احتمال برخورد ماه با زمین! مرگ در انتظار ماست؟

همه ما میدانیم که لازمه روشنایی شب در زمین ، ماه بوده و یکی از زیبایی های آسمان در شب، همین ماه است. اما همین ماه اگر به زمین نزدیک شود چه رخ خواهد داد؟ چه بلایی بر سر زمین می آید؟ آیا با زمین برخورد میکند؟ آیا زمین می تواند جان سالم به در ببرد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را با هم بررسی و موشکافی کنیم

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

حقیایقی از کره ماه! بررسی تاریخچه ماه!

قبل از اینکه ما به موضوع اصلی یعنی برخورد ماه به زمین بپردازیم، بیایید کمی بیشتر از حقایق کره ماه بدانیم.

ماه 4.5 میلیارد سال پیش (30 الی 50 میلیون سال پس از به وجود آمدن منظومه شمسی) به وجود آمد و وزن تقریبی آن حدود 0.01 جرم زمین است ، به نوعی دیگر می توان گفت اندازه ماه تقریبا یک چهارم اندازه زمین است.

در سامانهٔ خورشیدی 173 قمر وجود دارد که ماه پنجمین قمر در این سامانه بوده و در آن دهانه‌هایی از برخورد سنگ‌های آسمانی پدید آمده‌ ، ماه جو نداشته و نمی توان درباره دمای آن اظهار نظر قطعی کرد زیرا در نقاط مختلف ، متفاوت است ؛ برای مثال دمای ماه می تواند از 127 درجه تا 173 درجه متغیر باشد.

ماه به اندازه 8 کره زمین، از ما فاصله دارد؛ یعنی 384 هزار کیلومتر و هر 29 روز، یک بار به دور زمین می چرخد.

انسان ها از دیرباز استفاده هایی متعددی از ماه در زمینه هایی مثل کشاورزی ، دریانوردی ، ناوبری و… میکردند.

 

عواقب نزدیک شدن ماه به زمین!

اگر روزی ماه به حدی به زمین نزدیک شود که در مسیر برخورد با ما قرار گیرد چه میشود؟

کره ماه دارای نیروی جاذبه خاصی بوده که باعث ایجاد جزر و مد در زمین و تشکیل زیبایی اقیانوسها می شود. یعنی میتوان گفت که کره ماه باعث شده تا زمین به مکانی قابل سکونت تر تبدیل شود. این جاذبه به غیر از زیبایی های ساحلی، فایده های دیگری نیز دارد ، برای مثال زمین را از لرزش های احتمالی در محوری که در آن حرکت میکند، باز میدارد.

حال فرض کنید ماه کمی تغییر کند؛ برای مثال سرعت آن بیشتر از قبل شود و با سرعت بیشتر به دور خود و زمین بچرخد! چه اتفاقی می افتد؟ در آن زمان ماه نابود می شود و قبل از اینکه به زمین برسد، خرد شده و از بین می رود.

ماه فقط می تواند 18 هزار کیلومتر از زمین فاصله داشته باشد و نمی تواند بیشتر از آن به زمین نزدیک تر شود و اگر چنین اتفاق رخ دهد، قطعا فاجعه ای در راه است. نیروهای جزر و مد از هم می پاشند! لرزش ها در کره زمین زیاد می شود! و همچنین احتمالا یک حلقه ای به مانند حلقه زحل، به دور زمین ساخته می شود.

پ.ن: درباره این حلقه همینقدر بدانید که به گفته دانشمندان، در اولین سالهای به وجود آمدن ماه، زمین دارای یک حلقه ای به مانند حلقه زحل بوده. حال زمین به دومین سیاره منظومه شمسی تبدیل می شود که دارای حلقه است. ولی این حلقه ها همیشگی نبوده و خطرناک نیز هست چون این حلقه از بقایای ماه به وجود می آید و پس از مدتی این بقایا، به سمت زمین حرکت می کنند. از تکه ریز و بی خطر گرفته تا تکه هایی که ممکن است یک کشور را از بین ببرند.

این تازه بقایایی از دهانه ها بوده که بر روی ماه وجود داشتند. اینها در برابر مشکل اصلی هیچی نیستند. حرکت خود ماه به سمت زمین! اگر این اتفاق بیفتد تاثیری که بر روی جزر و مد می گذارد خیلی بیشتر می شود. با رسیدن به حد روش امکان تولید جزر و مدی به اندازه 7600 متر نیز هست.

در ادامه کم و زیاد شدن جزر و مد، امواج بینهایت بزرگی به وجود می آید؛ به حدی که می تواند عجایب کف اقیانوس ها را به جهانیان نشان دهد و این امواج به حدی قوی هستند که شاید شهرهای زیادی را از بین ببرند ؛ در این حین دمای کره زمین پایین آمده و روزها کوتاه و کوتاه تر می شود،

 

عواقب برخورد ماه به کره زمین…!

اطلاعاتی که در بالا به آنها پرداختیم، فقط اطلاعاتی از نزدیک شدن ماه به کره زمین بود.اما فاجعه اصلی اینجاست، برخورد ماه به زمین! چه می شود اگر این اتفاق بیفتد. چیزی که بدیهی است، نابودی نسل بشر و یا حداقل 90 درصد آن است!

دقیقا همان اتفاقی که برای دایناسورها افتاد! ولی بیایید دقیق تر بررسی کنیم که واقعا چه اتفاقهایی می افتد:

1. قطعا ماه با سرعت زیادی به زمین برخورد می کند و اگر این اتفاق بیفتد باعث نابودی سریع السیر آن مناطق و منطقه های اطراف می شود. علاوه بر این یک باد فوق صوتی هم شکل می گیرد و همین باد هم به تنهایی می تواند خیلی از جانداران را از پا در بیاورد.

2. همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، قبل از برخورد ماه به زمین، بقایایی که در آن وجود دارد به زمین می رسد که همان بقایا باعث نابودی چندین منطقه و شاید چندین کشور هم بشود. حالا خودتان فرض کنید که اگر ماه به زمین برسد چه می شود!

3. سونامی وحشتناکی در اقیانوس ها به وجود می آید که می تواند کشورهای زیادی را به زیر امواج خود ببرد.

4. پوسته زمین در هم شکسته می شود. با اینکه پوسته زمین حدودا 16 کیلومتر ضخامت دارد، ولی نمی تواند جلوی سقوط ماه دوام بیاورد و بعد از مدت کوتاهی، ماه به داخل زمین شنا میکند!!

ما در بالا فقط به 4 مورد از وحشتناک ترین پیامدهای برخورد ماه اشاره کردیم تا فقط با گوشه ای از این حادثه هولناک آشنا شوید. البته ما مقاله ای هم درباره عواقب ناپدید شدن کره ماه نوشتیم که می توانید آن را در سایت مطالعه کنید.

 

نظر شما چیست؟ به نظر شما این اتفاق خواهد افتاد؟ شما بگویید که اگر ماه به زمین نزدیک شود و یا برخورد کند چه عواقبی در پیش دارد؟

نظرات خودتان را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.