اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم + بررسی و تحلیل

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم + بررسی و تحلیل

به نظر شما اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم؟ ما در مقاله سه راه ساده برای سفر در زمان از سرعت به عنوان یکی از روش های سفر در زمان معرفی کردیم؛ چه می شود اگر این اتفاق بیفتد؟

چه چیزی می بینید اگر با سرعت حرکت کنید؟ چه مشکلاتی برای شما پیش می آید؟ نظر شما چیست؟ در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا این سوال را با هم بررسی کنیم.

 

چه می شود اگر با سرعت نور حرکت کنیم و اینکه چه می بینیم؟

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم

کسی که با سرعت نور حرکت می کند، زمان برای او کند می شود. جدا از این، میدان دید آنها هم تغییر میکند. (منظور از آنها، کسی است که با سرعت نور حرکت می کند و کسی که با سرعت نور حرکت نمی کند.)

کلیت داستان در جمله بالا توصیف می شود. ولی بیایید از اول تا آخر به بررسی این موضوع بپردازیم.

از وقتی که چرخ اختراع شد، سرعت همیشه جزو علاقمدیهای عده زیادی شد و این در حالی است که عده ای هم از آن می ترسند. وسایل حمل و نقل زیادی وجود دارد که می تواند تجربه سرعت زیاد را برای ما فراهم کند؛ هواپیما، جت، قطار و … ولی یک چیزی در جهان وجود دارد که از هر چیزی که فکر میکنید سریعتر است؛ نور!

شاید شما تا الان به موضوع فکر نکرده باشید؛ ولی ممکن است که خیلیها این سوال را از خودشان بپرسند. اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم و یا اصلا چه می شود؟

همچنین بخوانید: آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ چه مشکلاتی برای ساختنش هست؟ 

 

نظریه نسبیت انیشتین چه می گوید؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

قبل از دهه 1900 کل جهان و علم فیزیک، پایبند به نظریه نیوتن بود (از نظر جاذبه و اجسام). ولی ناگهان انیشتین وارد شد و این تئوری را به نفع خودش تغییر داد.

همچنین بخوانید: نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان چیست؟ توضیحات با مثال!

سوالهای زیادی درباره جرم و انرژی وجود داشت که انیشتین با نظریه ای که ارائه داد، تمامی این سوالات را برطرف کرد. نظریه انیشتین ثابت کرد که جرم و انرژی امکان این را دارند که به یکدیگر تبدیل شوند. طبق همین تئوری، ثابت شد که سرعت نور برای شخص ناظر ثابت است.

عده ای هم تئوری انیشتین را با نام هم ارزی جرم و انرژی یاد می کنند. حالا سوال اینجاست که:

 

هم ارزی جرم و انرژی یعنی چی؟

هم ارزی جرم و انرژی یعنی چی

هم ارزی جرم و انرژی به این معنی است که اگر یک جسم با سرعت 10 درصد سرعت نور حرکت کند، 0.5 درصد جرم اصلی خود افزایش پیدا میکند. حالا اگر جسمی با 90 درصد سرعت نور حرکت کند چه اتفاقی می افتد؟ جرم آن 2 برابر جرم اولیه اش می شود!

پ.ن: تعریف هم ارزی جرم و انرژی یادتان باشد که در ادامه لازم می شود !

همچنین بخوانید: کرم چاله چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ همه چیز درباره این تئوری! 

 

آیا می توانیم با سرعت نور حرکت کنیم؟

آیا می توانیم با سرعت نور حرکت کنیم؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم، باید این موضوع را بررسی کنیم که آیا می توانیم با سرعت نور حرکت کنیم یا نه!

حرف آخر را اول می زنم! نه! ما نمی توانیم با سرعت نور حرکت کنیم!

ما در بالا درباره هم ارزی جرم و انرژی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر جسمی با سرعت نور حرکت کند، جرمش به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند. بگذارید مثالی دیگر بزنم:

سرعت نور 300,000 کیلومتر در ثانیه است و وقتی یک جسم با این سرعت حرکت کند، جرم آن بی نهایت می شود. پس انرژی بی نهایت برای حرکت جسم مورد نیاز خواهد بود که چنین چیزی امکان پذیر نیست! دقیقا به همین دلیل است که هیچ جسمی نمی تواند با سرعت نور حرکت کند.

همچنین بخوانید: سفر در زمان در ایران : علی رازقی توانسته ماشین زمان بسازد؟

 

چه می شود اگر با سرعت نور حرکت کنید؟

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم

در ادامه بحث اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم می رسیم به اینکه اصلا اگر چنین اتفاقی بیفتد، چه می شود؟!

در مرحله اول اگر کسی با 90 درصد سرعت نور حرکت کند، زمان برای شخصی که با سرعت نور حرکت میکند کندتر می شود! یعنی اگر کسی که در حال سفر است، فقط 10 دقیقه از زمان را سپری کند، ممکن است برای شخص ناظر 20 دقیقه بگذرد! این موضوع برمی گردد به پارادوکس دوقلوها که قبلا در مقاله مشکلات سفر در زمان درباره آن توضیح دادیم.

مورد بعدی در مورد میدان دید شماست! این مورد را شما حتی در فیلم های علمی تخیلی درباره همین موضوع دیدید. جهان از طریق یک پنجره تونلی شکل در مقابل هواپیمایی که در آن سفر می کنید برای شما ظاهر می شود.

جدای از این موارد، ستاره هایی که جلوی شما قرار دارند آبی و ستاره هایی که در پشت شما قرار دارند قرمز می شوند. پس از سرعت تعیین شده، شما تنها چیزی که می بینید سیاهی مطلق است! زیرا طول موجی که وارد چشم شما می شود، خارج از طیف مرئی خواهد بود.

همچنین بخوانید: سفر در زمان : چگونه می شود به آینده و گذشته سفر کرد؟ 

 

چرا سرعت بالاتر از نور نداریم

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم

ما در بالاتر گفتیم که حتی با سرعت نور هم نمی توانید حرکت کنیم. دلیلش را یادتان است؟ این دفعه به یک روش دیگر برایتان توضیح می دهم.

هیچ چیزی و یا هیچ کسی نمی تواند 300,000,000 متر بر ثانیه و یا 1,080,000,000 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. طبق قوانین علم فیزیک، هر چقدر که به سرعت نور نزدیک تر می شوید، باید انرژی بیشتری را برای آن جسم فراهم کنید و طبق همین قانون، رسیدن به سرعت نور غیرممکن است و البته شاید الان اینگونه باشد.

البته شاید سرعت بالاتر از نور هم باشد؛ ولی دانشمندان قبلا محدوده سرعت جسمانی را سرعت نور اعلام کردند.

 

نظر شما درباره این موضوع چیست؟ به نظر شما اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینم؟ به نظر شما با این روش می شود در زمان سفر کرد؟ شما می توانید نظرات خودتان را از قسمت کامنتها برای ما بفرستید.

 

منبع: scienceabc.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.