کارتل سینالوآ : برترین کارتل مکزیکی که هنوز پابرجاست!

کارتل سینالوآ را می توان یکی از برترین و پولدارترین کارتل های قاچاق مواد مخدر نام برد و نام آن را در کنار کارتل هایی همچون مدلین و کارتل کالی قرار دارد. البته که کارتل سینالوآ اصلا در حد این دو کارتل نبود، ولی خب با نبود آنها، توانست خودش را بر سر زبانها بیاورد.

جدا از این، کارتل سینالوآ در منطقه ای که کار می کرد، حرف اول را می زد و هنوز هم کسی نتوانسته روی دستش بیاید.

در این پست به ما قصد داریم تا زیر و بم این کارتل را دربیاوریم و ببینیم که این داستانها از کجا شروع شدند. پس در ادامه با تن تاپ همراه باشید.

همچنین بخوانید: کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

 

تاریخچه کارتل سینالوآ

نیرو ویژه کارتل سینالوآ

منطقه سینالوآ از قدیم در عرصه تجارت مواد مخدر و قاچاق آن، حرف اول را در مکزیک میزد. جدای از این بحث قاچاق، سینالوآ مکانی فوق العاده برای پرورش ماریجوانا و خشخاش نیز بود. تقریبا می توان گفت که همه سازمان های مواد مخدر در کشور مکزیک، از این ایالت شروع کردند.

کارتل سینالوآ در ابتدا یک گروه کوچک تشکیل شده از خانواده کشاورز بود. همین گروه کوچک از دهه 1960 و 1970 یواش یواش به سمت قاچاق مواد مخدری همچون ماریجوانا رفتند.

از اولین نفرات آنها می توان به پدرو آویلز اشاره کرد. جالب است بدانید که همین پدرو آویلز بود که خواکین گوزمن را وارد تجارت کرد که جهان او را با نام “ال چاپو” می شناسد.

پدرو آویلز

پدرو آویلز

البته آویلز قبل از اینکه کارتل سینالوآ را به اوج برساند در یک درگیری با نیروی پلیس و به ضرب گلوله کشته شد. بعد از مرگ آویلز، اعضای گروه و خانواده او برای ادامه عملیات، به گوادالاخارا در ایالت خالیسکو رفتند. (کارتل خالیسکو در این ایالت واقع شده.)

رهبران این گروه افرادی به مانند “رافائل کارو کوئینترو، میگل آنخل فلیکس گایاردو، ارنستو فونسکا کاریو” بودند. این سه نفر به کمک یک قاچاقچی هندوراسی، مستقیما با کارتل مدلین در ارتباط بودند. این قاچاقچی هندوراسی نامش “ماتا بالستروس” بود.

برای خواندن ضربه بزنید
کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و ...

 

ماتا بالستروس که بود؟

ماتا بالستروس یک واسطه بین کارتلها برای قاچاق مواد مخدر بود و عمده فعالیتش در واسطه گری، بین کارتل گوادالاخارا و کارتل مدلین بود.

روش هایی که آنها برای قاچاق استفاده می کردند، امروزه مجددا شاهد آنها هستیم. روش هایی مثل انتقال کوکائین به روش هوایی و قایق به آمریکای مرکزی و مکزیک و سپس از مسیرهای زمینی به ایالات متحده.

کارتل سینالوآ

جرعت قاچاقچیان مکزیکی زمانی نمایان شد که آنها در سال 1985 یک مامور مخفی اداره مبارزه با مواد مخدر به نام “انریکه کامارنا” را به قتل رساندند.

بعد از مرگ کامارنا، ورق به ضرر کارتل گوادالاخارا برگشت. ایالات متحده فشارهایش را بر دولت مکزیک شروع کرد و آنها هم وارد عملیات شدند. رهبران کارتل هم دیگر به اجبار فرار کردند و هر کدام در منطقه ای برای خود پایگاهی راه اندازی کردند.

برادران آرلانو فلیکس در تیجوانا، خانواده کاریلو فوئنتس در خوارز و ال چاپو به همراه شریکش “هکتور لوئیس پالما سالازار در سینالوآ و کارتل سینالوآ را راه انداختند.

آمادو کاریلو فوئنتس

آمادو کاریلو فوئنتس

زمان زیادی نگذشت که جنگی بین این سه گروه به وجود آمد. در نوامبر سال 1992 بود که ال چاپو 40 مرد مسلح را به مهمانی کارتل تیجوانا فرستاد و 9 نفر را به قتل رساند.

کارتل تیجوانا هم سعی کرد تا با ترور ال چاپو جواب این حمله را بدهد. البته این ترور ناموفق ماند و به جای ال چاپو، یک کاردینال مکزیکی را کشتند. ال چاپو بعد از این اتفاق به گواتمالا فرار کرد که دو هفته بعد از فرارش، دستگیر شد. پالما سالازار هم در سال 1995 دستگیر شد.

همچنین بخوانید: کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

بعد از دستگیری ال چاپو، کنترل کارتلش به دست برادرانش افتاد. افرادی به نامهای “آرتورو لوئرا، رامون لایجا سرانو، هکتور، آلفردو”

البته ال چاپو هم از داخل زندان تا جایی که می تواسنت و به کمک وکیلهایش، کارتل را مدیریت میکرد. او در نهایت در سال 2001 از زندان فرار کرد تا دوباره شخصا مدیریت کارتل سینالوآ را به عهده بگیرد.

برای خواندن ضربه بزنید
پابلو اسکوبار چگونه کشته شد؟

بعد از فرارش در سال 2001، او دوباره دستگیر شد ولی باز هم بعد از مدتی فرار کرد که باز هم دستگیر شد!

امروزه هنوز هم کارتل سینالوآ وجود دارد و همچنان فعالیتش را ادامه می دهد و این در حالی است که ال چاپو هنوز در زندان به سر می برد.

 

نظر شما درباره این کارتل سینالوآ چیست؟ این کارتل تا چند سال می تواند بر سر قدرت باقی بماند؟ شما می توانید نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

منبع: insightcrime.org

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.