ارنستو فونسکا کاریو | کودکی، جرم، افتخارات

ارنستو فونسکا کاریو را که با لقب “دون نتو” هم می‌شناختند، کسی بود که در دوران اوج خودش (دهه 80 میلادی)، ده ها هزار تن ماریجوانا و کوکائین را به کشورهای دیگر و مخصوصا آمریکا قاچاق می‌کرد.

او در دوران اوج خودش، رهبر کارتل گوادالاخار بود و هر کسی که بر سر راه او ایست می‌کرد را بدون هیچ درنگی می‌کشت و برایش فرقی نداشت که چه کسی سد راه او شده.

او این امپراطوری را با کمک دو قاچاقچی دیگر با نامهای “رافائل کارو کوئینترو” و “میگل آنخل فلیکس گایاردو” تشکیل داد؛ درواقع قدرت آنها وقتی سر به فلک کشید که دولت مکزیک توانست تا کارتل سینالوآ از عرش به فرش بکشاند.

ارنستو فونسکا کاریو - دون نتو

آنها بزرگترین مزرعه پرورش ماریجوانا در جهان را داشتند که سالانه چند هزار تن ماریجوانا را به کشور آمریکا صادر می‌کرد؛ ولی پادشاهی آنها زمانی از هم پاشید که گایاردو یک مامور مبارزه با مواد مخدر را شکنجه کرد و درنهایت کشت؛ حالا دو دولت مکزیک و آمریکا با هم متحد شده بودند تا آنها را زمین بزنند که در نهایت هم موفق شدند.

در ادامه این پست قصد داریم تا درباره زندگی این قاچاقچی مکزیکی بپردازیم. پس تا تن تاپ را تا انتها پست همراهی کنید.

 

اطلاعات کلی از زندگی ارنستو فونسکا کاریو

چندین تاریخ تولد از ارنستو فونسکا وجود دارد؛ بعضی ها ادعا می‌کنند که او در تاریخ یک آگوست سال 1930 و در ایالت سینالوآ مکزیک به دنیا آمد؛ ولی DEA (سازمان مبارزه با مواد مخدر) ادعا می‌کند که دون نتو در سال 1942 به دنیا آمده.

در دهه 1970، کار برای کارتل کالی سخت شده بود و دیگر نمیتوانستند به مانند قبل، مواد مخدر را آمریکا صادر کنند؛ حالا راه برای کارتل های مکزیکی باز شده بود.

ارنستو فونسکا کاریو در همان زمان برای پدرو آویلز (رهبر کارتل سینالوآ) کار می‌کرد تا اینکه پدرو در یک درگیری با ماموران فدرال، ضرب گلوله کشته شد؛ حالا اکثر مواد مخدرها از شهر سینالوآ به سمت گوادالاخار فرستاده می‌شدند.

پدرو آویلز

پدرو آویلز

فونسکا کاریو در شهر گوادالاخار با افراد دیگری مثل “گایاردو” و “رافائل کارو کوئینترو” متحد شد و کارتل خودشان را راه اندازی کردند؛ همین اتحاد توانست آنها را به عرش ببرد؛ آنها با تکیه به قاچاق مواد مخدر به کلمبیا توانسته بودند تا در جهان برای خودشان اسم و رسمی در کنند.

برای خواندن ضربه بزنید
داستان زندگی آدولف هیتلر (1889 - 1945)+ عکسهای کمیاب

همین موضوع باعث شد تا سازمان مبارزه با مواد مخدر یک مامور به نام “انریکه کیکی کامارنا” را برای جاسوسی به کارتل آنها بفرستد تا به عملیاتهای آنها به عنوان یک همکاری نفوذ کند.

انریکه کیکی کامارنا

کامارنا چهار سال به صورت نفوذی در عملیاتهای آنها شرکت می‌کرد و در این چهار سال توانست تا اطلاعات محرمانه زیادی را به دست بیاورد و برای سازمان مبارزه با مواد مخدر بفرستد؛ ولی بالاخره هویت او لو رفت!

انریکه کامارنا را برای آخرین بار در تاریخ 7 فوریه سال 1985 زنده دیدند؛ جسد او یک ماه بعد (مارس) و در حومه شهر پیدا شد؛ به طوریکه جمجمه اش را سوراخ کرده بودند و دنده‌هایش را هم شکسته بودند.

دولت آمریکا بعد از این اتفاق تصمیم گرفت تا یکبار برای همیشه، این کارتل را از بین ببرد و رهبرانش را دستگیر کند.

ارنستو فونسکا کاریو در فیلم و واقعیت

دستگیری ارنستو فونسکا

سازمان DEA ارنستو فونسکا کاریو را به جرم پولشویی در ایالت سن دیگو متهم کرده بود و برای همین هم او فورا به مکزیک فرار کرد و مدیریت عملیات های خودش را به صورت مخفی به دست گرفت.

ولی طولی نکشید که نیرو پلیس کشور مکزیک او را در یک ویلا در شهر “پورتو بایارتا” دستگیر کرد؛ مدتی بعد از دستگیری‌اش، او به قتل انریکه کیکی اعتراف کرد!

کوئینترو هم سه روز قبل از دستگیری کاریو و در حالی که در عمارت خودش خواب بود، دستگیر شد؛ ولی گایاردو توانست را از دست ماموران مبارزه با مواد مخدر فرار کند؛ البته او هم در نهایت در سال 1989 دستگیر شد.

هر سه بنیانگذار کارتل گوادالاخار به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل و غارت، مخصوصا قتل انریکه، به 40 سال حبس محکوم شدند.

 

منبع: wikipedia

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.