عروس دریایی ایروکانجی : خطرناک ترین عروس دریایی !!!

حیوانات بسیار خطرناکی در کشور استرالیا وجود دارند که اگر با آنها رو به رو شوید، شانس اینکه سالم از چنگ آنها خارج شوید را ندارید. یکی از این ده موارد عروس دریایی ایروکانجی است که حتی از این جاندار به عنوان خطرناک ترین عروس دریایی جهان هم نام برده میشود. در این پست ما قصد داریم به به بررسی این عروس دریایی بپردازیم. با ما همراه باشید.

عکس عروس دریایی ایروکانجی

 

تحقیق در مورد عروس دریایی ایروکانجی

شما به هیچ وجه نباید گول ظاهر این حیوان را بخورید؛ عروس دریایی ایروکانجی با اینکه اندازه ای بین 1 تا 3 سانتی متر را دارد، خطرناک ترین سم دنیا را در خود حمل میکند؛ به حدی که گفته شده سم او 100 برابر سم مار کبری است!!

جالب است بدانید که این نوع از عروس دریایی، جدا از اینکه بسیار کوچک است، رنگ آن هم با آب دریا زیاد تفاوتی ندارد (در عکسها میتوانید مشاهده کنید.)؛ یعنی اینکه اگر شما در حال شنا در آبهای استرالیا باشید و حتی حواستان به این موجود باشد که نکند گاهی شما را نیش بزند، باز هم شاید آن را نبینید و این باعث شده تا این موجود را بیش از پیش خطرناک تر کند.

همچنین بخوانید: لویاتان ملویلی! بزرگترین گونه نهنگ در پیشاتاریخ 

عکس عروس دریایی ایروکانجی

آنها وقتی که احساس خطر بکنند، به سمت قربانیان، سم خود را شلیک میکنند که علائمی در بدن قربانی به وجود می آورند که از آن با نام سندروم ایروکانجی یاد می شود.

طبق گزارشاتی که از کشور استرالیا به دست آمارگیرها رسیده، سالانه بین 50 تا 100 نفر هستند که عروس دریایی آنها را نیش میزند و آنها را به بیمارستان منتقل که این آمار، بدترین آمار موجود است؛ درواقع کم پیش می آید که عروس دریایی ایروکانجی نیش بزند و قطعا وقتی این اتفاق می افتد که احساس خطر کند.

برای خواندن ضربه بزنید
مرگبارترین حیوانات استرالیا : 10 تا از بدترین ها تا سال 2021

 

ایروکانجی را فقط در استرالیا پیدا می شود؟

اندازه عروس دریایی ایروکانجی

اصلا اینگونه نیست! اکثر کسانی که در زمینه حیوانات فعالیت دارند، فکر میکنند که ایروکانجی فقط در استرالیا وجود دارد؛ درواقع استرالیا کشور پیشگام در بحث تحقیق و پژوهش درباره خطرناک ترین عروس دریایی به خصوص ایروکانجی است که همین موضوع باعث شده نام این حیوان در کنار کشور استرالیا به گوش برسد.

معمولا ایروکانجی در آبهای گرمسیری زندگی میکند و برای همین میتوان به مناطقی مثل بوندابرگ و جرالدتون اشاره کرد. البته نمیتوان گفت که فقط در آبهای گرمسیری زندگی میکنند؛ عده ای از مردم، این آبزی را در آبهای صخره ای و حتی مناطق ساحلی هم مشاهده کردند.

جدا از استرالیا، این نوع از عروس دریایی در کشورهایی مثل تایلند، فیلیپین و چندین کشور دیگر از جنوب شرق آسیا و حتی در بریتانیا هم زیست میکنند.

همچنین بخوانید: 5 تا از ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس + عکس 

 

نیش ایروکانجی چه علائمی دارد؟

نیش عروس دریایی ایروکانجی

 • درد پایین کمر
 • گرفتگی عضلات
 • استفراغ
 • بیقراری
 • استرس و اضطراب
 • و در بعضی مواقع: فشار خون بالا و نارسایی قلبی

 

اگر عروس دریایی ایروکانجی ما را نیش زد، چیکار کنیم؟

 • سریعا قربانی را از آب خارج کنید.
 • محل نیش را در سریعترین زمان ممکن، به مدت 30 ثانیه با سرکه بمالید.
 • اگر سرکه در دسترس نبود، شاخک ها را با دقت بیرون بکشید و محل گزیدگی را با آب دریا بشویید.
 • همزمان با انجام این کارها، با اورژانس تماس بگیرید.
 • تا زمانی که آمبولانس برسد، حواستان را جمع ضربان قلب و نبض و حالات روحی و جسمانی بیمار بکنید.

 

نظر شما درباره این حیوان چیست؟ به نظر شما ایروکانجی در ایران هم پیدا میشود؟ تا حالا با این موجود دریایی رو به رو شدید؟ لطفا نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.