راز کعبه زرتشت چیست؟ چرا شبیه به کعبه مسلمانان است؟

یک بنای بسیار عجیبی در روستای زنگی آباد شیراز وجود دارد که باعث شک و شبهه و ایجاد سوالهای فراوانی در ذهن مردمان عادی و به خصوص دانشمندان شده.مکانی که شباهت بسیاری به کعبه مسلمانان دارد. با همان شکل و قیافه! فقط در سایز و اندازه با یکدیگر فرق می کنند.

راز کعبه زرتشت

سالیان زیادی است که از کشف شدن این بنای تاریخی میگذرد، ولی همچنان مشخص نیست که کاربرد آن در گذشته چه بوده و مردم در داخل و یا اطراف آن، چه کارهایی انجام می دادند؟!

این بنا به کعبه زرتشت شهرت دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این بنای اسرارآمیز بپردازیم…

شما همچنین می توانید ویدئو این مقاله را در کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. برای تماشای این ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید.

 

بنایی که به کعبه زرتشت معروف است کجاست

شباهت کعبه با کعبه زرتشت

در محوطه نقش رستم، بناهای زیادی از دورانهای مختلفی وجود دارد که هر کدام معنا و مفهوم خاصی برای خود دارد و داستانهای حیرت انگیزی را به دوش می کشد. یکی از این بناها، کعبه زرتشت است!

این مکان بسیار شبیه به مکانهایی می باشد که مردم برای دعا و نیایش به سمت آن می روند؛ ولی در هیچ کتب تاریخی اسمی از کعبه زرتشت برده نشده!

نامی که محلیان آن را صدا می کنند “کُرنای خانه یا نَقاره خانه” می باشد. در داخل این بنا، اثراتی از دود به چشم می خورد و همین موضوع باعث شده تا باستان شناسان به این فکر بیفتند که شاید این مکان، مکانی برای پرستش آتش و یا خدایان باستانی به مانند میترا، توسط زرتشتیان بوده.

نقاره خانه

همانطور هم که در تصاویر می بینید، شکل این بنا مربعی و شبیه به خانه مسلمانان، یعنی کعبه است؛ همین موضوع باعث شده تا این بنا به کعبه زرتشت شهرت پیدا کند.

برای خواندن ضربه بزنید
فضانورد باستانی واقعیت دارد؟ راز پشت این مجسمه چیست؟

 

شباهت کعبه با کعبه زرتشت

 

البته دلیل دیگری هم وجود دارد که آن سنگهای سیاهی هستند که در نقاط مختلف این بنا به چشم میخورد و یادآور حجرالاسود است.

بدون هیچ تردیدی، این بنا متعلق به دوران هخامنشیان است و بر اساس تحقیقاتی که توسط باستان شناسان انجام شده، اثراتی از دوران هخامنشیان به چشم می خورد؛ این حرف ما به این معنا است که اسنادی مبنی بر پیشینه این اثر وجود دارد و فقط بر اساس یک حرف نیست.

کعبه زرتشت کجاست؟

تئوریهای مختلفی ارائه شده تا بفهمیم واقعا کاربرد کعبه زرتشت چیست؟ متاسفانه تمامی این تئوریها بدون اسناد می باشد و به هیچ وجه نمی توان آن را تایید کرد. برای مثال به تئوریهای زیر دقت کنید:

1. بعضی از مردم و باستان شناسان، به دلیل اثراتی از دود که در داخل و اطراف این بنا دیده می شود، می گویند که این بنا یک آتشگاه بوده و محلی برای پرستش آتش به شمار می رفته.

2. عده ای دیگر اعقتاد دارند که این مکان به دلیل شباهتی که به مقبره کوروش دارد، یک مقبره ای از یکی از شاهان هخامنشی است.

3. عده ای هم گفتند که این مکان با اینکه کوچک به نظر می رسد، ولی محلی برای نگهداری اسناد و مدارک محرمانه آن دوران بوده.

تئوریهای دیگری هم مطرح شده که زیاد مورد توجه و تحقیق واقع نشدند.

 

کتیبه های شاپور و کرتیر

کتیبه های شاپور و کرتیر

سه کتیبه در نقاط مختلف کعبه زرتشت قرار دارد که به زبانهای ساسانی، یونانی و اشکانی نگاشته شده. این کتبیه ها متعلق به افرادی مانند کرتیر و شاپور است؛ جالب است بدانید که این کتیبه ها، جزو مهمترین اسناد تاریخی از دوران پر فراز و نشیب ساسانیان می باشد.

پ.ن: من به شما پیشنهاد میکنم که اگر علاقمند به مطالعه در زمینه کتیبه های باستانی هستید، حتما مقاله الواح هفتگانه آفرینش را مطالعه کنید.

برای خواندن ضربه بزنید
کتابخانه سری واتیکان و ارتباط با ماشین زمان! رازهای ترسناک!!!

 

طبق معمول، کعبه زرتشت بدون هیچ عیب و نقصی ساخته شده و این هنری است که از دوران باستان در نزد ایران بوده و هست. نظر شما درباره این بنای تاریخی چیست؟ به نظر شما چه اسراری در پشت این بنا نهفته است؟ نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. آریایی.... گفت:

    زرتشت ها که آتش پرست نبودند یکتا پرست بودند

  2. ابولولو گفت:

    دین اگر به زبان عربی گفته نمیشد عرب ایمان نمی اورد و این نیز نزد ایرانیان فًیلتی هستش.کعبه مسلمانان رو ایرانیان ساختن و چاه زمزم دلیل خودش داره که نام ایرانی گرفت.عیسی قبل مرگ به کناری های خود یک جمله گفت و به زبان ساسانی بود ربط داره به ظهور بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.