کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

کارتل خلیج را می توان در کنار کارتل های بزرگی همچون کارتل کالی قرار داد؛ این کارتل یکی از قدیمی ترین و همچنین بزرگترین کارتل های مکزیک به شمار می رود که همچنان هم قدرتمندانه در حال فعالیت است! البته طی سالیان اخیر، قدرت این کارتل به دلیل وجود رقبایی همچون کارتل لوس زتاس کمتر شده! کارتل خلیج در دوران اوج خودش، به دست فردی به نام “اوزیل کاردناس گویلن” رهبری میشد!

در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا داستان این کارتل را با هم بررسی کنیم…

کارتل خلیچ

تاریخچه کارتل خلیج

اگر به دنبال منشا این کارتل هستید، پس به سال 1984 مراجعه کنید؛ یعنی زمانیکه “خوان گارسیا آبروگو – Juan Garcia Abrego” تجارت مواد مخدر عمویش را به دست گرفت و در همان زمان، یک معامله کوچکی با کارتل کالی انجام داد که مربوط به تجارت ماریجوانا و هروئین میشد.

خوان گارسیا آبروگو

هر دو طرفین علاقه زیادی برای ورود به بازار ایالات متحده داشتند؛ ولی ایالات متحده با پروتکلهایی که ایجاد کرده بود، کار را برای آنها سخت کرده بود و برای همین این دو کارتل، برای همکاری به سراغ یکدیگر رفتند.

اگر از لحاظ تجاری بخواهیم به داستان نگاه کنیم، این معامله برای هر دو طرف سود خالص بود؛ چون ورود به بازار ایالات متحده یعنی ورود به بازار جهانی! در نهایت گارسیا آبروگو ریسک این تجارت را قبول کرد و محموله مواد مخدر را خودش از طریق مرزهای مکزیک به آمریکا فرستاد؛ ولی با درخواست 50 درصد سود!

همچنین بخوانید: کارتل سینالوآ : برترین کارتل مکزیکی که هنوز پابرجاست!

در سال 1996 قدرت کارتل خلیج به اوج خودش رسیده بود؛ به حدی که گفته شده میلیاردها دلار در سال به دست می آورد و همه این پولها را مدیون شبکه گسترده و دقیق بود که در سراسر ایالات متحده ایجاد کرد! طولی نکشید که اربابان دیگری همچون آمادو کاریلو فوئنتس (رئیس کارتل خوارز) هم راه گارسیا آبروگو را پیش گرفت؛

آمادو کاریلو فوئنتس

آمادو کاریلو فوئنتس

حالا دهه 90 تمام شده بود و مکزیکی ها تجارت مواد مخدر جهانی را در دست داشتند؛ آنها همچنان مقامات سیاسی همچون دستیاران دولت، دادستان کل، پلیس های محلی، پلیس بین المللی، وزرا و … را خریدند و تبدیل به خطرناک ترین رقیب کارتل کالی شده بودند.

برای خواندن ضربه بزنید
کارتل خوارز :خشن ترین کارتل کشور مکزیک

همچنین بخوانید: کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

 

زمان اوج قدرت کارتل خلیج شروع شد

حالا نوبت حکمرانی جانشین گارسیا آبروگو بود؛ یعنی “اوزیل کاردناس گیلن – Osiel Cardenas Guillen”. اوزیل میخواست تا قدرت نظامی کارتل خلیج را بیشتر کند و دست به روشی که تا آن زمان در کارتلهای بزرگی همچون کالی و کارتل مدلین انجام نشده بود؛

اوزیل کاردناس گیلن

او دست به استخدام 31 سرباز سابق نیروهای ویژه مکزیک زد که سه برابر حقوق قبلی آنها را، به آنها پیشنهاد کرد. این گروه 31 نفره، افرادی تیراندازهای حرفه ای بودند؛ آنها در کار با سلاح هایی مهارت داشتند، که کارتلهای دیگر حتی نمیتوانستند به آن سلاح ها دسترسی داشته باشند.

البته این مورد را هم بگویم که این گروه، یکی از خونین ترین میراث هایی است که کارتل خلیج آن را به جا گذاشت؛ چون وقتی در سال 2003 اوزیل کاردناس گیلن دستگیر شد، این گروه فورا به عنوان یک گروه مستقل شروع به فعالیت کردند که نام خود را “زتاس” گذاشتند!

همچنین بخوانید: زندگینامه هلمر هررا! باهوش ترین عضو کارتل کالی!

 

رهبران کارتل خلیج

در بالا که به خوان گارسیا آبروگو و اوزیل کاردناس گیلن به عنوان اولین و قدرتمندترین رهبران کارتل خلیج اشاره کردیم؛ ولی خب بعد از اینها چه کسانی بر سر قدرت آمدند؟

پس از استرداد اوزیل کاردناس در سال 2007، فردی به نام “خورخه ادواردو کاستیلا سانچز” رهبری این کارتل را به دست گرفت که رهبری او مدت زیادی دوام نیاورد و در سال 2012 دستگیر شد!

خورخه ادواردو کاستیلا سانچز

حالا نوبت به برادر کاردنلس رسید؛ یعنی “آنتونیو کاردناس گیلن“! زمان رهبری آنتونیو از خورخه هم کمتر بود؛ چون خیلی زود و در سال 2010 به ضرب گلوله کشته شد.

افرادی که رهبری این کارتل را به عهده داشتند عبارتند از: “دیوید سالگادو، ماریو رامیرز تروینو، جولیان مانوئل لوییزا سالیناس، خوزه آلفردو کاردناس مارتینز“.

برای خواندن ضربه بزنید
10 تا از شایع ترین مواد مخدر در جهان

همچنین بخوانید: میگل آنخل فلیکس گایاردو: زندگینامه ارباب مواد مخدر!

 

کارتل خلیج هنوز فعال است؟

همه این افرادی که در بالا به آن اشاره کردیم یا کشته شدند و یا اینکه دستگیر شدند! الان هم همچنان کارتل خلیج پابرجاست؛ ولی مشخص که چه کسی آن را هدایت میکند! اصلا رهبری دارد؟ یا خودشان خواستند که رهبرشان مخفی بماند؟

 

چرا لوس زتاس و کارتل خلیج با یکدیگر جنگیدند؟

لوس زتاس

هیچ داستان دقیقی نیست که لوس زتاس اول جنگ را شروع کرد یا کارتل خلیج! ولی چیزی که واضح است، درگیری بر سر قدرت و نفوذ بود!

پس از اینکه کاردناس به آمریکا استرداد شد، زتاس آنقدر قدرتمند شده بود که کل بازار مکزیک در دستانش بود و از لحاظ سود مالی و قدرت و نفوذ، یا برابر با کارتل خلیج بود و یا برتر از آن!

در همینجا بود که کارتل خلیج احساس ترس کرد که نکند مار در آستین پرورش داده باشد! در این میان معلوم نیست چه اتفاقی افتاد؛ ولی جنگی سخت میان این دو شروع شد که هنوز هم اثراتش پابرجاست!

 

 

نظر شما درباره کارتل خلیج چیست؟ به نظر شما این کارتل را میتوان در لیست خطرناک ترین ها قرار داد؟ رهبر این کارتل الان چه کسی است؟ شما میتوانید نظرات خودتان را در قسمت کامنت برای ما بفرستید…

 

منبع: insightcrime.org

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.