اسرارهای ناگفته از نیکولا تسلا! دشمنی با توماس ادیسون؟

چقدر از نیکولا تسلا می دانید؟ از آزمایشها و اختراعاتش چی؟ نیکولا تسلا کسی بوده که شاید چندین دهه از نسل خود جلوتر بوده. او کسی بوده حتی بقیه مخترعان جهان هم از ایده های او برای پیشرفت خودشان استفاده کردند؛ کسانی به مانند توماس ادیسون! در ادامه با ما همراه باشید تا با رازهای زندگی نیکولا تسلا آشنا شوید.

همچنین شما میتوانید ویدئو این مقاله را از کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. برای تماشای ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

خلاصه زندگی نامه نیکولا تسلا

جوانی نیکولا تسلا

اول از همه بیایید به صورت خلاصه با نیکولا تسلا آشنا شویم.

نیکولا تسلا متولد 10 جولای سال 1856 است که در دهکده ای به نام اسمیلیان که امروزه در کرواسی قرار دارد (در آن زمان، این دهکده در اختیار امپراتوری اتریش بود)، چشم به جهان گشود.

تسلا عناوین زیادی مانند مخترع، مهندس برق، مهندس مکانیک، فیزیکدان را از آن خود کرده بود و همچنین به او دانشمند آینده نگر هم میگفتند. البته حق داشتند؛ چیزهایی که او اختراع می کرد و یا درباره آنها صحبت میکرد، حتی امروزه هم درک آن سخت است. از تئوریهایش در زمینه برق گرفته تا صحبت هایش درباره سفر در زمان!

همینقدر درباره زندگی تسلا بدانیم کافیست؛ چون اصلا بحث مقاله درباره زندگینامه این شخص نیست و قرار است به موضوعات جنجالی تری بپردازیم!!

 

ماجرای درگیری بین نیکولا تسلا و توماس ادیسون چی بود؟

تسلا در مقابل ادیسون

با توماس ادیسون که همه شما آشنا هستید؛ ولی متاسفانه باید بگویم که توماس ادیسون، آن چیزی که مدارس به ما گفته نیست! حالا چرا؟

در آن زمان، یکی از بزرگترین نبردها، نبرد الکتریسیته بود که دو فرد پیشرو در این زمینه، نیکولا تسلا و آقای توماس ادیسون بودند. ادیسون به این دلیل که چندین سال زودتر از نیکولا تسلا فعالیت خودش را شروع کرده بود، در میان مردم محبوب تر و معروف تر بوده و همچنین به دلیل اختراع لامپ (که به اشتباه به نام او ثبت شد) توانست محبوبیتش را بیش از پیش کند.

برای خواندن ضربه بزنید
معرفی پیامبری دروغین به نام مارشال اپل وایت

تسلا طرفدار جریان متناوب (AC) و ادیسون طرفدار جریان مستقیم (DC) بود. و همین آغازی برای شروع یک جنگ تمام عیار بود!

نبرد بین ادیسون و تسلا

البته اگر بخواهم خیلی خلاصه وار درباره AC و DC بگویم این است که AC نسبت به DC امنیت بالاتری دارد و همچنین عایق کمتری هم نیاز می شود و چندین مزیت دیگر که DC از آنها بی بهره است.

تسلا توانست ثابت که جریان DC گران و ناکارآمد است و از آنجایی که ادیسون هم کلی بودجه از طرف سرمایه گذاران دریافت کرده بود، نمی توانست به همین راحتی پا پس بکشد. برای همین جنگ شروع شد!

توماس ادیسون با “جی پی مورگان” که یکی از سرمایه داران آن زمان ایالات متحده  بود، شریک شد و از آن طرف هم تسلا شرکت خودشان را به همراهی “جرج وستینگهاوس” بنا نهاد. از آنجایی که طرح AC خیلی بهتر از طرح مورد حمایت ادیسون بود، تسلا توانست قراردادهای زیادی را به سمت خودش بکشد؛ اما… اما یکدفعه چند نفر بر اثر طرح AC جانشان را از دست دادند.

نبرد بین نیکولا تسلا و توماس ادیسون

همین اتفاق لازم بود تبلیغات های گسترده ادیسون بر علیه نیکولا تسلا شروع شود. تظاهرات عمومی، پیاده سازی ولتاژ بالا بر روی حیواناتی مانند فیل و در عجیب ترین آن، اختراع صندلی الکتریکی! ادیسون حتی یک اختراع به نام خودش ثبت کرد تا نیکولا را زمین بزند.

همین موضوع باعث شد تا خیلی از قراردادهایی که تسلا بسته بود، فسخ شود، مشتریان از او دور شوند، دیگر کسی با او همکاری نکند و هزاران مشکل دیگر….

 

برنده جنگ الکتریکی ادیسون بود یا تسلا؟

متاسفانه در این مورد حق به حقدار نرسید. البته درنهایت ادیسون شکست را به نحوه خودش پذیرفت؛ ولی چیزی نسیب نیکولا تسلا نشد. حالا چرا؟

والپیپر نیکولا تسلا

تسلا درنهایت حق اختراع جریان متناوب را به وستینگهاوس واگذار کرد و ادیسون هم که بعدا نام شرکتش به جنرال الکتریک تغییر پیدا کرد، حق استفاده از این اختراع را از وستینگهاوس خواست و این می تواند به این معنا باشد که ادیسون فهمیده (که البته از قبل میدانسته) اختراع رقیبش از او بهتر است و شکست را درنهایت پذیرفت.

برای خواندن ضربه بزنید
حقایق کیم جونگ ایل

 

نیکولا تسلا و ماشین زمان

یکی از اختراعاتی که مردم به نیکولا تسلا نسبت میدهند، ساخت ماشین زمان است. حتی خود نیکولا تسلا هم یکبار گفته که در زمان سفر کرده. او اینگونه گفته:

“من می‌توانم گذشته، حال و آینده را در یک زمان ببینم!”

این حرف بسیار عجیب و غریب بوده و همین موضوع باعث شده تا طرفداران سفر در زمان، یک بهانه ای یا بهتر بگویم یک امیدی برای اثبات حرفشان داشته باشند.

نیکولا تسلا و ماشین زمان

طبق گزارشات منتشر شده، تسلا در سال 1985 توانست یک دستگاهی را با عنوان ماشین زمان اختراع کند که می توانست میدانهای الکترومغناطیسی را تحت تاثیر قرار داده و زمان را عقب و جلو کند.

این اختراع هیچوقت ثبت نشد و همانطور که گفتیم فقط در حد یک حرف است. البته اینم بگویم که این اختراع، باعث شروع آزمایشات ترسناک فیلادلفیا شد. این پروژه را با نام سفر در زمان تسلا هم میشناسند.

 

نظر نیکولا تسلا درباره خدا

خیلی از شماها درباره این موضوع سوال کردید که نیکولا تسلا که دانشمندی برجسته بود، نظرش درباره خدا چیست؟ حتی بعضی از شماها هم گفته بودین که دین و مذهب تسلا چیست.

درواقع تسلا چیزی از خدا نگفته. فقط در اسناد و مدارک آمده که او در خانواده ای با مذهب (مسیحیت – ارتودوکسی) بزرگ شده؛ ولی وقتی بزرگ شده خود را تابع این دین نمیدانسته.

 

آینده نیکولا تسلا چگونه رقم خورد؟

پیری نیکولا تسلا

نیکولا تسلا با وجود اینکه جنگ با ادیسون را پیروز شد، ولی باز هم بعد از مدت کوتاهی به فراموشی سپرده شد و این در حالی بود که اختراعات او باعث پیشرفتهایی عظیمی در عرصه تکنولوژی شد. از اختراعات او می توان به سیم پیج تسلا و روشناسی بی سیم اشاره کرد.

اکثر اختراعات او برای نسل آینده بود و چیزی که او درباره آن صحبت میکرد، در مغز افراد آن دوره نمیگنجید. حتی امروزه بعضی ها ادعا میکنند که نیکولا تسلا با موجودات فضایی هم در ارتباط بوده و این موضوع را دلیل اختراعاتش می دانند.

برای خواندن ضربه بزنید
ارتباط نیکولا تسلا با موجودات فضایی

نیکولا تسلا درنهایت در 7 ژانویه سال 1943 در اتاق 3327 هتل نیویورکر جانش را از دست داد و جنازه اش 2 روز بعد از مرگش، توسط خدمتکار هتل پیدا شد؛ و این بود پایان زندگی یک فردی که دنیا را تغییر داد!

بعد از اینکه نیکولا تسلا مُرد، شرکت و سازمان و آزمایشگاه و … مختلفی با نام او ثبت شد؛ ولی چه فایده؟!

 

اختراعات نیکولا تسلا فقط به سیستم برق ختم میشود؟

اختراعات نیکولا تسلا

به هیچ وجه! اصلا چرا باید یک نفر فکر کند که دانشمند برجسته ای به مانند نیکولا تسلا، تنها چیزی که اختراع کرده سیستم برق باشد؟ البته در بالاتر هم چندین نمونه از اختراعات تسلا را گفتیم که در بین تمامی اختراعاتش، جریان برق متناوب از همه بهتر و معروف تر بود. اختراعات نیکولا تسلا عبارتند از: زلزله ساز، پروژه فیلادلفیا، اشعه مرگف بالون های هوایی و ….

 

نظر شما درباره تسلا چیست؟ به نظر شما در جنگ برق، حق با تسلا بود؟ آیا ادیسون حق او را خورده؟ در کامنتها نظرات خودتان را برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.