کرم چاله چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ همه چیز درباره این تئوری!

اگر شما هم یکی از علاقمندان به علم فیزیک و یا نجوم باشید، حتما اسم کرم چاله به گوشتان خورده! ولی تا چه حد با کرمچاله آشنا هستید؟ از کجا آمده اند؟ آیا باعث انتقال اجسام می‌شوند؟ اگر انسان به داخ برود چه می‌شود؟ چه تئوریهایی درباره کرمچاله وجود دارد؟ بشر تا حالا چه استفاده هایی از آن کرده و چه استفاده هایی می‌تواند بکند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تمامی این سوالها برسیم.

کرم چاله

همچنین بخوانید: آیا جهان یک شبیه سازی کامپیوتری است؟ بررسی جهان ماتریکسی!!

کرم چاله چیست؟ کرم چاله به زبان ساده

قبل از اینکه بحث را پیچیده کنیم و وارد بحث علمی شویم، بیایید به صورت خیلی خلاصه وار به این موضوع بپردازیم که اصلا کرم چاله چیست؟

کرم چاله را می‌توان به عنوان یک پل و یا یک تونل در نظر گرفت که در میان فضا و زمان قرار دارد. یا اینکه پیوندی میان فضا و زمان ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فاصله های بینهایت زیادی که بین کهکشانها وجود دارد از بین برود و یا اینکه خیلی کمتر از چیزی که هست بشود! درواقع می‌توان لقب میانبر را هم به آن داد.

بگذارید به یک شکل دیگه هم برای شما تعریف کنم که بهتر متوجه شوید. سرعت سفر یک ماده در داخل این تونل، برابر با سرعت نور است که به هیچ وجه امکان ندارد از آن (سرعت نور) کمتر شود. البته یکسری دانشمندان هم برعکس این را گفتند. یعنی اینکه سرعت در کرم چاله آهسته است!

کرم چاله

همچنین بخوانید: چاکرا چیست؟ و چگونه چاکرا های بدن را فعال کنیم؟

کرم چاله از کجا آمده؟

اولین بار این تئوری توسط دو دانشمند معروف یعنی آقایان “آلبرت انیشتین” و “نیتان روزن” بیان شد. قبل از تئوری این دو نفر، بهتر است که یک نیم نگاهی هم به تئوری “لودویگ فلامم” که در سال 1916 مطرح شد بپردازیم؛ درواقع اولین بار این تئوری توسط همین آقا کشف شد؛ ولی خب درنهایت با اسم انیشتین و روزن شناخته می‌شود.

برای خواندن ضربه بزنید
بیماری جت لگ یا پرواززدگی | (علائم، درمان، جلوگیری)

آلبرت انیشتین و نیتان روزن

 

حالا تئوری فلامم چی بود؟

این فیزیکدان در حال بررسی راه حل هایی بود که بقیه دانشمندان درباره معادلات نظریه نسبیت عام ارائه کرده بودند که ناگهان متوجه شد راه حل دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد؛ او اسم این راه حلش را سفید چاله کذاشت که اگر بخواهیم خیلی خلاصه معنی کنیم، می‌توان اینگونه گفت که سفید چاله همان وارونگی زمانی یک سیاه چاله است!

گفته شده که سفیدچاله یکی از راه های سفر به گذشته و آینده است که ما در پست سفر در زمان با سیاهچاله به این موضوع پرداختیم

حالا نوبت به انیشتین و روزن رسید؛ آنها در حال توضیح همین تئوری بودند که برای تعریف آن از پلهایی استفاده کردند که می‌توانست فضا و زمان را به هم متصل کند. یعنی همان چیزی که در بالاتر و در قسمت “کرم چاله به زبان ساده” گفتیم. درنهایت این نظریه ها با اسم “پل‌ انیشتین-روزن” و یا همان کرم چاله به ثبت رسید.

همچنین بخوانید: پارادوکس پدربزرگ چیست؟ بررسی تئوری پارادوکس پدربزرگ!

کرم چاله

 

کرم چاله چطور باعث انتقال اجسام می‌شود؟

فیلمهای خیلی زیادی وجود دارد که درباره کرم چاله و سفر از داخل آن می‌باشد. ولی چیزی که در هالیوود می‌بینید با چیزی که در واقعیت می‌بینید، زمین تا آسمان فرق می‌کند. درواقع مشکل هایی که بر سر این سفر وجود دارد، بسیار سخت و پیچیده است.

مثلا اولین مشکل اندازه آن است که طبق تخمین دانشمندان، چیزی بین 10 تا 33 سانتی متر می‌باشد که البته گفتند امکان دارد در آینده با گسترش هستی، بزرگتر شود که می‌تواند شانس سفر در این کرم چاله را بیشتر کند.

ما در بالاتر، کرم چاله را به یکسری پل تعریف کردیم. ولی این پلها آنقدر هم که فکر می‌کنیم امن نیستند؛ درواقع کرم چاله یک پل بی ثبات است. البته نظریه انیشتین-روزن هم به این موضوع اشاره کرده. طبق این نظریه اینگونه آمده که کرم چاله برای یک سفر فضایی کاملا ناامن است.

برای خواندن ضربه بزنید
پارادوکس چیست با مثال + [3 مثال از پارادوکس]

کرم چاله

البته به این موضوع هم اشاره کنم که کرم چاله فقط فضا و زمان را به هم وصل نمی‌کند. بلکه می‌تواند دو جهان را هم به هم وصل کند و حتی به گفته خیلی از دانشمندان می‌تواند باعث سفر در زمان هم شود که به زودی درباره این موضوع کامل صحبت می‌کنیم. البته این نظریه (سفر در زمان با کرم چاله) مخالفانی هم دارند که یکی از مهمترین آنها، “استیون هاوکینگ” است. ولی خب هیچ چیزی غیرممکن نیست!

همچنین بخوانید: آیا اتوره مایورانا در زمان سفر کرده؟ دانشمندی که ناگهان غیب شد!

 

انسان چی؟ می‌تونه از کرم چاله عبور کنه؟

درواقع فیزیک از این تئوری حمایت می‌کند و اعلام کرده که عبور اجسام از داخل کرم چاله امکانپذیر هست. ولی به شرطی که مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردیم برطرف شود؛

خب قاعدتا یک انسان نمی‌تواند از یک سوراخ 33 سانتی متری عبور کند و با وجود پلهای بی ثبات انتظار داشته باشد که در زمان و یا یک جهان سفر کند. پس نتیجه می‌گیرم که چنین چیزی امکان دارد، ولی الان نه!

 

 

نظر شما درباره کرم چاله نیست؟ به نظر شما این تئوری می‌تواند واقعی باشد؟ یا اینکه یک چرت و پرت محض است؟ اگر هم وجود داشته باشد، به نظر شما می‌شود با آن به جهانهای دیگر یا در زمان سفر کرد؟ لطفا نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

منبع: Wikipedia

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.