کارتل نورت دل وال! تاسیس تا سقوط! چه بر سر این باند آمد؟

با سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. امروز در خدمت شما هستیم با معرفی یکی دیگر از برترین کارتل های مواد مخدر در جهان. آخرین مقاله ما از بخش مواد مخدر که به معرفی یک کارتل پرداختیم، برمی گردد به معرفی کارتل مدلین که رئیس آن پابلو اسکوبار، یعنی بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر بود. در برخی از این پستها، ما اسمی از کارتل نورت دل وال را آوردیم که اگر اهل سریال هم باشید، احتمال نام آن را در سریال نارکوس زیاد شنیدید.

خیلی از کاربران درخواست کرده بودند که درباره این کارتل هم پستی توی سایت گذاشته شود و ما هم بنا به درخواست شما، تصمیم به انجام این کار گرفتیم. در ادامه با ما همراه باشید تا زیر و بم کارتل نورت دل وال را دربیاوریم.

 

مقدمه ای بر کارتل نورت دل وال

اعضای کارتل نورت دل وال

همانطور که ما در پست معرفی کارتل کالی به آن پرداختیم، کارتل نورت دل وال یکی از دشمنان سرسخت کارتل کالی بوده و همیشه منتظر آن بوده تا سرسخت ترین رقیب خود را از میان بردارد تا بتواند به صدر پولدارترین و معروفترین کارتل مواد مخدر تبدیل شود.

البته یکی از دلایل شکست و نابود شدن کارتل کارلی، همین کارتل بوده که باعث تضعیف قوای کالی شده و درنهایت به دست ماموران کلمبیا دستگیر شدند. و حالا آنجا بود که کارتل نورت دل وال به آن چیزی که می خواست رسید.

البته این کارتل همیشه یک کارتل بی نظم بوده و هیچوقت نتوانسته به چیزهایی که کارتل مدلین و کالی دست پیدا کرده بودند، برسد. تقریبا می توان گفت که از سال 2007 این کارتل شروع به تضعیف شدن کرد که درنهایت منهدم شد و منهدم شدن آن برابر بود با تولید چندین کارتل مستقل دیگر که نسل بعدی قاچاق را به میان آوردند.

طبق تحقیقاتی که FBI از این کارتل داشت، این کارتل در زمان اوج خود 60 درصد کوکائین ایالات متحده را تامین می کرد.

برای خواندن ضربه بزنید
10 تا از بزرگترین مافیاهای جهان + عکس

همچنین بخوانید: کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

 

تاریخچه این کارتل

اورلاندو هنائو مونتایا

اورلاندو هنائو مونتایا در سریال نارکوس

کارتل نورت دل وال از دهه 1990 و از زمان تضعیف شدن کارتل کالی شروع به فعالیت کرد. تقریبا می توان که اکثر کسانی که برای اولین بار به این کارتل پیوستند، افسران پلیسی بودند که از کار خود یا اخراج شدند و یا بازنشست شده بودند و برای همین ارتباط خیلی نزدیکی با افسران امنیتی کلمبیا داشتند که همین موضوع باعث شده بود تا خیلی زود پیشرفت های اولیه را به دست بیاورند.

در ابتدا این کارتل توسط فردی به نام “اورلاندو هنائو مونتویا” که یک افسر پلیس سابق بود شکل گرفت و توسط همین فرد رهبری می شد. هنائو در سال 1997 خودش را تسلیم پلیس کلمبیا کرد؛ ولی در همان زندان هم به کار خودش ادامه میداد و به رهبری کارتل می پرداخت. در همان زندان بود که به کسانی که از کارتل کالی و نورت دل وال با پلیس همکاری میکردند، حمله کرد و دستور قتل آنها را می داد.

در سال 1998 بود که هنائو در همان زندان، توسط هلمر پاچو هرا (یکی از اعضای ارشد کارتل کالی) و به ضرب چاقو کشته شد.

همچنین بخوانید: کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

هلمر پاچو هرا

پس از مرگ هنائو، هدایت این کارتل به دست خواهرش “لورن هنائو مونتایا – Lorena Henao Montoya” و همسرش “ایوان – Ivan Urdinola” و یکی دیگر از افسران سابق “ویلبر وارلا – Wilber Varela” افتاد.

حالا نوبت به پاشیدگی این کارتل بود. وقتی کارتل به دست ویلبر افتاد، او توسط یک رهبر دیگر به نام “دیگو مونتایا سانچز” به چالشی بزرگ دعوت شد و مدام با یکدیگر درگیری داشتند. همین اتفاق، شروعی بر پایان این کارتل بود.

ویلبر وارلا

تقریبا در سال 2002 بود که بسیاری از خریدان بزرگ این کارتل در ایالات متحده، ارتباط خود را با نورت دل وال قطع کردند. مدتی بعد یکی از دیگر متحدان این کارتل “ویکتور پاتیو فومک – Victor Patiño Fomeque ” وقتی که احساس خطر کرد، شروع به مذاکره با ماموران DEA کرد تا خودش را تسلیم آنها کند.

برای خواندن ضربه بزنید
کارلوس لدر امپراطور مواد مخدر در آمریکا + عکس

ویکتور پاتیو فومک

طبق گزارشات منتشر شده، او پس از اینکه خودش را تسلیم سازمان DEA کرد، اطلاعات لازم و کافی را در اختیار آنها گذاشت که همین موضوع باعث پیدا کردن نقاط ضعف این کارتل شد.

مدتی نگذشت که جنگی خونین بین متحدان این کارتل رخ داد. این جنگ به حدی وحشتناک بود که گفته می شود در بین سالهای 2003 و 2004 باعث مرگ هزار نفر شد. حتی این جنگ پس از مدتی جنگ داخلی کلمبیا را هم درگیر خود کرد و هر کدام از متحدان به سمت یک جناح رفتند.

لورن هنائو مونتایا

در نهایت این جنگ و درگیری چیزی جز نابود شدن کارتل نورت دل وال را در پی نداشت. تمامی رهبران اصلی این کارتل در طی سالهای 2007 و 2008 کشته شدند و بقیه رهبران نیز یا دستگیر یا تسلیم و سرنوشت آنها هم مانند رهبران اصلی، یعنی مرگ بود.

 

پایان این کارتل هم مانند کارتل کالی و مدلین چیزی جز شکست و نابودی و بدنامی برای خانواده آنها در پی نداشت. چرا؟ چرا آدم باید دست به چنین کاری بزند وقتی از پایان باخبر است؟ آیا پایان کارتل مدلین و کالی برای کارتل نورت دل وال درس عبرت نبود؟ آیا پایان این کارتلها برای باندهای مواد مخدر که اکنون وجود دارند نباید درس عبرت شود؟ نظر شما چیست؟ نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بفرستید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.