آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ چه مشکلاتی برای ساختنش هست؟

یکی از مهم ترین بحث های امروزه که در بین عاشقان اهل نجوم گفته می‌شود، بحث سفر در زمان یا ساخت ماشین زمان است.

مسئله سفر در زمان از سال 1895 و با رمان معروف اچ جی ولز شروع شد و کم کم الان در سال 2022 تبدیل شد به یکی از داغ ترین بحث ها شده.

حالا سوال اینجاست که آیا واقعا سفر به گذشته و یا به آینده امکانپذیر است؟ آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ با ما همراه باشید تا این سوال را با هم بررسی کنیم…

در ادامه پست هم ما به معرفی یکسری از نمونه های واقعی دستگاه ماشین زمان می‌پردازیم.

نمونه اولیه ساخت ماشین زمان

دانسته ها و مشکلاتی از ساخت ماشین زمان

وقتی قرار است که یک چیزی اختراع شود، آن هم چیزی در حد ماشین زمان، پس باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود. از داشته ها و یافته های قبلی گرفته تا نظرات بزرگان این علم و تئوری های موجود!

همچنین بخوانید: سه راه ساده برای سفر در زمان + روشهای سفر به آینده و گذشته

 

1. نظر آلبرت انیشتین ساخت ماشین زمان چیست؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

در بین تمامی این موارد، گفته می‌شود که بهترین دانسته های موجود در این زمینه از طرف آلبرت انیشتین است.

انیشتین درباره سفر در زمان گفته که فاصله اندازه گیری شده بین دو رویداد، بستگی به حرکات ناظر دارد. البته که این تئوری انیشتین را به عنوان پارادوکس دوقلوها هم می‌شناسند. بیایید که این پارادوکس را با مثال برای شما توضیح دهم.

فرض کنید که “سالی و سم” دوقلو هستند. سالی با یک سفینه فضایی به سمت یک ستاره می‌رود و یک سال را در آنجا می‌گذارند و این در حالی است که سم در خانه خود مانده است.

پارادوکس دوقلوها

حالا سالی از سفر یکساله خود برگشته و وقتی از سفینه فضایی پیاده می‌شود، متوجه چیز عجیبی می‌شود! او یکسال را در سفینه فضایی گذرانده، ولی در زمین ده سال گذشته است!

برای خواندن ضربه بزنید
گوشی هوشمند در مسابقه مایک تایسون (سال 1995)

این یعنی اینکه او نه سال در زمان سفر کرده و به آینده رفته! حالا او و برادرش نه سال تفاوت سنی دارند و این درحالی است که هر دو در یک روز به دنیا آمدند. در فیلم میان ستاره ای هم به این موضوع اشاره شده.

البته ما در پست نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان کامل به این موضوع پرداختیم.

 

2. جت لگ مشکلی طبیعی در ساخت ماشین زمان

جت لگ

یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه ساخت ماشین زمان است، موضوعی به نام بیماری جت لگ یا پرواززدگی می‌باشد.

جت لگ در واقع یک عکس العمل طبیعی به تغییر سریع مناطق زمانی مختلف است. معمولا این اتفاق، بیشتر برای مسافران رخ می‌دهد؛ مخصوصا کسانی که با هواپیما سفر می‌کنند.

از عوارض جت لگ هم می‌توان به ناخلقی، حالت تهوع، خشکی چشم، بیخوابی و مواردی دیگر اشاره کرد. حالا فرض کنید که این سفر با سرعت نور انجام شود؛ پس قطعا فرد مسافر از طرف جت لگ ضربه می‌خورد.

همچنین بخوانید: اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می‌بینیم + بررسی و تحلیل

 

3. کرم چاله – بهترین روش برای ساخت ماشین زمان

کرم چاله

در دهه 1980 بود که علمی ترین سناریو برای ساخت ماشین زمان مطرح شد. چیزی به اسم کرم چاله که قبلا هم درباره آن صحبت کردیم.

کرم چاله در واقع یک پل میان فضا و زمان است که می‌تواند مسیر فوق العاده طولانی را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کند.

کلمه کرم چاله هم برای اولین بار در سال 1985 و در زمان کارل ساگان گفته شد. بعد از انتشار این رمان؛ دانشمندان موسسه فناوی کالیفرنیا شروع به تحقیق درباره همین موضوع کردند تا ببینند که آیا این کرم چاله، با فیزیک همخوانی دارد یا نه!

آنها در ابتدا فهمیدند که کرم چاله شباهت بسیار زیادی با سیاهچاله دارد؛ اما یک تفاوت بسیار مهم در آنها وجود دارد؛ سفر به داخل سیاهچاله، یک سفر یک طرفه و بی انتها به سمت ناکجا آباد است؛ ولی کرم چاله یک ورودی و یک خروجی دارد.

پ.ن: ما در پست سفر در زمان با سیاهچاله قشنگ به این موضوع پرداختیم

زیاد طول نکشید که دانشمندان فهمیدند که با کرم چاله، ساخت ماشین زمان امکانپذیر است؛ ولی خب مشکلهایی هم وجود دارد. مثلا اولین مشکل آنها این بود که باید اول از همه یک کرم چاله بسازند.

اندازه کرم چاله هم یک مسئله جدی به شمار می‌رود. چون گفته شده اندازه دهانه کرم چاله چیزی در حد و حدود 30 سانتی متر است.

برای خواندن ضربه بزنید
اثر پروانه ای چیست؟ این تئوری چقدر در زندگی ما تاثیر دارد؟

آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟

مواردی که در بالا ذکر شده، فقط بخشی کوچکی از دانسته و مشکلات ساخت ماشین زمان است. از نمونه های دیگر این مشکلات مثلا می‌توان به پارادوکس پدربزرگ اشاره کرد. جدا از این بحث اثر پروانه ای به میان می‌آید. ما درباره این موارد به صورت جداگانه در سایت توضیح دادیم.

تئوری ها و پیامدهای زیادی از سفر به گذشته و آینده مطرح شده که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از دانشمندان این مسئله را به کل رد کنند. البته که سفر در زمان طرفداران زیادی هم دارد. که تعدادی از آنها سرشناس هم هستند. افرادی مثل آلبرت انیشتین و یا نیکولا تسلا.

همچنین بخوانید: سفر در زمان با ماشین زمان :روش و راه سفر به آینده!

 

نمونه های واقعی از ساخت ماشین زمان

ما در این قسمت به معرفی یکسری دستگاه هایی می‌پردازیم که گفته شده با کمک آنها می‌شود یا می‌شد که در زمان سفر کرد و به عقب و جلو رفت.

با خواندن این موارد ممکن شک کنید که واقعا ساخت ماشین زمان عملی شده یا اینها همه فقط یک توهم است؟

بعضی از آنها با اسناد هستند و هیچ کسی نمی‌تواند آنها را انکار کند و بعضی از آنها هم فقط به گفته مخترع آنها، قابلیت سفر به گذشته و آینده را دارد. در ادامه به بررسی چند نمونه از آنها می‌پردازیم.

 

1. آزمایش فیلادلفیا

عکس واقعی از خدمه ناوشکن uss eldridge

احتمالا با اسم پروژه فیلادلفیا آشنا هستید و اگر آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنم که حتما داستانش را بخوانید. این پروژه به کمک دانشمندان بی رقیبی همچون نیکولا تسلا و آلبرت انیشتین ساخته شد که دستور آن توسط خود دولت ایالات متحده صادر شده بود.

در این پروژه، دولت از نیکولا تسلا خواست تا یک وسیله ای اختراع کند تا با آن بتواند وسایل جنگی را بدون اینکه دشمن متوجه شود، جا به جا کند. آزمایشات این پروژه بر روی ناوشکن uss eldridge انجام شد که نتیجه فراتر از فاجعه بود!

بیشتر از این توضیح نمی‌دهم و به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما داستان این پروژه شکست خورده را بخوانید.

 

2. ماشین زمان در کتابخانه واتیکان

خلاصه ای از کتابخانه سری واتیکان

کتابخانه سری واتیکان یکی از مکان‌های است که هیچ کسی حق ورود به آنجا را ندارد. کتابهای این کتابخانه، به حدی عجیب و غریب هستند که گفته شده ایده ساخت ماشین زمان از مطالعه همین کتابها گرفته شده. بعضی‌ها هم که اصلا ادعا می‌کنند که ماشین زمان در کتابخانه واتیکان وجود دارد و برای همین نمی‌گذارند که هیچ کسی به داخل این کتابخانه برود.

برای خواندن ضربه بزنید
سفر در زمان در ایران :علی رازقی توانسته ماشین زمان بسازد؟

واتیکان در گذشته و حتی الان، یک قدرت خاصی دارد و همه از آن حساب می‌برند؛ برای همین، بعضی ها ادعا می‌کنند که واتیکان با استفاده از ماشین زمان در گذشته و آینده سفر می‌کنند؛ برای همین است که هیچوقت از قدرت آنها کم نمی‌شود!

حتی گفته شده که نام ماشین زمان آنها “کرونووایزر” است!

 

سفر در زمان در ایران وجود دارد؟

سفر در زمان در ایران

چند سال پیش، یک نفر به اسم علی رازقی ادعا کرد که توانسته یک ماشینی اختراع کند که آینده هر کسی را پیش‌بینی می‌کند.

به این شکل که با وارد کردن اطلاعات افراد، از 5 الی 8 سال آینده همان نفر، یکسری اطلاعاتی را پرینت می‌گیرد؛ حالا این خبر فقط در رسانه‌ها و با عنوان سفر در زمان در ایران پخش شد و هیچ کسی نمی‌داند که این خبر واقعیت دارد یا نه؟!

البته گفته میشود که شخص علی رازقی واقعا وجود دارد و چندین اختراع دیگر هم از او به ثبت رسیده.

 

سوالات متداول

 

ماشین زمان چیست؟

یک دستگاهی است که به ما کمک میکند تا در زمان سفر کنیم؛ حالا یا به گذشته و یا به آینده.

 

ماشین زمان چگونه کار میکند؟

تا الان سه روش منطقی برای سفر در زمان وجود دارد؛ کرم چاله، سرعت و جاذبه که کرم چاله از همه منطقی تر به نظر میرسد.

 

قیمت ماشین زمان چقدر است؟

فکر نکنید که ماشین زمان را در کوچه خیابان ها میفروشند؛ قطعا این ماشینها فقط دست دولتها هستند و به هیچ وجه به دست یک انسان معمولی نمیدهند! پس نمیشود هیچ قیمتی هم بر روی آن گذاشت. ولی خب کسی از آینده خبر ندارد!

خبر ساخت ماشین زمان توسط یک ایرانی واقعی است؟

معلوم نیست! یک خبری مبنی بر همین موضوع در سطح اینترنت پخش شد؛ ولی صحت آن مشخص نیست. البته این ماشین، شما را به آینده یا گذشته نمیبرد؛ بلکه آینده شما را در یک برگه پرینت میگیرد و به شما نشان میدهد.

 

نظر شما درباره ساخت ماشین زمان چیست؟ به نظر شما آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

منبع: scientificamerican.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.