عملیات اوج نیمه شب (1953): وحشتناک ترین عملیات سیا

در این پست درباره یکی از عملیات های مخفی وحشتاک سازمان CIA می پردازیم. عملیاتی که به عنوان یک عملیات غیرقانونی از آن یاد می شود. عملیاتی با نام عملیات اوج نیمه شب! در ادامه با ما همراه باشید تا دقیق تر این عملیات اسرارآمیز را با هم بررسی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

در تاریخ 13 آپریل سال 1953 مدیر سازمان سیا “آلن دالس” مجوز پروژه MKULTRA را صادر کرد. حالا این پروژه چه بود؟ در این پروژه، سازمان CIA به متهمانش یک داروی شیمیایی می داد و از آنها بازجویی میکرد که پس از مدتی، این فرآیند به بازجویی شیمیایی هم معروف شد.

آلن دالس

داروهایی که در این پروژه از آنها استفاده میشد، داروهایی از قبیل LSD بود که باعث می شد تا متهم هیپنوتیزم شود. حالا در این بین کسانی هم بودند که داوطلبانه وارد این پروژه شدند.

سازمان سیا سعی کرد تا پرونده هایی که از این پروژه باقی مانده بود را از بین ببرد که تقریبا موفق هم بود. ولی بعضی از داستان ها به بیرون درز کرد که یکی از آنها، آزمایش یا عملیات اوج نیمه شب بود. حالا چگونه؟

 

روند عملیات اوج نیمه شب چگونه بود؟

می توان گفت که این پروژه یکی از زیرشاخه های پروژه MKULTRA بود. حالا چطور این آزمایش را پیاده می کردند؟

همانطور که ما در پست عجیب ترین پروژه های سازمان سیا هم گفتیم، این سازمان زنان بدکاره استخدام میکرد و وقتی مشتریان به سراغ آنها می رفتند، این زنان به آنها مواد مخدر می دادند. حالا ماموران به پشت شیشه های دوطرفه می رفتند و عملیات های ج*ن*س*ی آنها را زیر نظر میگرفتند. یعنی انگار آنها در حال تست بعضی از موادهای مخدر بودند.

عملیات اوج نیمه شب

در جنگ جهانی دوم بود که جاسوسان آمریکا سعی کردند تا مواد مخدر را کشف کنند که بتواند ذهن مردم را کنترل کنند!

برای خواندن ضربه بزنید
9 تا از خطرناک ترین مامورهای مخفی

آنها در مراحل تست خود، داروهای زیادی را بر روی اسیرهای جنگی پیاده کردند تا بتوانند از آنها اطلاعات محرمانه را بیرون بکشند.

طبق گفته های یک روزنامه نگار، آنها از ماریجوآنا شروع کردند و یواش یواش حتی به سمت LSD هم رفتند. اولین تستها هم توسط فردی به نام “جورج وایت” انجام شد که برمی گردد به سال 1943 که بر روی چندین ارازل و اوباش نیویورکی صورت گرفت.

جورج وایت

یکی از همکاران وایت اعلام کرده بود که آزمایشات نسبتا خوب بوده و پیشرفت نسبتا کافی را داشتند. ولی همان روزنامه اعلام کرد که آنها به هیچ موفقیتی نرسیده بودند.

همچنین بخوانید: سازمان FBI یا CIA؟ کدام سازمان جاسوسی بهتر است؟ 

حالا جنگ جهانی دوم تمام شده بود و جنگ کره در اوج خود به سر می برد. حالا خبرنگاران مقالات زیادی درباره آزمایشهایی که سازمان سیا و پنتاگون، با محوریت شستشوی مغزی انجام می دادند را پشت به پشت منتشر می کرد؛ این موضوع باعث نگرانی بیش از حد این دو سازمان شد.

آنها حالا می خواستند تا مواد LSD را تست کند و از آن به عنوان یک کنترل کننده ذهن استفاده کنند. سیدنی گوتلیب (رئیس بخش شیمیایی سازمان سیا) از دالس خواست که آزمایش LSD را وارد عملیات اوج نیمه شب کند و تاییدش کند؛ با اصرار گوتلیب، دالس هم این آزمایش را تایید کرد.

سیدنی گوتلیب

بنا بر گزارش هایی که منتشر شد، گوتلیب، وایت را به عنوان مشاور این پروژه، وارد عملیات کرد. آنها عملیات خود را از دهکده گرینویچ شروع کردند. آنها LSD و ماریجوانا را از طریق غذا، سیگار و نوشیدنی تزریق مهمانهای خود می کردند و پس از اینکه ذهن آنها درگیر این مواد مخدر میشد، با آنها صحبت میکردند و سعی می کردند. (آنها را مجبور می کردند که حرف بزنند.)

مدتی گذشت و وایت الان ایده ای جدید ولی نامتعارف به ذهش زد. یک ایده غیرقانونی! او تصمیم گرفت تا به شهر سانفرانسیکو برود (1955) و یک فا*ح*شه خانه در آن شهر راه بیندازد. او در اتاقکهایی که در این فا*حش*ه خانه درست کرده بود، آینه های دوطرفه گذاشت تا ماموران بتوانند به خوبی عملیات و اثر این موارد را در حین رابطه *ج*ن*سی ببینند.

برای خواندن ضربه بزنید
واحد 684 نیرو ویژه برای به قتل رساندن رهبران کره شمالی

در گزارش هایی که از طرف گوتلیب منتشر شد اینگونه آمده بود: “افرادی خاص این داروها را طبق دستورالعمل ها به افراد دیگر می دادند.”

عملیات اوج نیمه شب

در اینجا افراد خاص همان وایت بود و افراد دیگر هم قربانیان عملیات اوج نیمه شب!

این زنان بدکاره هم توسط وایت بیمه شدند که تا بتوانند اگر زمانی در زندان و یا جایی گیر افتادند، خودشان را به کمک سازمان سیا خلاص کنند.

این عملیات برای سازمان سیا بد تمام شد. چون خبرهای آن خیلی زود به گوش مردمان آمریکا رسید و سازمان سیا مجبور شد تا این پروژه را در اواخر دهه 1960 تعطیل کند. ولی بعد تعطیل شدن این پروژه، دو پروژه دیگر بر روی کار آمدن که به گفته منابع مختلف، باعث گرفتن جان چندین انسان شد.

تقریبا می توان گفت که عملیات اوج نیمه شب به تنهایی توانست شهرت اخلاقی سازمان سیا را تقریبا از بین برد. چیزی که جز اثرات منفی بر روی زندگی صدها انسان بیگناه و اعتبار سازمان سیا، چیزی را در پی نداشت.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

  1. ممد گفت:

    درباره الن دالس هم اگه تونستی یه مقاله بنویس

  2. سید رضا گفت:

    اف بی ای از این کثیف ترش رو هم انجام داده. این که چیزی نیست

  3. س گفت:

    این یک اشتباه بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.