زیباترین زن قاجار انیس الدوله (1258-1314) + زندگینامه

زیباترین زن قاجار شاید در ذهن شما یک کلمه مسخره بیاید. چون ما همه این زنها را با بدنی چاق، سبیل، ابروهای پرپشت و لباس های نافرم میشناسیم. ولی داستان اصلی اینگونه نیست؛ برای همین ما تصمیم گرفتیم تا داستان انیس الدوله را برای شما تعریف کنیم. کسی که به عنوان زیباترین دختر در آن زمان شناخته میشد.

ولی خب معیارها چی بود؟ چرا انیس الدوله لقب زیباترین دختر قاجار را گرفت؟ در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا زندگی کامل این بانوی قاجاری را برای شما تعریف کنیم…

زیباترین زن قاجار

مقدمه ای بر زیباترین زن قاجار

نام اصلی انیس الدوله “فاطمه” و از روستا امامه (تهران) بود و برای همراه یکی از سوگلی های ناصرالدین شاه، به دربار رفت که در نهایت خودش تبدیل به سوگلی شد.

او در 20 سال آخر سلطنت و عمر ناصرالدین شاه، بدون اینکه عقد دائم شاه باشد، قدرتمندترین و زیباترین زن قاجار بود؛ او در زمانه ای قدرتمندترین زن قاجار بود، که دوران مرد سالاری بود و کسی به زنها توجه آنچنانی نمیکرد.

به انیس الدوله حتی لقب ملکه بی تاج و تخت را هم داده بودند؛ او حتی یک زن شجاع بود و وقتی که سید محمد حسن شیرازی کشیدن قلیان را حرام کرد، او در مقابل چشمان ناصرالدین شاه، قلیانها را شکست؛ این درحالی بود که کسی جرات نمیکرد با ناصرالدین شاه چشم تو چشم شود!

در تاریخ اطلاعات ضد و نقیض زیادی درباره این بانوی دربار قاجار وجود دارد؛ یکی او را خیر میخواند و دیگری او را پلید!

 

زندگی اولیه زیباترین زن قاجار چطور گذشت؟

انیس الدوله زیباترین زن قاجار

کسی نمی داند که دقیقا تاریخ تولد انیس الدوله چه زمانی است؛ تقریبا حدس می زنند که او در سال 1258 به دنیا آمده باشد؛ ولی در اسناد تاریخی آمده که انیس الدوله از روستا امامه است؛

نام پدرش نورمحمد و نام خودش هم فاطمه است؛ آنها از تبار گرجیانی بودند؛ یعنی در زمان سلطنت صفویان، از کشور گرجستان به مازندران کوچ کردند؛ متاسفانه پدر انیس الدونه در همان دوران کودکی فاطمه از دنیا رفت و او را به نزد عمه اش بردند؛ عمه انیس الدوله رابطه نزدیکی با دربار داشت و همین موضوع جرقه تبدیل شدن به زیباترین زن قاجار را زد!

برای خواندن ضربه بزنید
امپراطوری پارسی! بزرگترین امپراطوری جهان!

روایتهای زیادی درباره ورود او به دربار وجود دارد که ما دو نمونه را برای شما تعریف میکنم:

1. در یکی از این روایات آمده که فاطمه به واسطه عمه اش به دربار آمد و خدمتگذار محبوبترین سوگلی ناصرالدین شاه یعنی “جیران فروغ السلطنه” شد. از آنجایی که فاطمه به جیران خیلی نزدیک بود، بعد از مرگ سوگلی محبوب شاه، همه اموال او به فاطمه رسید؛ این اموال شامل مهر و محبت شاه هم میشد!

2. روایت دیگر اینگونه است که شاه برای یک سفری به سلطانیه رفت و آنجا فاطمه آشنا شد و از او خوشش آمد. همانجا فاطمه را صیغه کرده و به او لقب انیس الدوله را داد و اینگونه تو به دربار آمد و تبدیل به زیباترین زن قاجار شد.

 

انیس الدوله چگونه در نزد شاه محبوب شد؟

ناصرالدین شاه و انیس الدوله

انیس الدوله یک بانوی بسیار زرنگ بود و دلش چیزی فراتر از یک سوگلی را می خواست. او دوست داشت تا درباریان از او حساب ببرند و برای همین میدانست که باید از زیر سایه حرمسرا بیرون بیاید.

جالب است بدانید که انیس الدوله حتی از ناصرالدین شاه، هیچوقت بچه دار نشد؛ ولی باز هم همچنان نزد او محبوبترین زن بود.

نوه ناصرالدین شاه در داستان زندگی خودش می نویسد که ناصرالدین شاه اگر هر شب با هر تعداد زنی که می خوابید، در نهایت شبش را در کنار انیس الدوله صبح می کرد؛ ولی خب چرا ناصرالدین تا این حد به انیس الدوله بها می داد؟ انیس الدوله چیکار کرد که شاه به او لقب زیباترین زن قاجار را داد؟

1. در مرحله اول او سعی کرد تا از طریق معلمهایی که در دربار وجود داشتند، خواندن و نوشتن را یاد بگیرد؛ او وقتی که خواندن و نوشتن را یاد گرفت، شروع کرد به خواندن کتابهایی که برای شاه می نوشتند و همین موضوع باعث شد تا نزد شاه محبوب تر از قبل شود.

برای خواندن ضربه بزنید
10 تا از خونخوارترین انسانهای تاریخ

2. انیس الدوله نمیخواست که فقط سوگلی بماند؛ او می خواست تا قدرت دربار در دستان او باشد و برای همین شروع کرد به ارتباط گرفتن با مهدعلیا (مادر ناصر الدین شاه).

مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه

مهدعلیا کسی بود که از زمان مرگ محمدشاه تا زمان تاجگذاری ناصرالدین شاه، 45 روز کشور را بدون هیچ مشکلی اداره کرد و برای همین یکی از قدرتمندان دربار بود؛ او توانست خیلی راحت به مهدعلیا نزدیک شود و بعد از اینکه مرد، سریع بر جای او نشست و اداره حرمسرا را به دست گرفت!

تدابیر او در اداره دربار بینظیر بود و حتی اکثر فرزندان ناصرالدین شاه هم به آن اعتراف کردند؛ جالب است بدانید که ناصرالدین شاه چند بار از انیس الدوله خواست تا به عقد او دربیاید؛ ولی انیس الدوله با زیرکی زنانه اش، این درخواست را خیلی محترمانه رد میکرد.

 

از زیباترین زن قاجار چگونه در خاطرات یاد میشود؟

اعتمادالسلطنه در خاطرات خود از انیس الدوله اینگونه می نویسد:

“انیس الدوله ناخوش است و از خدا میخواهم که هر چه زودتر حال وی خوب شود. برای این برای بهبودی انیس الدوله دعا میکنم، چون اگر از دنیا برود، حرمخانه نیز با او از بین میرود.

 

تاج السلطنه هم درباره انیس الدوله اینگونه گفت:

“انیس الدوله به عاقل است، که با نداشتن قیافه خوب، زن اول محترم دربار است. الان که من دارم این را می نویسم، او 30 سال سن دارد و صورتی سبزه، قدی متوسط، آرام، باوقار، کمی هم زشت است ولی با اقتدار! تمامی زنهای سفرای خارجه همیشه به خانه وی میرفتند. او فرزندی نداشت و مرا همیشه فرزند خودش میخواند.”

 

دکتر ژان باتیست فوریه که یکی از معدود پزشکان دربار بود که می توانست با سوگلی های دربار صحبت کند، درباره انیس الدوله اینگونه مینویسد:

“او یک زنی خیرخواه و زیرک است و همیشه صورتی خندان دارد. بی دلیل نیست که تبدیل به زیباترین زن قاجار شده است.”

دکتر ژان باتیست فوریه

کارلا سرنا هم از در سفرنامه خودش از انیس الدوله به عنوان ملکه ایران یاد میکند و او را زنی خوش برخورد و زیباروی میخواند. کارلا سرنا از انیس الدوله به عنوان کسی یاد میکند که برگزاری مراسمات مهم به عهده وی است.

برای خواندن ضربه بزنید
ساعت سوئیسی باستانی : ساعتی مدرن در چین باستان

البته این را هم بدانید که کارلا سرنا به همراه انیس الدوله، به مراسم تعزیه خوانی هم رفتند.

 

انیس الدوله یک بانوی نیکوکار شناخته میشد؟

همه انیس الدوله را با لقبهایی به مانند قدرتمندترین و زیباترین زن قاجار می دانند. ولی او آیا جدای از کارهای سیاسی، کارهای خیر هم انجام می داد؟

در جواب باید بگوییم که بله! در ادامه بخشی از کارهای خیر انیس الدوله را برای شما معرفی میکنیم:

 1. او از هر فرصتی استفاده می کرد تا یک مراسم مذهبی برگزار کند.
 2. از اموال بی انتهای ناصرالدین شاه، همیشه بین فقرا تقسیم میکرد.
 3. ناصرالدین شاه هر روز لباسی جدید می پوشید و انیس الدوله هم لباس روز قبل را به نیازمندان میداد.
 4. قسمت زیادی از سرمایه خودش را به حرم امام حسین (ع) و حرم امام رضا (ع) بخشید.
 5. او شمشیر و نیم تاج طلای خودش را به حرم امام رضا (ع) اهداد کرد.
 6. او در ادامه، تاج الماس برای روضه امیرالمومنین، ضریح نقره ای برای شهدای کربلا، پرده مروارد برای آستان امام رضا (ع) اهدا کرد.
 7. درب نقره ای طلاکوب مسجد گوهرشاد را تعمیر و ترمیم کرد.
 8. ده دهانه مغازه برای روضه خوانی امام رضا (ع) اهدا کرد.
 9. احداث یک پل در ناصرآباد لواسان.
 10. و….

 

چرا انیس الدوله در عکس های قدیمی سبیل داشت؟

چرا باید فکر کنید که زیباترین زن قاجار سبیل داشت؟ یا چرا باید اصلا فکر کنید که سبیل و خال و ابروهای پیوسته، نشانه هایی از زیبایی زنان بوده؟

درواقع همه این سبیل و ابرو و خال های گوشتی، به دست خود ناصرالدین شاه و با مداد بر روی عکسها کشیده می شد. شما در بالاتر تصویر واقعی انیس الدوله (اولین تصویر) را دیدید. حالا بلایی که ناصرالدین شاه بر روی این عکسها آورده است را ببینید:

انیس الدوله

البته ما در پست چرا زنان قاجار سبیل داشتند کامل درباره این موضوع صحبت کردیم.

 

تصاویری از زنان دوران قاجار

زنان دوران قاجار

 

زنان قاجار

 

سوگلی ناصرالدین شاه

 

دختران قاجار

 

زیباترین زن قاجار

 

کودکان دوره قاجار

سوگلی ناصرالدین شاه

 

دختران قاجار

 

زیباترین زن قاجار

 

زنان قاجار

 

انیس الدوله

 

 

شما درباره انیس الدوله چه فکری میکنید؟ چرا او زیباترین زن قاجار لقب داشت؟ چرا او اینقدر قدرت به دست آورد؟ او واقعا آدم خیری بود؟ شما می توانید نظرات خودتان از قسمت کامنت برای ما بفرستید.

 

منبع: ویکی پدیا

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. Mohammad_yall گفت:

  انیس الدوله زیباترین زن دوباره قاجار بود؟ اون سیبیلو چیجوری قشنگ بود؟

  • Admin گفت:

   مثل اینکه پست رو کامل نخوندین. پست رو کامل بخونین متوجه داستان میشین.

 2. پسته خندان گفت:

  اگه انیس الدوله زیباترین زن اون زمان ایران بود، پس ما احتمالا زیباترین زن جهان میشدیم =))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.