آیا جهان یک شبیه سازی کامپیوتری است؟ بررسی جهان ماتریکسی!!

اگر اهل بازیهای آنلاین باشید، احتمالا کلمه اسپاون (Spawn) به گوشتان خورده. کلمه ای که وقتی در داخل بازی مردید، منتظرید ببینید که کجا اسپاون می شوید را عامیانه تر بگویم منتظرید ببینید که کجا دوباره زنده می شوید!

هر دفعه دانشمندان، مکانهای مختلفی را برای زندگی در سیارات مختلف پیدا میکنند که حالا یا حرفشان درست است یا نه! ولی بیایید به فرض بگیریم که این حرف درست است و همراه با این فرضیه، سوالی دیگر را مطرح کنیم: اگر این سیارات مکانی برای اسپاون (دوباره زنده شدن) باشد چی؟

دنیا یک بازی کامپیوتری است

“البته که ما در یک دنیای شبیه سازی شده هستیم” شاید این جمله در ذهن شما مسخره به نظر برسد، ولی اگر بدانید چه کسی این جمله را گفته شاید نظرتان عوض شود! این جمله را ایلان ماسک گفته و او کسی است که سرسختانه طرفدار نظریه جهان های ماتریکسی و یا همان دنیای شبیه سازی شده است!

ما در مقاله جهان های موازی هم خیلی مختصر به موضوع بالا اشاره کردیم که اگر دوست داشتید میتوانید آن مقاله را هم مطالعه کنید.

همچنین شما میتوانید ویدئو این مقاله را از کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. برای تماشای ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

نظریه جهان شبیه سازی شده از کجا مطرح شد؟ طرفداران جهان ماتریکسی

اگر قرار باشد بگوییم که این ایده از کی بر سر زبانها آمد، به احتمال خیلی زیاد در سال 1999 بوده؛ یعنی زمانی که اولین قسمت از فیلم ماتریکس، بر روی پرده های سینما رفت و نشان داد که همه ما در یک دنیای 0 و 1 زندگی میکنیم.

پوستر فیلم ماتریکس

البته این تئوری هیچوقت جدی گرفته نشد و از آنجایی که فیلم ماتریکس هم یک فیلم علمی تخیلی و اکشن به شمار می رفت، همه این تئوری را در حد یک تخیل میدانستند و هیچکس فکرش را هم نمیکرد که یک روزی این ایده از دهان اشخاص معروفی همانند ایلان ماسک به بیرون بیاید.

همانطور که در جمله بالا گفتیم، نظریه جهان ماتریکسی وقتی جدی گرفته شد که ایلان ماسک طرفدارش شد! او در یک مصاحبه اینگونه گفته بود:

“ما در آینده بازیهایی خواهیم داشت که به هیچ وجه نمیتوانیم آنها را از دنیای واقعی تشخیص دهیم؛ به حدی که به وجود خودمان هم شک میکنیم.” کلیپ این مصاحبه در زیر می توانید ببینید:

 

همچنین بخوانید: تئوری اثر ماندلا : منشاء + مثال + توضیحات

به غیر از ایلان ماسک، افرادی مشهور دیگری هم بودند که درباره این ایده صحبت کردند؛ در سال 2003 هم یک استاد دانشگاه آکسفورد به نام نیک بوستروم، یک مقاله ای منتشر کرده و گفته که این تئوری درست است.

نیک بوستروم

البته که افرادی دیگری هم غیر از این دو نفر درباره جهان شبیه سازی شده صحبت کردند، ولی خوب معروفترین آنها همین ایلان ماسک بوده!

البته که پذیرش این تئوری، میتواند ما را به سمتهای متفاوتی بکشاند و ما را وارد چالشهای بزرگی بکند؛ زمانی این اتفاق می افتد که شما بفهمید زندگیتان کلا یک کد است و شما فقط نقش یک کاراکتر را دارید. بگذارید کمی واضح تر توضیح دهم.

هر موقع برنامه نویس بخواهد شما عاشق می شوید، هر موقع برنامه نویس بخواهد شما میخوابید، هر موقع برنامه نویس بخواهد شما میمیرید و هزاران مورد دیگر! و این یعنی اینکه زندگی شما دست شما نیست و اتفاقاتی که در زندگی شما میافتد، همه و همه به دست برنامه نویسی است که این بازی پیچیده را برنامه نویسی کرده!

جهان ماتریکسی

حالا من یکسری سوال از شما میپرسم و جوابش را میسپارم به عهده شما؛ این سوالات بر فرض این است که تئوری جهان شبیه سازی شده واقعیت دارد:

1. آیا ما در این بازی، یک هوش مصنوعی هستیم؟

2. آیا ما کاراکتر اصلی این بازی هستیم یا فقط یک کاراکتری برای جذاب شدن آن؟

3. چند بازی دیگر وجود دارد؟ آیا این میتواند دلیلی بر اثبات جهان موازی باشد؟

4. آیا برنامه نویسی که این دنیا را برنامه نویسی کرده، خودش هم در یک دنیای شبیه سازی شده زندگی میکند؟

 

پوستر فیلم free guy

البته اخیرا هم فیلمی با نام Free Guy منتشر شده که آن هم درباره همین موضوع است. کاراکتر اصلی این فیلم شخصی به نام Guy با هنرمندی رایان رینولدز است که بعد از مدتی متوجه میشود در یک بازی کامپیوتری زندگی میکند و در حالی است که او خودش خط داستانی زندگی خودش را تغییر داد تا از یک فرد عادی در بازی، تبدیل به قهرمان بازی شود.

 

نظر شما درباره این تئوری چیست؟ البته که خیلیها طرفداران این تئوری را مسخره میکنند و به هیچ وجه این نظریه را قبول ندارند! ولی خوب انسان باید تا زمانی که یک بحث علمی ثابت نشده، در آن میانه رو باشد. لطفا نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما هستیم…

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. فریدون گفت:

    دقیقا علت خودکشی کردنه من هم همین است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.