تمساح آب شور : اطلاعاتی جامع از بزرگترین خزنده زمین+ ویدئو

بیایید تا کمی با بزرگترین خزنده روی زمین که جزو مرگبارترین حیوانات استرالیا هم هست آشنا شویم. تمساح آب شور! موجودی با 6.5 متر طول و وزنی بیش از 900 کیلوگرم (تقریبا 1000 کیلو!). این حیوان به دلیل جثه بزرگی که دارد میتواند تقریبا هر موجودی را به کام مرگ برساند؛ از پرندگان گرفته تا انسانها! آنها بدون هیچ مشکلی میتوانند در آب دریا زندگی کنند و دلیل آن که اسم این موجود تمساح آب شور هست هم به همین موضوع برمی گردد!

در ادامه با ما همراه باشید تا کمی بیشتر با این حیوان آشنا شویم…

 

 

 

اطلاعات اولیه از تمساح آب شور

آرواره های تمساح آب شور

همانطور که میدانید معمولا تمساح ها حیواناتی هستند که اکثر مردم از آنها میترسند و عده کمی هستند که بگویند تمساح حیوان مورد علاقه من است! البته تمساح هم یک حیوان گوشه گیر است و معمولا از انسانها دوری میکند. ولی تمساح آب شور اینگونه نیست! این گونه از تمساح به پرخاشگری معروف است و حداقل ده ها حمله از طرف این حیوان به انسانها در سال گزارش میشود!

این گونه از تمساح به آرواره ها و دندانهای بلندش بسیار معروف است و برای شکار به نزدیکی ساحل می آید و منتظر میایستد تا یک موجودی به آن نزدیک شود و بعد از نزدیک شدن، آن را به داخل آب میکشاند و در نهایت میخورد! البته گفته شده که تمساح از نژاد دایناسورهاست که اگه به قیافه آنها هم نگاه کنید، تفاوت آنچنانی میان آنها و دایناسورها نیست! به غیر از جثه!

طول تمساح آب شور

معمولا تمساح آب شور بیشتر وقت خودش را در داخل دریا میگذراند؛ ولی خب برای لانه سازی و گرم شدن، به ساحل هم می آید. تمساح هم مانند بقیه خزندگان از روش تخم گذاری برای تولید مثل استفاده میکند. تمساح مادر بعد از گذاشتن تخم (حدودا 50 عدد) با دقت و وسواس خیلی زیاد مراقب فرزندان متولد نشده است است؛

برای خواندن ضربه بزنید
مرگبارترین حیوانات استرالیا : 10 تا از بدترین ها تا سال 2021

جالب است بدانید که جنسیت جوجه ها، بستگی به دمای لانه دارد؛ یعنی اگر لانه خنک باشد، جوجه ها ماده و اگر لانه گرم باشد، جوجه ها نر میشوند. (نه همه! اکثریت).

همچنین بخوانید: لویاتان ملویلی! بزرگترین گونه نهنگ در پیشاتاریخ 

 

تمساح آب شور در حال انقراض است؟

در ابتدا گفتیم که این گونه از تمساح به دلیل جثه بزرگ و آرواره و دندانهایی که دارد، تقریبا هر موجود زنده ای را شکار میکند! ولی الان چندین دهه است که تمساح آب شور در معرض انقراض قرار گرفته است و دلیل آن هم چیزی نیست جز موجود بی رحمی به اسم انسان!

محل زندگی تمساح آب شور

در این چند دهه اخیر، شکارچیان به محل های زندگی این خزنده حمله ور شدند تا آنها را شکار کنند و از گوشت آنها برای تغذیه و از پوست آنها برای ساخت وسایلی همچون کیف و کفش و لباس استفاده کنند.

همین موارد باعث شده تا تعداد تمساح آب شور، روز به روز کمتر شود. البته خداروشکر علاقمندان به محیط زیست، اخیرا تلاشهایی برای حفظ بقای این خزنده انجام دادند؛ ولی آنها را به مکانهایی بردند که تحت حفاظت نیروهای محیط زیست است؛ این کار آنها باعث شد تا جمعیت آنها روند رو به رشد را پیدا کند؛ در غیر اینصورت باید از تمساح آب شور به عنوان حیواناتی که منقرض شدند نام میبردیم.

همچنین بخوانید: زنبور دریایی : خطرناک ترین موجود دریایی! همه قربانیانش مردند! 

 

چند فکت از بزرگترین خزنده جهان

شکار کردن تمساح آب شور

  1. تمساح آب شور علاوه بر اینکه بزرگترین گونه تمساح در جهان است، بزرگترین خزنده زنده نیز به شمار میرود.
  2. تفاوت بسیار زیادی میان جنسیت ماده و نر این گونه است. وزن نر چیزی حدود 1000 کیلوگرم و طولی حدود 7 متر را دارند. این درحالی است که گونه ماده وزنش به 150 کیلوگرم و طولش به 3 متر میرسد.
  3. تعداد دندانهای تمساح های آب شور بالغ به 66 عدد می رسد که میتوانند هر چیزی را با آن از بین ببرند.
  4. عمر آنها به بیش از 70 سال میرسد. (اگر شکار نشوند!)
  5. آنها با صداهایی همچون پارس کردن و جیر جیر کردن ارتباط برقرار میکنند.
برای خواندن ضربه بزنید
5 تا از ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس + عکس

همچنین بخوانید: 5 تا از ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس + عکس 

 

مشاهده نسخه pdf مقاله: تمساح آب شور : اطلاعاتی جامع ازبزرگترین خزنده زمین + ویدئو

 

نظر شما درباره این تمساح چیه؟ به نظر شما خطرناک تر از این موجود هم وجود داره؟ تا حالا شده با این موجود دیدار کنید؟ لطفا نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم.

 

 

منبع: oceana.org

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.