آیین شیطانی جن گیری در ایران! مراسم زار چیست؟

مراسم زار

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. ما داخل سایت تن تاپ، مطالب بسیاری در مورد جن و ارواح گذاشتیم و همچنین در بین این مقالات و داستانها، حرفهایی از خارج کردن جن و ارواح از بدن افرادی که تسخیر شدند هم صحبت کردیم. حالا باید بدانید که در ایران هم مراسمی به نام مراسم زار وجود دارد که در آن یک سری افراد که دانش کافی را در این زمینه دارند، قصد خارج کردن جن و ارواح شیطانی را از بدن فردن تسخیر شده را می کنند.

مراسم زار

مراسم احضار زار معمولا در منطقه های قشم و کیش و بندرعباس و کلا در مناطق جنوب ایران برگزار و کمتر موقعیتی بوده که مردم این مراسمات را در جایی غیر از جنوب مشاهده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد مراسم زار بیشتر آشنا شویم.

همچنین بخوانید: اسامی شیطان :بهترین منبع بررسی نامهای شیطان

 

تاریخچه مراسم زار چیست؟

مراسم زار از منطقه شاخ آفریقا (منطقه ای که در آن کشورهایی مانند اریتره، جیبوتی، سومالی و … قرار دارند) بر سر زبانها افتاده و زار هم به جن و ارواح شیطانی گفته می شود که قصد تسخیر بدن انسانها را دارند.

این اجنه بیشتر سرگردان هستند و بیشتر از همه هم سعی میکنند تا بدن زنان را تسخیر کنند تا مردان؛ اگر این اتفاق بیفتد باعث می شود که فرد تسخیر شده دچار مریضی هایی عجیب و غریب شود و اوضاع و احوال روحی و جسمی اش به هم بریزد.

اجرای مراسم زار

به گفته خیلی از مردم مناطق جنوب، این فرهنگ از همان مناطق شاخ آفریقا به ایران نفوذ پیدا کرده. در این مراسم، یک موسیقی هم پخش می شود که اگر آن را به دقت گوش کنید، ریشه هایی از فرهنگ آفریقا را در آن می بینید.

البته بعضی ها هم به این موضوع اعتقاد ندارند و می گویند که زار یک مراسم ایرانی است. زار در زبان فارسی (به نقل از ویکی پدیا) معنی آشفته را می دهد ولی معمولا در اصطلاح، به گروهی از جنهای مسلمان گفته می شود که بسیار زیبا و دلنشین هستند و همچنین دارای قدرت زیادی هم هستند که هدف آنها محافظت انسانها در برابر اجنه شیطانی است.

برای خواندن ضربه بزنید
راز شگفت انگیز عروسک ترسناک اوکیکو چیست؟

همچنین بخوانید: چگونه جن ما را تسخیر می کند؟

 

مراسم زار چه زمانی اجرا می شود؟

مراسم زار در جنوب ایران

مردمان سواحل نشین جنوب ایران کلمه ای به نام “هوایی” دارند که در اصطلاح بقیه مردم ایران هم وجود دارد که انگار ریشه اش در همین مناطق است.

این مردمان اعتقاد دارند که بادهایی که از سمت ساحل میوزد، در هر کدام از آنها روحی خبیث وجود دارد و امکانش هم هست که آن ارواح به وسیله همین بادها، بدن انسانها را تسخیر کنند و وقتی این اتفاق رخ دهد، می گویند که آن فرد هوایی شده است.

مردمان قسمت جنوب ایران، وقتی می بینند که فردی بیمار است و با روش های درمانی معمولی درمان نمی شود، فکر میکنند که توسط یک موجود شیطانی مانند جن و یا ارواح خبیث تسخیر شده اند.

بابازار

برای همین مراسمی خاص به نام آیین زار را اجرا میکنند و در آن فردی به نام مامازار و یا بابازار این مراسم را بر روی فرد بیمار به همراه یک موزیک خاص پیاده میکند تا بلکه بتواند این ارواح شیطانی را از بدن آنها خارج کنند.

 

اجرای مراسم زار چگونه است؟

حالا نوبت به آن می رسد که فردی که به قول جنوبی ها هوایی شده است درمان شود. چگونه؟ همانطور که گفتیم این مراسمات به دست افرادی به نامهای مامازار و یا بابازار اجرا می شود.

در این مراسم فرد هوایی شده توسط بابازار یا مامازار به مدت یک هفته از دید همه مردم پنهان می ماند و توسط آنها به کمک لوازم مورد نیاز مانند روغن های مخصوص و داروهای ویژه ، فرد زار زده را برای اجرای مراسم آماده می کنند تا ارواح خبیث را از بدنش خارج کنند.

تصویری از بابازار در اجرای مراسم زار

همانطور که در بالا گفتیم، این مراسمات به همراه یک موسیقی به نام موسیقی زار برگزار می شود که باید بدانید این موسیقی نقش اصلی را در این مراسم ایفا می کند. آنها معتقدند که این موزیک باعث می شود که ارواح خبیثی که فرد را تسخیر کرده اند مهربان شوند و خودشان از بدن آن فرد بیرون بیایند.

برای خواندن ضربه بزنید
مدیوم به چه کسانی میگویند؟ ارتباط جن و ارواح؟ تسخیر روح؟

آهنگ مراسم زار اینگونه نیست یک دی وی دی را به داخل یک ضبط بیندازند و مراسم اجرا شود؛ نه! این موسیقی به دست افراد ماهری اجرا می شود که کار هر کسی هم نیست. یکی از سازهایی که در موسیقی زار اجرا می شود تنبیره و یا تنبوره است که شخصا خود بابازار آن را مینوازد و یا فقط کسی می تواند آن را بنوازد که بابازار اجازه اش را داده باشد. حالا موسیقی پخش می شود و بابازار یا مامازار به زبان خودشان از جن و ارواح می خواهند تا خودشان را معرفی کنند.

پ.ن: اهل هوا (افرادی که بهبود یافتند) اعتقاد دارند که برای خارج کردن اجنه شیطانی در این مراسم، حتما باید آنها را شناخت و آنها را با اسم خودشان صدا زد.

اجرای موسیقی زار

بابازار با چوب خیزرانی که در دستش دارد، مدام به بدن فرد تسخیر شده می زند و از جن می خواهد که این بدن را رها کند و از آنجا برود.

خیلی از مردمان این منطقه به این مراسمات اعتقاد ندارند و از آنجایی که مامازار و بابازارها برای اجرای مراسم زار مبلغ هنگفتی را می گیرند، میگویند که این مراسم فقط روشی برای خالی کردن جیب مردم و پر کردن جیب خودشان است. ولی با این حال، باز هم این مراسمات در همان مناطق جنوب ایران با شور و هیجان زیادی برگزار می شود.

 

کتابی هم در مورد این اتفاق با نام “کتاب اهل هوا” نوشته شده است که نویسنده آن فردی به نام غلامحسین ساعدی است که چندین سال در مورد این مراسم و آیین تحقیق کرده و مقالات خودش را در این کتاب جمع آوری و منتشر کرده است. به زودی پستی برای معرفی این کتاب در سایت منتشر می شود.

 

نظر شما درباره این مراسم چیست؟ به نظر شما این مراسم خرافاتی است و یا اینکه واقعا اجرایش به خوب شدن حال فرد جن زده کمک میکند؟ نظرات خودتان را برای ما بفرستید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.