اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم + بررسی و تحلیل

به نظر شما اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می‌بینیم ؟ ما در مقاله سه راه ساده برای سفر در زمان از سرعت به عنوان یکی از روش های سفر در زمان معرفی کردیم؛ چه می‌شود اگر این اتفاق بیفتد؟

چه چیزی می بینید اگر با سرعت حرکت کنید؟ چه مشکلاتی برای شما پیش می‌آید؟ نظر شما چیست؟ در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا این سوال را با هم بررسی کنیم.

 

چه می‌شود اگر با سرعت نور حرکت کنیم و اینکه چه می بینیم؟

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم

کسی که با سرعت نور حرکت می‌کند، زمان برای او کند می‌شود. جدا از این، میدان دید آنها هم تغییر می‌کند. (منظور از آنها، کسی است که با سرعت نور حرکت می‌کند و کسی که با سرعت نور حرکت نمی‌کند.)

کلیت داستان در جمله بالا توصیف می‌شود. ولی بیایید از اول تا آخر به بررسی این موضوع بپردازیم.

از وقتی که چرخ اختراع شد، سرعت همیشه جزو علاقمدیهای عده زیادی شد و این در حالی است که عده ای هم از آن می‌ترسند. وسایل حمل و نقل زیادی وجود دارد که می‌تواند تجربه سرعت زیاد را برای ما فراهم کند؛ هواپیما، جت، قطار و … ولی یک چیزی در جهان وجود دارد که از هر چیزی که فکر می‌کنید سریعتر است؛ نور!

شاید شما تا الان به موضوع فکر نکرده باشید؛ ولی ممکن است که خیلیها این سوال را از خودشان بپرسند. اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می‌بینیم و یا اصلا چه می‌شود؟

همچنین بخوانید: آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ چه مشکلاتی برای ساختنش هست؟ 

برای خواندن ضربه بزنید
سفر در زمان در ایران :علی رازقی توانسته ماشین زمان بسازد؟

 

نظریه نسبیت انیشتین چه می‌گوید؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

قبل از دهه 1900 کل جهان و علم فیزیک، پایبند به نظریه نیوتن بود (از نظر جاذبه و اجسام). ولی ناگهان انیشتین وارد شد و این تئوری را به نفع خودش تغییر داد.

همچنین بخوانید: نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان چیست؟ توضیحات با مثال!

سوالهای زیادی درباره جرم و انرژی وجود داشت که انیشتین با نظریه ای که ارائه داد، تمامی این سوالات را برطرف کرد. نظریه انیشتین ثابت کرد که جرم و انرژی امکان این را دارند که به یکدیگر تبدیل شوند. طبق همین تئوری، ثابت شد که سرعت نور برای شخص ناظر ثابت است.

عده ای هم تئوری انیشتین را با نام هم ارزی جرم و انرژی یاد می‌کنند. حالا سوال اینجاست که:

 

هم ارزی جرم و انرژی یعنی چی؟

هم ارزی جرم و انرژی یعنی چی

هم ارزی جرم و انرژی به این معنی است که اگر یک جسم با سرعت 10 درصد سرعت نور حرکت کند، 0.5 درصد جرم اصلی خود افزایش پیدا می‌کند. حالا اگر جسمی با 90 درصد سرعت نور حرکت کند چه اتفاقی می‌افتد؟ جرم آن 2 برابر جرم اولیه اش می‌شود!

پ.ن: تعریف هم ارزی جرم و انرژی یادتان باشد که در ادامه لازم می‌شود !

همچنین بخوانید: کرم چاله چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ همه چیز درباره این تئوری! 

 

آیا می توانیم با سرعت نور حرکت کنیم؟

آیا می توانیم با سرعت نور حرکت کنیم؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می‌بینیم، باید این موضوع را بررسی کنیم که آیا می‌توانیم با سرعت نور حرکت کنیم یا نه!

حرف آخر را اول می‌زنم! نه! ما نمی‌توانیم با سرعت نور حرکت کنیم!

ما در بالا درباره هم ارزی جرم و انرژی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر جسمی با سرعت نور حرکت کند، جرمش به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. بگذارید مثالی دیگر بزنم:

سرعت نور 300,000 کیلومتر در ثانیه است و وقتی یک جسم با این سرعت حرکت کند، جرم آن بی نهایت می‌شود. پس انرژی بی نهایت برای حرکت جسم مورد نیاز خواهد بود که چنین چیزی امکان پذیر نیست! دقیقا به همین دلیل است که هیچ جسمی نمی‌تواند با سرعت نور حرکت کند.

برای خواندن ضربه بزنید
آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ چه مشکلاتی برای ساختنش هست؟

همچنین بخوانید: سفر در زمان در ایران : علی رازقی توانسته ماشین زمان بسازد؟

 

چه می شود اگر با سرعت نور حرکت کنید؟

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم

در ادامه بحث اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می‌بینم می‌رسیم به اینکه اصلا اگر چنین اتفاقی بیفتد، چه می‌شود؟!

در مرحله اول اگر کسی با 90 درصد سرعت نور حرکت کند، زمان برای شخصی که با سرعت نور حرکت می‌کند کندتر می‌شود! یعنی اگر کسی که در حال سفر است، فقط 10 دقیقه از زمان را سپری کند، ممکن است برای شخص ناظر 20 دقیقه بگذرد! این موضوع برمی‌گردد به پارادوکس دوقلوها که قبلا در مقاله مشکلات سفر در زمان درباره آن توضیح دادیم.

مورد بعدی در مورد میدان دید شماست! این مورد را شما حتی در فیلم های علمی تخیلی درباره همین موضوع دیدید. جهان از طریق یک پنجره تونلی شکل در مقابل هواپیمایی که در آن سفر می‌کنید برای شما ظاهر می‌شود.

جدای از این موارد، ستاره هایی که جلوی شما قرار دارند آبی و ستاره هایی که در پشت شما قرار دارند قرمز می‌شوند. پس از سرعت تعیین شده، شما تنها چیزی که می‌بینید سیاهی مطلق است! زیرا طول موجی که وارد چشم شما می‌شود، خارج از طیف مرئی خواهد بود.

همچنین بخوانید: سفر در زمان : چگونه می شود به آینده و گذشته سفر کرد؟ 

 

چرا سرعت بالاتر از نور نداریم

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم

ما در بالاتر گفتیم که حتی با سرعت نور هم نمی‌توانید حرکت کنیم. دلیلش را یادتان است؟ این دفعه به یک روش دیگر برایتان توضیح می‌دهم.

هیچ چیزی و یا هیچ کسی نمی‌تواند 300,000,000 متر بر ثانیه و یا 1,080,000,000 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. طبق قوانین علم فیزیک، هر چقدر که به سرعت نور نزدیک تر می‌شوید، باید انرژی بیشتری را برای آن جسم فراهم کنید و طبق همین قانون، رسیدن به سرعت نور غیرممکن است و البته شاید الان اینگونه باشد.

برای خواندن ضربه بزنید
اثر پروانه ای چیست؟ این تئوری چقدر در زندگی ما تاثیر دارد؟

البته شاید سرعت بالاتر از نور هم باشد؛ ولی دانشمندان قبلا محدوده سرعت جسمانی را سرعت نور اعلام کردند.

همچنین بخوانید: سفر در زمان با ماشین زمان :روش و راه سفر به آینده!

 

نظر شما درباره این موضوع چیست؟ به نظر شما اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم؟ به نظر شما با این روش می‌شود در زمان سفر کرد؟ شما می‌توانید نظرات خودتان را از قسمت کامنتها برای ما بفرستید.

 

منبع: scienceabc.com

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. سایمون گفت:

  با احترام
  سریعترین چیز در این دنیا سرعت نور نیست ،
  ۱-فکر کنید خورشید در یک لحظه از بین بره ، نور خورشید تقریبا ۷ دقیقه طول میکشه که به زمین برسه . بر طبق این نظریه سرعت نور . یعنی حدودا ۷ دقیقه بعد از لحظه نابودی خورشید ما نور داریم .
  ولی یک موضوع مهم اینجا هست . در همان لحظه نابودی خورشید . میدان الکترو مغناطیسی تحت تاثیر خورشید و زمین و سیاره های منظومه از بین میره .
  در همان لحظه تمامی سیاره ها از مدار خود خارج می‌شوند . پس سرعت نور دیگه معنایی ندارد . سرعت بالاتری وجود دارد
  ۲-در مورد غیر ممکن شدن رسیدن به سرعت نور یک موضوعی هست . در مورد صحبت اینیشتن مشکل این نظریه این هست که اگر بخوای به نزدیک سرعت نور برسی باید بخاطره اینکه جسم جرم بی نهایت پیدا میکنه پس باید انرژی بی نهایت آزاد کنی که غیر ممکن هست . حالا دو تا نظریه من میگم .
  اگر بتونی یک میدان الکترو مغناطیسی بوجود بیاری که این جسم درون اون باشه . میشه با انرژی موجود در فضایی کهکشان ( الکترو مغناطیسی ) تامین انرژی بشه و با استفاده از قانون درهم تنیدگی کوانتومی جابجایی در یک لحظه صورت بگیره . هزاران سال نوری در یک میلیونیوم ثانیه .
  نظریه دوم . اگر ما در نظریه اول شکست بخوریم ، میتونیم از نیروی نور از فوتون های نور برای حرکت بهره ببریم . زیرا فوتون های نور جرم ندارند . فکر کن یک موشک با سوخت فوتون های نور . میتونه جسم رو با سرعت نور حرکت بده .
  البته اینها همه نظریه هست . موفق و پیروز باشید .

 2. رضا گفت:

  من اگه میتونستم به گذشته برگردم از………. خودم جلوگیری میکردم، تا باعث نشه الان سرخورده بشم، نمیذاشتم……….مدرسه و محل دور و بر……… بچرخند،الانم که میبینمشون بازم منو به چشم همون………. نگاه میکنند، بااینکه 40سالم شده ولی بازم میبینن منو اذیتم میکنند، وباعث شده بچه هام بفهمن باباشوون قبلا…….. بوده.

  • Admin گفت:

   در مرحله اول شما نمیتونین گذشته رو تغییر بدین. اگه پست اثر پروانه ای رو بخونین متوجه منظور من میشین.
   در مرحله دوم، خودتون میگین گذشته. اصلا مهم نیست چیکار کردین. هر چی بوده گذشته و تموم شده. الان کار دور و بریای شما اشتباه هستش. دو راه حل داری. یا همینجوری حرص بخوری که چرا اینکار رو کردم. یا باهاش کنار بیایی. من باهاش کنار اومدم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.