بودیکا شجاع ترین زن تاریخ! کسی که 70 هزار رومی را کشت!

ونسا کولینگریج (که به آن بودیکا هم گفته می شود) یک زنی بود که یک ارتش بومی در بریتانیا را بر علیه حکومت ستمگر رومی، در دهه 60 میلادی رهبری میکرد.

بودیکا یک مبارز آزادی بود، کسی که تقریبا رومی ها را از بریتانیا بیرون کرده بود. وی یکی از نمادین ترین ملکه های انگلیس است. با اینکه او یکی از اولین زنان بریتانیایی است که تاریخ به او اشاره کرده، ولی هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که اعلام کند چنین شخصی واقعا وجود داشت.

برای همین، ما به نوشته های دو نویسنده (تاسیتوس و کاسیوس دیو) اتکا میکنیم؛ چون نوشته های آنها تقریبا یک دهه بعد از جنگ بین ارتش بودیکا و ارتش روم است. در نوشته های این دو نویسنده، کارهای قهرمانانه رومی ها هم ذکر شده، ولی خب این دو نوشته تنها منابعی هستند که موجود است.

مجسمه بودیکا

ما حتی نام واقعی وی را هم نمیدانیم. بودیکا از کلمه بودا می آید که در بریتانیای باستان، به معنای پیروزی است. از این رو هر گونه اتفاق درباره شرح حال ملکه، ازدواج، بچه و …. شاید واقعیت نداشته باشد. برای همین از این منابع ناکامل، فقط می توانیم گوشه ای از کارهای این زن شجاع را شرح دهیم. در ادامه با تن تاپ همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

بودیکا که بود؟

بودیکا برای اولین بار پس از درگذشت همسرش، رهبر قبیله “آیسینی” شد. آنها در منطقه ای زندگی میکردند که “نورفولک” امروزی را پوشش می داد. مدتی بعد رومی ها به بریتانیا حمله کردند. همسر بودیکا مجبور شد تا یک قراردادی با رومی ها ببندد و آن هم این بود که از رومی ها حمایت کنند و به آنها باج بدهد؛ در غیر اینصورت او مجبور می شد تا قبیله را از دست بدهد.

به نقل از تاسیتوس مشکل از زمانی شروع شد که همسر بودیکا درگذشت و نصف ثروتش به امپراطور روم یعنی نِرو رسید و نصف دیگر هم فقط به دو دختر خردسالشان رسید و بودیکا دیگر چیزی نداشت. البته معلوم نیست که چرا وی چنین کاری کرده. شاید او داشت سعی میکرد که با انتقال ثروتش به دخترانش، اعلام کند که حاکم بعدی آیسینی کیست. شاید هم او به بودیکا اعتماد نداشت؛ چون میدانست که او از رومیان حمایت نمیکند. در هر صورت نتیجه ای که در بر داشت افتضاح بود. رومیان به آیسینی حمله کردند و تمامی زمین ها را صلب کردند، قصر را غارت کردند، تمامی بستگانشان را به بردگی گرفتند.

برای خواندن ضربه بزنید
چرا جنگ سوسیس به این نام لقب گرفت؟ نبرد شوروی و فنلاند

عکس بودیکا

این تازه اول کار بود و کار از این بدتر هم شد. آنها بودیکا را شلاق زدند و به دخترانش ت*ج*ا*و*ز کردند. اینگونه کارها از دید طبقه حاکم رومیان چیز عادی بود. ولی برای مردمان آیسینی اینگونه نبود. بودیکا فقط یک ملکه نبود. بودیکا برای مردمان آیسینی نقش یک خدا را داشت و وقتی رومیان این بلا را بر سر بودیکا و دخترانش آوردند، تمامی اعتقادات و روحیات آیسینی ها از بین رفت.

کاسیوس دیو دلایل دیگری را درباره اتفاقات بعد از این ویرانی ها ارائه میدهد. او میگوید که مردمان آیسینی هر لحظه آماده شورش بودند و فقط نیاز به یک رهبر داشتند. بودیکا به عنوان یک فرد مهم در این میان حضور داشت؛ هرچند که او الان آسیب دیده بود ولی هنوز یک نماد برای مردمان آن قبیله بود.

بودیکا اولین زن عصر آهن نبود که مردمانی را برای جنگ رهبری میکرد. “کارتیماندوا” اولین ملکه بریتانیایی بود که در تاریخ از او به عنوان اولین زن مبارز یاد می شود که رهبر “قبیله بریگانتز” بود.

با وجود همه تحریم هایی که علیه آنها شده بود، ولی بودیکا باز هم به کمک همسایگان جنوبی خود (قبیله ترينووانت) یک برنامه ای برای انتقام گفتن از رومی ها را برنامه ریزی کرد.

ملکه بودیکا

فصل مبارزات شروع شد. در سال 60 میلادی، نیروهای رومی در غرب بریتانیا مشغول کار بودند و داشتند سعی میکردند تا قدرت سیاسی “درویدها – druids ” را از بین ببرند. بودیکا که این را یک فرصت عالی میدانست، سریعا به آنها حمله ور شد و آنها را در داخل مرزهای بریتانیا از بین برد. تاسیتوس درباره این حمله میگوید که رومی ها به هیچ وجه از حمله باخبر نبودند و حتی آن را در نوشته هایش با نام “شورش ناگهانی” یاد میکند. بودیکا هیچ رحمی به رومی نشان نداده بود. حتی با اینکه آنها در حال فرار بودند، ولی باز هم آنها را میکشتند و بعضی ها را هم آتش زدند.

برای خواندن ضربه بزنید
تابوت عهد چیست؟

همچنین بخوانید: آتیلا هان خونخوارترین امپراطور تاریخ! 

شهر نسبتا جدیدی رومی ها در سواحل “رودخانه تیمز” واقع شده بود که 30 هزار جمعیت داشت. بودیکا در حال نزدیک شدن به این منطقه بود. بعد از اینکه متوجه شدند که بودیکا چه بلایی بر سر سربازان رومی آورده بود، همگی با تمام قدرت از آن منطقه فرار کردند. ولی باز هم شورشیان به آنها حمله ور شدند و حتی شهر را هم به آتش کشیده بودند.

کاسیوس دیو این حمله بریتانیایی ها را وحشیانه توصیف کرد: اعدامهای گسترده، فداکاریهای مذهبی و ذبح های وصف نشدنی. تاسیتوس در گزارشاتش گفته بود که همان بلاهایی که بر سر بودیکا و دخترانش آمده بود، این بار برای رومی ها تکرار شد.

اکنون دو تا از بزرگترین شهرهای رومی در انگلیس با خاک یکسان شده بود. ارتش بودیکا کارش را خوب انجام داده بود؛ اما عطش انتقام هنوز از بین نرفته بود.

عکس بودیکا

در شمال غربی، یک شهر دیگری وجود داشت. اما این شهر انگلیسی بود، با این تفاوت که همه چی در آن به صورت رومی استفاده میشد و این کار از نظر بودیکا و پیروانش یک توهین فرهنگی بود. برای همین هدف بعد مشخص شد و خود را برای حمله آماده کردند. مقصد آنها ورولامیوم – شهر مدرن سنت آلبانز در هرتفوردشر بود.

تا تابستان 60/61 کاتوولایونی (هدف سوم بودیکا) میدانست که هدف بعدی است. کاتوولایونی یکی از بزرگترین شهرک های رومی بودند که تابعیت روم را با تمام مزایای آن در اختیار داشتند. اما آنها هیچ پایگاه و یا سربازی برای مقابله با ارتش بودیکا نداشتند و برای همین خودشان بودند و خودشان. بودیکا هم خیلی راحت توانست این شهر را غارت کند و مردمان این شهرک هم راهی جز تخلیه نداشتند.

به گفته تاسیتوس حدود 70 هزار شهروند رومی به دست بریتانیایی ها کشته شدند. کشته شدن هزاران نظامی و غیرنظامی نه تنها یه خبر بد برای سران روم بود، بلکه باعث میشد تا رومی ها در انگلیس ضعیف نشان داده شوند و مبارزات رومی ها برای فتح تمدن این کشور، به کندی پیش برود. اما از همه مهمتر، تحقیر رومیان به دست یک زن بود.

برای خواندن ضربه بزنید
فضانورد باستانی واقعیت دارد؟ راز پشت این مجسمه چیست؟

بودیکا در مقابل روم

اطلاعات کاملی از جنگ بین بودیکا و پائولینوس در دست نیست. ما حتی نمیدانیم که در کجا به جنگ یکدیگر رفتند. طبق گفته های کاسیوس دیو، نیروهای بودیکا حدود 230 هزار نفر بودند، ولی نیروهای رومی 10 هزار نفر. ولی چیزی که مهم بود، سبک جنگ این دو گروه بود. انگلیسی ها به صورت چریکی میجنگیدند در صورتی که رومیان یک ماشین قتل سازمان یافته بودند.

تاسیتوس توضیح میدهد که بودیکا چگونه نیروهای خود را به مانند یک ملکه به دور خود جمع کرد و استدلال کرد که او فردی با اخلاق، شجاع و همچنین یک فردی مذهبی بود.

اما این دفعه با دفعات قبل فرق میکرد. این بار بودیکا بود که شکست خورد. سربازان رومی قبل از شروع جنگ، تشکیلات خود را آماده کردند. راه ارتش بودیکا مسدود شده بود و هیچ راهی برای پیشروی و یا عقب نشینی نداشتند و رومی هم هیچ رحمی به بریتانیایی نکردند و قتل عامی وحشتناک به وجود آمد.

ولی چه بلایی بر سر بودیکا آمد؟ تاسیتوس و کاسیوس نظرات متفاوتی دارند. تاسیتوس میگوید که خودش را سم مسموم کرده تا دوباره به دست رومی ها نیفتد. ولی کاسیوس میگوید که او درنهایت بر اثر یک مریضی درگذشت.

 

فیلم بودیکا ظهور ملکه جنگ

فیلم بودیکا ظهور ملکه جنگ

البته یک فیلمی هم در سال 2019 از زندگینامه بودیکا ساخته شده که Zoe Morgan کارگردان این فیلم بوده. البته این فیلم نتوانسته نمره خوبی در سایت imdb بیارود. از مجموع 92 رای که برای این فیلم داده شد، نمره 3.2 از 10 به این فیلم اختصاص پیدا کرد.

در این فیلم بازیگرانی همچون Sean Carlsen، Paul Richard Allen، Chris Banks ایفای نقش کردند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.