بررسی دست نوشته های ووینیچ در 500 سال! بدون نتیجه!

امروز درباره یک کتابی اسرارآمیز صحبت میکنیم که مربوط به قرن 15 میلادی است. دست نوشته های ووینیچ! البته این کتاب به مانند بقیه کتابها، دارای عکس و متن هایی است؛ ولی چیزی که این کتاب را با بقیه کتابها متفاوت میکند، زبانی است که در این کتاب به کار رفته. در ادامه با ما همراه باشید تا اسرار این کتاب را با هم بررسی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید.

 

نظر دانشمندان درباره دست نوشته های ووینیچ

دست نوشته های ووینیچ

دانشمندان کشورهای مختلفی، مخصوصا کشورهای آمریکا و انگلیس سعی کردند تا این کتاب را رمزگشایی کنند؛ اما هنوز که هنوزه نتوانستند حتی یک کلمه از آن را بخوانند.

دانشمندان نظرها و گزارشات مختلفی درباره این دست نوشته ها دادند. بعضی ها گفتند که این کتاب مختص به بیگانگان فضایی است؛ بعضی ها گفتند که این کتاب نوشته دست یک جادوگر است و نوشته های این کتاب، طلسم های جادویی است. البته دسته سومی هم هستند که  آنها ادعا میکنند که این کتاب فقط برای سودجویی از مردم نوشته شده و چیزی جز چرندیات در داخل آن نیست.

اسرار دست نوشته های ووینیچ

همه این سه نظریه معقول به نظر می رسد؛ ولی همچنان سوال اینجاست که واقعا ووینیچ در داخل این کتاب چی نوشته است؟ در این کتاب از الفبای عجیب و غریبی استفاده شده؛ به حدی که از 500 سال پیش تا به الان، هنوز هیچ کسی، حتی دانشمندان هم نتوانستند به یک کلمه از آن پی ببرند.

بعضی ها میگویند که از عکسهای این کتاب شاید بتوان به معنای بعضی از صفحات آن رسید؛ ولی مشکل اینجاست که عکسهای این کتاب هم معنا و مفهوم درست و حسابی ندارد. یعنی اینگونه است که اگر به عکسهای این کتاب دقت کنید، بیشتر از قبل سردرگم می شوید!

تصاویر این کتاب از گیاهان و درختانی است که نمونه آن بر روی زمین وجود ندارد و یا از انسانهای ع*ر*ی*انی عکس گذاشته که همیشه با ذوق و شوق به یک نقطه ای خیره شده اند. این موضوعات باعث شده تا دانشمندان را بیش از پیش برای رمزگشایی دست نوشته های ووینیچ کنجکاو کند.

برای خواندن ضربه بزنید
اسرار شیطانی کتاب کلید سلیمان!! سلیمان شیاطین را کنترل میکرد؟

اسرار دست نوشته های ووینیچ

 

نکاتی که از کتاب ووینیچ پیدا کرده اند!

کتاب ووینیچ 272 صفحه و 17 فصل دارد که فقط 240 صفحه از آن باقیمانده است. نوشته ها به مانند زبان های اروپایی، از چپ به راست خوانده می شود که معمولا هم فقط 20 الی 30 حرف دارند. بعضی حرفها هم 2 بار در یک جمله آمده است.

دانشمندان گفته اند که از نوشته های این کتاب مشخص است که نویسنده با سرعت این کتاب را نوشته که احتمالا از آنچیزی که بر روی کاغذ به جا می گذاشته، علم و دانش لازم را دارا بوده.

فرمت و نوع نگارش این متنها، مشابه به نوع نگارش در زبانهای اروپایی و مخصوصا انگلیسی است. اما شیوه نوشتن برخی از حروف در جاهای خاص متفاوت است. جاهایی مثلا در اول و وسط و آخر!

رازگشایی معمای دست نوشته های ووینیچ

در آخر کتاب هم فقط 4 خط به زبان لاتین نوشته شده که باز هم هیچ معنایی از آن نمیتوان بیرون کشید. تاریخ این دست نوشته هم مشخص نیست، چون هیچ اطلاعاتی از نویسنده و اینکه در چه زمانی این کتاب را نوشته، در داخل آن موجود نیست.

تنها چیزی که دانشمندان توانستند از تاریخ آن به دست بیاورند، نقاشی های این کتاب بوده. آنها با بررسی نقاشیها، متوجه شدند که نقاشیها رنگ و بوی اروپایی دارند و تخمین زدند که احتمالا دست نوشته ها در سالهای 1450 تا 1520 نوشته شده است.

 

مالکان دست نوشته های ووینیچ چه افرادی بودند؟

از اولین مالک این کتاب می توان به یک شیمیدان ایتالیایی که نامش “جورج باریسج” بود نام برد. مدتی بعد جورج باریسج این کتاب را به فردی دیگر به نام “اثناسیوس کرجر” سپرد تا اسرار دست نوشته های ووینیچ را حل کند که او هم موفق به انجام این کار نشد.

کتاب ووینیچ

مدتی بعد این کتاب به دست “جان مارسی” رسید که کتاب را به کتابخانه رومانو اهدا کرد. در سال 1912 بود که این کتابخانه، بعضی کتابهای خودش را به مزایده گذاشت که یکی از آنها، همین کتاب بود. در همان سال، این کتاب به دست فردی به نام “ویلفرد ووینیچ” خریداری شد و از همانجا بود که اسم این کتاب به دست نوشته های ووینیچ تغییر پیدا کرد.

برای خواندن ضربه بزنید
معرفی کتاب افسانه های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی + خرید کتاب

ووینیچ خودش در سال 1930 مُرد، ولی کتابش پس از چند سال (در سال 1969) به دانشگاه ییل سپرده شد که همانجا بود که به معروفیت رسید و توجه دانشمندان را جلب کرد.

برخی ادعا میکنند که اصل این دست نوشته مختص به یک دانشمند انگلیسی به نام “راجر باکون” بوده که رودلف دوم (امپراطور اروپا) این کتاب را از راجر خریداری کرده. برخی هم می گویند که جان دی نویسنده این کتاب است. (جان دی همان کسی است که کتاب رستاخیز مردگان را در اختیار داشت.)

جان دی

سمت چپ (دکتر جان دی) سمت راست (ادوارد کلی)

جان دی هم یک دستیار داشت به نام ادوارد کلی که شایعه شده بود او می توانست خاک را به طلا تبدیل کند. خود او هم ادعا کرده بود که میتواند با فرشتگان صحبت کند و زبان فرشتگان را (Enochian – اینوچین) میخواند.

حالا اینجا دو نظریه مطرح شد. عده ای گفتند که ادوارد کلی قصد فریب دادن مردم را داشته؛ چون حرفهایش به دور از منطق بوده. و بعضی ها هم می گفتند که او با موجودات فرازمینی در ارتباط است و به کمک آنها توانسته است تا این کتاب را بنویسد.

 

نظریه های زیادی درباره این کتاب مطرح شده است؛ ولی هنوز هیچ کسی نتوانسته آن را رمزگشایی کند. به راستی چه چیزی در داخل این کتاب نوشته شده؟ چه اسراری در داخل این دست نوشته ها مخفی شده است؟ این کتاب به چه زبانی نگاشته شده؟ نظرات خودتان در قسمت کامنتها برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.