کارتل خوارز :خشن ترین کارتل کشور مکزیک

کارتل خوارز یکی دیگر از برترین کارتل های مواد مخدر می باشد که هزاران تن مواد مخدر را از کشور مکزیک به سمت ایالات متحده آمریکا روانه کرده. منطقه خوارز در زمان حکمرانی این کارتل، تبدیل به یکی از خشن ترین مکانهای دنیا بوده؛ زیرا درگیری های سنگینی بین این کارتل و کارتل سینالوآ وجود داشته.

 

تاریخچه کارتل خوارز

از کارتل خوارز می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین کارتل های دنیا یاد کرد؛ این کارتل علاوه بر اینکه قاچاق مواد مخدر را انجام میداد، دست به قاچاق انسان، اخاذی و آدم ربایی هم می کرد. مقر این کارتل در شهری با همین نام (خوارز) بود که در ایالت چیواوا بنا شده بود.

منشا کارتل خوارز برمی گردد به زمانی که منطقه خوارز تحت سلطه “آگیلار گایاردو” بود. آگیلار با “کارتل گوادالاخارا” همکاری بسیار نزدیکی داشت که وقتی رئیس کارتل گوادالاخارا دستگیر شد، کنترل و ریاست کارتل خوارز به آگیلار اهدا شد.

مدتی بعد و در سال 1993، آگیلار گایاردو به طرز مرموزی مرد و حالا اینجا بود که آمادو کاریلو فوئنتس به هر طریقی که بود، ریاست این کارتل را از آن خود کرد.

آمادو کاریلو فوئنتس

بعد از اینکه کارتل خوارز به دست آمادو کاریلو افتاد، رشد چشمگیری داشت؛ به حدی بیشتر از نیمی از قاچاق مواد مخدر در مکزیک، توسط همین کارتل تامین می شد. او حتی تجارت خود را تا امریکای جنوبی و مرکزی هم برد و در آنجا هم شهرتی به دست آورد.

کارتل خوارز تحت ریاست آمادو، توانست هزاران کیلو کوکائین کلمبیایی را از طریق حمل و نقلهای هوایی به کشورهای دیگر (مخصوصا ایالات متحده) صادر کند. به حدی این کار را خوب انجام می داد که به او لقب “ارباب آسمانها” را داده بودند.

همچنین بخوانید: کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

 

عواقب مرگ ارباب آسمانها در کارتل خوارز

جنازه آمادو کاریلو

مرگ او خیلی ناگهانی و به دور از انتظار بود؛ او در سال 1997 و وقتی در زیر تیغ عمل جراحی پلاستیک بود، ناگهان درگذشت. مرگ او باعث شد تا بر سر جانشینی او درگیری پیش بیاید. درگیری میان برادران فوئنتس!

آمادو دو برادر با نامهای “رودولفو و ویسنته” داشت که بر سر ریاست کارتل، جنگی به راه انداختند که همین جنگها باعث شد تا این کارتل قدرتمند، در مدت زمان کوتاهی، رو به نابودی برود. در نهایت این درگیری، رودولفو در سال 2004 و زمانی که از سینما خارج می شد، کشته شد.

این کارتل همچنان برپا است و هر روزه شهر خوارز شاهد قتلهای زیادی از سوی این کارتل و رقیبانش است. فقط در سال 2018، بیش از 1200 قتل در این منطقه انجام شد که کارتل خوارز در آن دست داشت.

همچنین بخوانید: کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

 

عاقبت این کارتل چه شد؟

این کارتل هنوز که هنوزه، پابرجاست؛ ولی هیچوقت نتوانست آن قدرت قبلی خودش را به دست آورد. البته با اینکه این کارتل افت چشمگیری داشته، ولی باز هم جزو برترین و قدرتمندترین سازمانهای کشور مکزیک و منطقه به شمار میرود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.