پارادوکس پدربزرگ چیست؟ بررسی تئوری های این پارادوکس

پارادوکس پدربزرگ یکی از مشکلات سفر در زمان است که خیلی ها اعتقاد دارند به هیچ وجه نمی توان آن را برطرف کرد.

ولی جدای از آن، خیلی از دانشمندان هم اعتقاد دارند که این اصلا اتفاق نمی افتد و همه چیز به دست زمان رقم میخورد.

در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم…

پ.ن: اگر با معنی پارادوکس آشنا نیستید، پیشنهاد میکنم پست پارادوکس چیست را حتما مطالعه کنید.

 

خلاصه ای از پارادوکس پدربزرگ

جواب پارادوکس پدربزرگ

اولین بار تئوری پارادوکس پدربزرگ در سال 1942 و در کتابی با نام “مسافر بی مقصد” بیان شد که بعد از مدتی تبدیل به یکی از پربحث ترین تئوری ها در زمینه سفر در زمان شد.

همانطور که ما در مقالات قبلی هم گفتیم، تئوریهای زیادی وجود دارد که می تواند جلوی سفر به گذشته را بگیرد؛ یکی از همین تئوری ها که قبلا درباره آن صحبت کردیم، تئوری اثر پروانه ای بود که گفتیم چیست و چگونه جلوی سفر به گذشته را می گیرد.

یکی دیگر از همین تئوری ها، تئوری پارادوکس پدربزرگ است؛ حالا اصلا تئوری پارادوکس پدربزرگ درباره چیست؟ فرض کنید شما به گذشته سفر کردید و پدربزرگ خود را قبل از اینکه پدر و مادر شما به دنیا بیاید به قتل رساندید. حالا چه میشود؟ شما دیگر به دنیا نمی آید و جالب تر از آن شما دیگر وجود ندارید که در زمان سفر کنید و به گذشته بروید تا پدربزرگ خود را بکشید…

همچنین بخوانید: سفر در زمان با ماشین زمان :روش و راه سفر به آینده!

 

عجیب ترین مثال این تئوری پارادوکس پدربزرگ

عجیب ترین تئوری پارادوکس پدربزرگ

بگذارید این مثال کامل برای شما بزنم تا قشنگ مغزتان سوت بکشد. خوب به جملات زیر دقت کنید:

برای خواندن ضربه بزنید
کرم چاله چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ همه چیز درباره این تئوری!

– شما ماشین سفر در زمان را می سازید – به گذشته سفر میکنید – پدربزرگ خود را می کشید – دیگر پدر و مادر شما به دنیا نمی آیند – دیگر شما هم به دنیا نمی آید – پس ماشین زمان اختراع نمی شود!

معمولا اکثر مثالهایی درباره پارادوکس پدربزرگ می زنند تا همینجا تمام می شود؛ ولی نه! هنوز ادامه دارد و تازه این مقال عجیب و غریب تر از مثال بالا می شود:

– وقتی ساخت ماشین زمان به سرانجام نرسد، یعنی شما به گذشته سفر نمی کنید – پس پدربزرگ شما به قتل نمی رسد – پس پدر و مادر شما به دنیا می آیند – شما هم به دنیا می آیید – حالا ماشین زمان اختراع می شود – شما به گذشته سفر می کنید – پدربزرگ خود را به قتل می رسانید و این چرخه تا ابد ادامه دارد و در داخل یک چرخه زمانی گیر می افتید…

تئوری پارادوکس پدربزرگ

در واقع اگر بخواهیم یک توضیح خیلی مختصر درباره پارادوکس پدربزرگ دهیم می توانیم اینگونه بگوییم که “گذشته را به گونه ای تغییر می  دهیم که زمان حال را غیرممکن می کند!”

 

فرضیه هایی از تئوری پارادوکس پدربزرگ

البته فرضیه هایی هم درباره پارادوکس پدربزرگ وجود دارد؛ فرضیه هایی مانند جهانهای موازی و یا خط زمانی محافظت شده. حالا این دو چه هستند؟

سفر در زمان

فرضیه جهانهای موازی: این فرضیه اینگونه می گوید که شما مثلا به گذشته سفر کردید و پدربزرگ خود را هم کشتید! ولی شما همچنان وجود دارید و توانستید به زمان حال برگردید؛ ولی تمام کسانی که شما آنها را می شناختید، دیگر شما را نمی شناسند. این کار شما باعث شده تا یک جهان موازی جدید ساخته شود و یا شاید وارد یک جهان موازی از قبل ساخته شده بروید.

فرضیه خط زمانی مخافظت شده: در این فرضیه اینگونه آمده است که شما به گذشته سفر کردید و حالا قصد دارید که مثلا با یک تفنگ پدربزرگ خود را بکشید؛ تمام دنیا دست به دست هم می دهند تا این اتفاق نیفتد؛ شلیک میکنید ولی پدربزرگ شما خم می شود، یا تیر در داخل اسلحه گیر می کند، یا اسلحه به هر دلیلی از دست شما میفتد و هزاران اتفاق دیگر که باعث می شود شما نتوانید پدربزرگ خود را بکشید.

برای خواندن ضربه بزنید
سفر در زمان با سیاهچاله 100 درصدی است؟ + بررسی تئوریها

 

فیلم و کتابهایی درباره پارادوکس پدربزرگ

کاور فیلم بازگشت به آینده

از معروفترین فیلمی که درباره پاردوکس پدربزرگ ساخته شده، میتوان به سه گانه معروف بازگشت به آینده اشاره کرد که در سالهای “1985 – 1989 – 1990” ساخته شد.

کتابهای زیادی درباره این بحث منتشر شده که معروفترین آنها می توان به کتاب “دکتر کوانتوم در پارادوکس پدربزرگ نوشته فرد آلن ولف” و “پارادوکس پدربزرگ نوشته استیون بورگاور” اشاره کرد.

 

نظر شما درباره پارادوکس پدربزرگ چیست؟ به نظر شما پارادوکس پدربزرگ می تواند جلوی سفر در زمان را بگیرد؟ لطفا نظرات خودتان را از قسمت کامنت برای ما بفرستید.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. نوا گفت:

  دقیقا توی سریال academy umbrella فصل 3
  پارادوکس پدر بزرگ و که اتفاقاتی که بعدش پیش اومد واضح بود. فکر میکردم درباره ی همچین چیزی فقط توی همون سریال بحث شده نمیدونستم واقعا بقیه هم راجب بهش فکر کردن

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   همیشه دو تا حالت وجود داره.
   یا سریال از علم الگو میگیره و یا علم از فیلم و سریال.

 2. Elyas گفت:

  اگه به گذشته سفر کنیم و پدر بزرگ خود را هم بکشیم هیچ اتفاقی برای ما نمی افته چون اینده ای که ما ازش امدیم به گذشته تبدیل میشه وما بازهم به گذشته سفر خواهیم کرد تا به به زمان حالی که در آن زندگی میکردیم برگردیم پس یعنی ما گذشته دنیایی دیگر که موازی دنیای خودمان است را تغییر داده ایم

  • Admin گفت:

   چیزی که شما میگین در بحث سفر در جهان موازی ممکنه وجود داشته باشه که اون هم در حد تئوری هستش. بحث ما در مورد سفر در زمان هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.