آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ چه مشکلایی برای ساختنش هست؟

یکی از مهم ترین بحث های امروزه که در بین عاشقان اهل نجوم گفته می شود، بحث سفر در زمان یا ساخت ماشین زمان است.

مسئله سفر در زمان از سال 1895 و با رمان معروف اچ جی ولز شروع شد و کم کم الان در سال 2022 تبدیل شد به یکی از داغ ترین بحث ها شده.

حالا سوال اینجاست که آیا واقعا سفر به گذشته و یا به آینده امکانپذیر است؟ آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ با ما همراه باشید تا این سوال را با هم بررسی کنیم…

نمونه اولیه ساخت ماشین زمان

دانسته ها و مشکلاتی از ساخت ماشین زمان

وقتی قرار است که یک چیزی اختراع شود، آن هم چیزی در حد ماشین زمان، پس باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود. از داشته ها و یافته های قبلی گرفته تا نظرات بزرگان این علم و تئوری های موجود!

 

1. نظر آلبرت انیشتین ساخت ماشین زمان چیست؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

در بین تمامی این موارد، گفته می‌شود که بهترین دانسته های موجود در این زمینه از طرف آلبرت انیشتین است.

انیشتین درباره سفر در زمان گفته که فاصله اندازه گیری شده بین دو رویداد، بستگی به حرکات ناظر دارد. البته که این تئوری انیشتین را به عنوان پارادوکس دوقلوها هم می شناسند. بیایید که این پارادوکس را با مثال برای شما توضیح دهم.

فرض کنید که “سالی و سم” دوقلو هستند. سالی با یک سفینه فضایی به سمت یک ستاره می رود و یک سال را در آنجا میگذارند و این در حالی است که سم در خانه خود مانده است.

پارادوکس دوقلوها

حالا سالی از سفر یکساله خود برگشته و وقتی از سفینه فضایی پیاده میشود، متوجه چیز عجیبی می شود! او یکسال را در سفینه فضایی گذرانده، ولی در زمین ده سال گذشته است!

این یعنی اینکه او نه سال در زمان سفر کرده و به آینده رفته! حالا او و برادرش نه سال تفاوت سنی دارند و این درحالی است که هر دو در یک روز به دنیا آمدند. در فیلم میان ستاره ای هم به این موضوع اشاره شده.

البته ما در پست نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان کامل به این موضوع پرداختیم.

 

2. جت لگ مشکلی طبیعی در ساخت ماشین زمان

جت لگ

یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه ساخت ماشین زمان است، موضوعی به نام جت لگ می باشد.

جت لگ در واقع یک عکس العمل طبیعی به تغییر سریع مناطق زمانی مختلف است. معمولا این اتفاق، بیشتر برای مسافران رخ می دهد؛ مخصوصا کسانی که با هواپیما سفر می کنند.

از عوارض جت لگ هم میتوان به ناخلقی، حالت تهوع، خشکی چشم، بیخوابی و مواردی دیگر اشاره کرد. حالا فرض کنید که این سفر با سرعت نور انجام شود؛ پس قطعا فرد مسافر از طرف جت لگ ضربه میخورد.

همچنین بخوانید: جهان های موازی واقعی هستند! – بررسی دلایل و اثبات!؟ 

 

3. کرم چاله – بهترین روش برای ساخت ماشین زمان

کرم چاله

در دهه 1980 بود که علمی ترین سناریو برای ساخت ماشین زمان مطرح شد. چیزی به اسم کرم چاله که قبلا هم درباره آن صحبت کردیم.

کرم چاله در واقع یک پل میان فضا و زمان است که می تواند مسیر فوق العاده طولانی را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کند.

کلمه کرم چاله هم برای اولین بار در سال 1985 و در زمان کارل ساگان گفته شد. بعد از انتشار این رمان؛ دانشمندان موسسه فناوی کالیفرنیا شروع به تحقیق درباره همین موضوع کردند تا ببینند که آیا این کرم چاله، با فیزیک همخوانی دارد یا نه!

آنها در ابتدا فهمیدند که کرم چاله شباهت بسیار زیادی با سیاهچاله دارد؛ اما یک تفاوت بسیار مهم در آنها وجود دارد؛ سفر به داخل سیاهچاله، یک سفر یک طرفه و بی انتها به سمت ناکجا آباد است؛ ولی کرم چاله یک ورودی و یک خروجی دارد.

زیاد طول نکشید که دانشمندان فهمیدند که با کرم چاله، ساخت ماشین زمان امکانپذیر است؛ ولی خب مشکلهایی هم وجود دارد. مثلا اولین مشکل آنها این بود که باید اول از همه یک کرم چاله بسازند.

اندازه کرم چاله هم یک مسئله جدی به شمار می رود. چون گفته شده اندازه دهانه کرم چاله چیزی در حد و حدود 30 سانتی متر است.

آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟

مواردی که در بالا ذکر شده، فقط بخشی کوچکی از دانسته و مشکلات ساخت ماشین زمان است. از نمونه های دیگر این مشکلات مثلا می توان به پارادوکس پدربزرگ اشاره کرد. جدا از این بحث اثر پروانه ای به میان می آید. ما درباره این موارد به صورت جداگانه در سایت توضیح دادیم.

تئوری ها و پیامدهای زیادی از سفر به گذشته و آینده مطرح شده که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از دانشمندان این مسئله را به کل رد کنند. البته که سفر در زمان طرفداران زیادی هم دارد. که تعدادی از آنها سرشناس هم هستند. افرادی مثل آلبرت انیشتین و یا نیکولا تسلا.

 

نظر شما درباره ساخت ماشین زمان چیست؟ به نظر شما آیا ساخت ماشین زمان امکان دارد؟ نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

منبع: scientificamerican.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *