بزنید
تا چه حد با نوسترآداموس آشنا هستید؟

فقط همینقدر به شما بگویم که وقتی جنازه او را پیدا کردند، جمجمه اش سوراخ شده بود و دنده هایش هم خورد شده بود؛ درنهایت جنازه انریکه کیکی در تاریخ 5 مارس سال 1985 در یکی از روستاهای ایالت میچوآکان پیدا شد.

 

واکنش سازمان مبارزه با مواد مخدر به مرگ انریکه

مرگ انریکه باعث شد تا دولت آمریکا و مکزیک برای از بین بردن کارتل گوادالاخار متحد بشوند که همینطور هم شد و طولی نکشید تا هر سه عضو این کارتل دستگیر شدند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.