اثر پروانه ای واقعیت دارد؟ این تئوری چقدر در زندگی ما تاثیر دارد؟

اثر پروانه ای یکی مشکلات سفر در زمان است که در مقالات مختلفی به آن اشاره کردیم و گفتیم که این یکی از دلایلی است که نمی شود در زمان به عقب یا جلو رفت.

حالا در این مقاله که مخصوص بررسی همین تئوری است، تصمیم گرفتیم تا زیر و بم این نظریه را در بیاوریم که چه کسی آن را برای اولین بار مطرح کرد و یا اینکه چه مثالهایی از آن میشود زد و اینکه چطور کار میکند و…..

در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم.

 

اثر پروانه ای چیست؟ چه کسی آن را کشف کرد؟

اثر پروانه ای

خیلی ها وقتی اسم اثر پروانه ای می آید، ذهنشان به سرعت به سمت فیلمی می رود که در سال 2004 ساخته شده. بعضی ها هم این ایده را فقط به سفر در زمان نسبت می دهند و بعضی ها هم اصلا این تئوری را قبول ندارند. ولی بیایید دقیق تر به این موضوع نگاه بیندازیم.

اول بیایید ببینیم اصلا اثر پروانه چه می گوید؟ در تعریف این تئوری آمده که “بال زدن یک پروانه در گوشه ای از جهان، می تواند باعث به وجود آمدن اتفاقات ریز و درشتی در قسمتی دیگری از جهان شود!”

این ایده اولین بار توسط یک دانشمندان و هواشناس آمریکایی به نام “ادوارد لورنز” و در سال 1960 مطرح شد.

ادوارد لورنز خالق اثر پروانه ای

تئوری اثر پروانه ای چگونه به وجود آمد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ادوارد لورنز یک هواشناس بود؛ او برای پیش بینی وضعیت آب و هوا، یک برنامه ای نوشت و وقتی در حال استفاده از این برنامه بود، متوجه شد که اتفاقات کوچک باعث می شود تا خروجی های متفاوتی از این برنامه بگیرد و همین جرقه ای برای ارائه این تئوری بود.

در ابتدا اصلا خبری از کلمه “اثر پروانه ای” نبود. جمله اولیه او برای ارائه این تئوری اینگونه بود:

“یک هواشناس به من گفت که اگر تئوری تو درست باشد، حتی یک بار بال زدن یک مرغ دریایی در گوشه ای از جهان، ممکن است سرنوشت آب و هوای کل کره زمین را برای همیشه تغییر دهد.”

تئوری اثر پروانه ای

بعدها برای اینکه این تئوری بیشتر در دل و در ذهن مخاطب بگنجد، تغییر پیدا کرد و کلمه اثر پروانه ای جای مرغ دریایی را گرفت.

 

ارتباط اثر پروانه ای و سفر در زمان چیست؟

قبلا مقالات مختلفی درباره سفر در زمان نوشتیم به مانند مدارک اثبات وجود ماشین زمان و …. ما همچنین در این مقالات اشاره کردیم که سفر به گذشته سخت تر از سفر به آینده است؛ حالا چرا؟ دلیلش دقیقا همین اثر پروانه ای است!

ما در تعریف اثر پروانه ای گفتیم که حتی بال زدن یک پروانه هم می تواند تغییرات بزرگی را به جای بگذارد و این جمله مختص به زمان “حال” است. فرض کنید شما از الان یعنی سال 1400 به سال 1390 سفر کردید؛ اینجاست که کار دشوار می شود! حتی یک قدم اشتباه برداشتن هم ممکن است تغییرات زیادی در زمان حال “1400” به وجود اورد و وقتی برگردید متوجه آن می شوید.

اثر پروانه ای

البته کسانی هم وجود دارند که مخالف این تئوری هستند و میگویند می شود به گذشته سفر کرد بدون اینکه اثر پروانه ای رخ دهد؛ آنها ایده جهان های موازی را مطرح کردند که خودش بحثی جدا دارد.

 

مثال هایی از اثر پروانه ای

در طول تاریخ اتفاقات زیادی رخ داده که ریشه آن از انجام یک کار بسیار کوچک و بی ارزش بوده که درنهایت باعث شده تا پیامدهای خوب و بدی را به همراه داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید:

 

1. پیچ اشتباهی و شروع جنگ جهانی اول

فرانز فردیناند

در عکس بالا شما تصویر دوک اعظم فرانز فردیناند و همسرش را مشاهده میکنید که ترور آنها یکی از دلایلی بود که باعث شد جنگ جهانی اول رخ دهد.

قضیه از این قرار بود که راننده فرانز فردیناند تصمیم گرفت تا از یک مسیر دیگر به مقصد برود و در همین مسیر بود که دوک اعظم و همسرش ترور شدند. ترور آنها نه تنها در کشور اتریش، بلکه در جهان تاثیر گذاشت و باعث به قتل رسیدن چندین میلیون انسان شد.

 

2. دلرحمی سرباز بریتانیایی و شروع جنگ جهانی دوم

هنری تندی

در تصویر بالا شما عکس یک سربازی به نام هنری تندی را می بینید که در جنگ جهانی اول حضور داشته و برای ارتش بریتانیا میجنگید. او در طول این جنگ به یک سرباز آلمانی رحم کرد و او را نکشت. همین کار به نظر خوب او، باعث مرگ 60 میلیون انسان شد.

آن سربازی که هنری او را نکشت آدولف هیتلر بود؛ کسی که بعدها در آلمان به قدرت رسید و علیه جهان اعلام جنگ کرد. کسی که باعث رخ دادن حادثه وحشتناک هولوکاست شد!

البته مثال دیگری هم از هیتلر میشود زد و آنهم قبول شدنش در دانشگاه هنر بود که اگر این اتفاق می افتاد، شاید روحیه خشن او پدیدار نمی شد!

 

3. تسخیر شدن قسطنطنیه به دلیل باز بودن در

قسطنطنیه

قسطنطنیه یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای اروپا بود که تقریبا تسخیر آن غیرممکن بود؛ این شهر توانسته بود که ارتشهای قدرتمندی همانند ارتش بربرها، اعراب، بلغاریها و… را مجبور به عقب نشینی کند. ولی در برابر ارتش ترکیه شکست خورد. چرا؟

فقط به این دلیل که یک نفر اشتباها درِ این شهر را باز گذاشته بود و ترکها هم از این موقعیت استفاده کرده و این شهر را تسخیر کردند!

ما همچنین در مقاله ای با عنوان بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند چندین نمونه ریز و درشت دیگری از اینگونه اتفاقات را مطرح کردیم که می توانید با مراجعه به آن، آنها را مطالعه کنید.

 

نظر شما درباره این مقاله چیست؟ به نظر شما اثر پروانه واقعیت دارد و می تواند در این حد در زندگی ما تاثیر بگذارد؟ نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما هستیم.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. آریا گفت:

  خواهشا در مورد هولوکاست ادعایی دروغ نگید.هولوکاستی وجود ندارد.

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   در مورد تاریخ نباید هیچوقت با قاطعیت چیزی رو گفت. دلایل زیادی برای اثبات و همچنین دلایل زیادی برای انکارش هست. ولی موضوع این پست اثر پروانه ای بود که فقط خواستیم یه مثال از این تئوری بزنیم.

 2. Arad.1400 گفت:

  به نظر من بهترین مثالی که از اثر پروانه ای میشه زد، همون هیتلره که تو دانشگاه هنر رد شد و در نهایت مسیرش رفت توی سیاست و چند میلیون آدم رو کشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.