کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

کارتل خالیسکو (cartel jalisco) تا چند سال پیش، یکی از کارتل های ناشناخته بود؛ ولی در کمتر از 4 سال توانست به قدرتی برسد که الان به عنوان یکی از بدنام ترین کارتلهای جهان شناخته می شود.

این کارتل قبلا زیرنظر کارتل سینالوآ و خواکین گوزمن فعالیت میکردند که پس از مدتی، متوجه پتانسیل خودشان شدند و خیلی زود به اربابان قدیمی خودشان خیانت و منطقه را تصاحب کردند!

این کارتل تحت رهبری فردی به نام “نمسیو اوسگورا – ال منچو” است که توانست به مرور زمان، تمامی رقبای ضعیف تر از خودش را نابود کند و یک امپراطوری قدرتمند بسازد.

کارتل خالیسکو

در ادامه همراه تن تاپ باشید تا درباره کارتل خالیسکو بیشتر صحبت کنیم!

همچنین بخوانید: کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

 

کارتل خالیسکو چگونه شکل گرفت؟

همه چی از آنجایی شروع شد که یک قاچاقچی به نام “ایگناسیو کورونل” که با سینالوآ کار میکرد کشته شد؛ ولی قبل از اینکه بمیرد، مسئولیت این قاچاق را به فرد دیگری به نام “اسکار اورلاندو ناوا والنسیا – ال لوبو” که رهبر کارتل میلنیو بود سپرد.

اسکار اورلاندو ناوا والنسیا - ال لوبو

تا مدتی هم این عملیات ها به دست ال لوبو میچرخید؛ ولی زیاد طول نکشید که ال لوبو هم دستگیر شد.

حالا کارتل میلنیو داشت از هم می پاشید؛ دو گروه از داخل این کارتل به وجود آمدند با نام های “La Resistencia و Torcidos” ساخته شدند. البته که گروه Torcidos توسط گروه La Resistencia متهم به فروختن ال لوبو بودند!

حالا ال چاپو هم مرده بودند و این دو گروه با یکدیگر درگیر شدند تا بتوانند کنترل قاچاق در منطقه خالیسکو را به عهده بگیرند. درنهایت گروه Torcidos برنده این نبرد شد و الان آن را با نام کارتل خالیسکو میشناسند.

همانطور که در بالاتر هم گفتیم، رهبر این گروه فردی بود به نام ال منچو که بنیانگذار این کارتل هم شناخته می شود و از رهبران دیگر این کارتل می توان به “EL-85 و EL-53” اشاره کرد؛ همه این افراد مدتی زیر نظر کارتل ملینیو بودند!

برای خواندن ضربه بزنید
پابلو اسکوبار چگونه کشته شد؟

رهبران کارتل خالیسکو

کارتل خالیسکو بینهایت خشن بود؛ فقط همین اندازه بگویم که بعد از به وجود آمدن این کارتل، تعداد قتل و مفقود شدن مردم و پیدا کردن گورهای دسته جمعی افزایش یافت. با حضور این کارتل، ایالت خالیسکو تبدیل شده بود به یک منطقه جنگی!

ولی با تمام این خشونت ها، این کارتل تبلیغات آرمانگرایانه هم انجام می داد و مردم مکزیک را دعوت به همبستگی میکرد. حتی در زمان ویروس کرونا هم اقدامات به نظر دوستانه ای را در مناطق مختلف کشور مکزیک انجام داد.

همچنین بخوانید: کارتل خوارز :خشن ترین کارتل کشور مکزیک

 

تعدادی از جنایتهای کارتل خالیسکو

در این قسمت ما فقط بخشی از جنایتهای این کارتل را میگوییم. قطعا کارتلی با چنین ابهتی، قتل و جنایتهای بسیاری انجام داده!

ارتش کارتل خالیسکو

1. اگر یادتان باشد در پست معرفی کارتل خلیج درباره گروهی به نام زتاس صحبت کردیم که بسیار خشن و بی رحم بودند. کارتل خالیسکو یک گروهی به نام “قاتلان زتاس یا مازتاس” را تشکیل داد که به مقابله با این گروه میپرداخت.

گفته شده در سال 2011 و در ایالت وراکروز، این گروه دست به قتل حداقل 35 نفر را زد که به خاطر درگیری این دو گروه بود. البته که تعدادش باید خیلی بیشتر از این عدد باشد!

2. در سال 2015، کارتل خالیسکو در طی یک کمینی که برای انجام یک عملیات کرده بود، 15 مامور مکزیکی را به قتل رساندند که از آن به عنوان مرگبارترین حملات به نیروهای امنیتی مکزیک یاد میشود.

3. در سال 2015 یک حمله ای دیگری توسط این کارتل مکزیکی صورت گرفت که 5 مامور فدرال هم کشته شدند.

4. در می سال 2015 بود که کارتل خالیسکو یک هلیکوپتر را مورد هدف قرار داد!

ارتش کارتل مکزیکی خالیسکو

5. این کارتل علاوه بر جنگهایی که راه می انداخت، عملیات ترور هم انجام میداد؛ مثلا در ماه می سال 2018 تلاش کرد تا آقای “لوئیس کارلوس ناجرا” که رئیس امنیت ایالت خالیسکو بود را ترور کنند.

برای خواندن ضربه بزنید
10 تا از پولدارترین کارتل های قاچاق مواد مخدر

6. در ماه ژوئن سال 2020 تلاش کردند تا وزیر امنیت عمومی مکزیکوسیتی “عمر گارسیا هارفوچ” را به قتل برسانند.

7. دوباره در همان ماه ژوئن سال 2020 یک قاضی به همراه همسرش را ترور کردند؛ گفته شده که این قاضی، چندین پرونده علیه این کارتل را بررسی میکرد.

همچنین بخوانید: کارتل نورت دل وال! تاسیس تا سقوط! چه بر سر این باند آمد؟

 

الان چه کسی رهبر کارتل خالیسکو است؟

همانطور که در اول پست هم گفتیم، رهبر کارتل خالیسکو “ال منچو” است.

ایالت متحده به کسانی که از ال منچو به آنها اطلاعات دهند 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرده و البته مکزیک هم 1.6 میلیون دلار جایزه به ازای اطلاعات درباره رهبر این کارتل قرار داد.

 

نظر شما درباره کارتل خالیسکو چیست؟ شما درباره این کارتل چه فکری میکنید؟ لطفا نظرات خودتان را از قسمت کامنت برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما هستیم.

 

منبع: insightcrime.org

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.