نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان چیست؟ توضیحات با مثال!

یکی از داغ ترین بحث های مربوط به سفر در زمان که در اینترنت سرچ می شود، مربوط به نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان است.

آلبرت انیشتین از طریق نظریه نسبیت خود توانست به تئوری سفر در زمان کمک بسیار زیادی بکند. از مسئله سرعت و نور گرفته تا تاثیر گرانش بر سفر به گذشته و آینده!

در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم….

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

قبل از اینکه مستقیم به سراغ نظریه آلبرت انیشتین بریم، بهتر است که به طور مختصر به سفر در زمان و خود انیشتین بپردازیم.

همچنین بخوانید: سفر در زمان با ماشین زمان :روش و راه سفر به آینده!

 

سفر در زمان به طور خلاصه!

سفر در زمان در واقع یک عملی است که می تواند یک انسان و یا یک شیء را در زمان به عقب یا جلو ببرد.

اگر علاقمند به فیلم و سریال در ژانر علمی و تخیلی باشید، حتما با این موارد رو به رو شدید. مثلا یکی از معروف ترین نمونه های سفر در زمان در فیلم و سریال، میتوان به فیلم میان ستاره ای و یا کارتون ریک اند مورتی اشاره کرد.

البته که هنوز سفر در زمان به دلیل مشکلات زیادی که بر سر راه دانشمندان است، عملی نشده و هنوز برای ساخت ماشین زمان مشکل های فراوانی دارند. البته عده ای هم هستند که معتقدند بعضی از دولتها به این علم رسیدند.

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

عده ای از مردم هم از این موقعیت استفاد کردند و خود را یک مسافر زمان خواندند. که خب هیچ سندی مبنی بر حرفشان ارائه ندادند و هر چه بوده یک سری خزعبلات بوده!

همچنین بخوانید: سه راه ساده برای سفر در زمان + روشهای سفر به آینده و گذشته

 

نگاهی کوتاه نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

آلبرت انیشتین فیزیکدان و ریاضیدان آلمانی بود که در اوایل قرن بیستم با ایده های پیشگامانه ای که در زمینه فیزیک ارائه داد، باعث شد تا نظر علاقمندان به این علم، به کلی عوض شود و این علم را چند قدم به جلو ببرد.

برای خواندن ضربه بزنید
جهان های موازی واقعی هستند! - بررسی دلایل و اثبات!؟

یکی از نظریه های او، نظریه نسبیت بود که مربوط به بحث سفر در زمان می شد که رابطه بین فضا و زمان را توضیح می داد.

انیشتین در سال 1905 نظریه نسبیت خود را مطرح کرد. البته که او بعدها متوجه ایرادهایی در نظریه خود شد که همین ایرادها باعث شد تا او نظریه نسبیت خود را کمی نغییر دهد. در سال 1915 اثری جدید با عنوان نظریه نسبیت عام را منتشر کرد.

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

در واقع نمیتوان گفت ایراد! انیشتین تفاوت هایی بین فیزیک کلاسیک و نظریه های مدرن پیدا کرد. بگذارید تا یک مثال بزنم تا کامل متوجه شوید که سرعت نسبی طبق فیزیک کلاسیک چگونه است؟!

فرض کنید داخل اتوبوس، یک شخصی یک توپی را به سمت جلو پرتاب میکند. حالا سرعت توپ برای کسی که داخل اتوبوس نیست چگونه است؟ سرعت توپ + سرعت اتوبوس.

این چیزی است که به طور معمول و در فیزیک کلاسیک رخ میدهد.

همچنین بخوانید: 7 مدرک برای اثبات وجود ماشین زمان + عکس

ولی حالا تفاوت بین فیزیک کلاسیک و نظریه مدرن چیست؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

نور به مانند مثال بالا عمل نمیکند. سرعت نور همیشه یکسان است و تغییر نمیکند. برای مثال اگر فردی در اتوبوس چراغ داشته باشد، سرعت نور هم برای خود او که در داخل اتوبوس است و هم برای کسی که در خارج از اتوبوس است یکسان است.

انجا بود که انیشتین کمی گیج شد و شروع به حل این مسئله کرد. انیشتین از معادله سرعت یا مسافت طی شده تقسیم بر زمان استفاده کرد تا این مسئله را حل کند.

همانطور که می دانید سرعت نور ثابت است، اما فاصله اندازه گیری شده برای هر فرد متفاوت است. پس زمان باید بسته به جایی که شما برای حرکت کردن قرار دارید تغییر کند.

طبق همین فرمول ها، انیشتین متوجه شد که برای کسی که روی زمین است، زمان سریعتر میگذرد. حالا متوجه نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان شدید؟

برای خواندن ضربه بزنید
9 داستان واقعی کسانی که سفر در زمان را تجربه کرده اند !

البته نمی شود گفت که این حرف او فقط به این دلیل که او آلبرت انیشتین است درست است؛ ولی باید تحقیقات او مورد احترام قرار بگیرد و در تحقیقات بعدی از آنها استفاده شود.

همچنین بخوانید: اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم + بررسی و تحلیل

 

 

نظر شما درباره نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان چیست؟ به نظر شما این حرف او درست است؟ لطفا نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

منبع: study.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.