10 کشور با بیشترین آمار خودکشی + آمار خودکشی ایران در جهان

مرگ چهره های مشهوری مانند کیت اسپِید و آنتونی بوردین باعث شد تا سراسر جهان درباره خودکشی و دلایل خودکشی سخن بگویند؛ در حالیکه هنوز درباره اینکه چه عواملی باعث می شود تا افراد دست به چنین کارهایی بزنند حرفی زده نشده. در این پست ما به بررسی 10 کشور با بیشترین آمار خودکشی میپردازیم. این آمارها توسط سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی و … به ثبت رسیده. در ادامه با ما همراه باشید.

 

10. کشور لِسوتو

طبق آخرین آمار موجود در سازمان جهانی بهداشت، لسوتو در رتبه 10 بیشترین آمار خودکشی قرار گرفته. این کشور در آفریقای جنوبی قرار دارد که به ازای هر 100 هزار نفر، 21.2 نفر خودکشی میکنند.

لسوتو تنها کشور این لیست میباشد که زنان در آن، آمار بیشتری نسبت به مردان را دارند. آمار خودکشی زنان 24.4 در هر 100 هزار نفر و مردان 17.8 در ازای هر 100 هزار نفر است.

 

9. کشور لتونی

بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، لتونی نهمین میزان خودکشی را ثبت کرده. آمار خودکشی در این کشور 21.2 در هر 100 هزار نفر است و این در حالی است که مردان با آمار 37.6 در ازای 100 هزار نفر، بیشترین آمار را دارند. در مقابل زنها با 7.3 در ازای 100 هزار نفر آمار فوق العاده بهتری را ثبت کردند.

 

8. کشور اوکراین

این کشور در اروپای شرقی قرار دارد و رتبه هشتم این لیست را به خودش اختصاص داده. آمار خودکشی در این کشور 22.4 به ازای هر 100 هزار نفر است.

آمار خودکشی مردان در این کشور، 41.1 در ازای هر 100 هزار نفر است و این در حالی است که زنان آمار فوق العاده بهتری را دارند. یعنی 6.3 به ازای هر 100 هزار نفر. این آمار در بین جانبازان جنگ خیلی بیشتر میباشد و آن هم احتمالا به دلیل فشارهای روانی و جسمی زیاد است.

 

7. کشور قزاقستان

این کشور در آسیای میانه قرار دارد و در سال 2016 با آمار 22.5 به ازای هر صد نفر توانست رتبه هفتم را به خودش اختصاص دهد. میزان خودکشی مردان 38.3 در ازای هر 100 هزار نفر و زنان 7.6 در ازای هر 100 هزار نفر است.

این مقدار از خودکشی باعث نگرانی دولت قزاقستان شده؛ به این دلیل که اکثر این افراد، قشر جوان جامعه هستند که با مشکلاتی همچون مشکلات خانوادگی و یا تحصیلی و یا اضطراب دست و پنجه نرم میکنند.

همچنین بخوانید: 5 تا از عجیب ترین مرگ های جهان

 

6. کشور سورینام

این کشور که در آمریکای جنوبی واقع شده است، با آمار 22.8 خودکشی به ازای هر 100 هزار نفر، توانسته رتبه ششم به خودش اختصاص دهد. مردان آمار 34.7 در هزار هر 100 هزار نفر و زنان خودکشی 10.9 به ازای هر 100 هزار نفر را دارند.

 

5. کشور بلاروس

آمار این کشور نسبت به کشورهایی که در بالا به آن اشاره شده رشد چشمگیری دارد. آمار خودکشی در این کشور 26.2 به ازای هر 100 هزار نفر است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، مردان آمار خودکشی 46.9 و زنان آمار خودکشی 8.2 به ازای هر 100 هزار نفر را دارند.

دلایل خودکشی در کشور بلاروس به دلیل افسرده بودن مردمان این کشور و اعتیاد اکثریت جمعیت به نوشیدنی های ا*ل*ک*ل*ی است.

 

4. کشور کره جنوبی

آمار خودکشی در این کشور 26.9 نفر است. آمار خودکشی مردان کره جنوبی 38.4 نفر است و این در حالی است که آمار زنان این کشور، 15.4 نفر به ازای هر 100 هزار نفر است.

دلایل متعددی برای خودکشی در بین قشرهای مختلف این کشور وجود دارد. ولی استرس را میتوان یکی از مهمترین دلایل نام برد. بیشتر کسانی که در این کشور دست به خودکشی میزنند قشر نوجوان و سالمند هستند.

 

3. کشور گویان

گویان یکی از کشورهای آمریکای جنوبی است که آمار خودکشی 29.2 نفر به ازای هر 100 هزار نفر را دارد که از این تعداد، 43.7 نفر برای مردها و 14.4 نفر مختص به زنها می باشد.

دولت گویان برای جلوگیری از این خودکشی ها، یک برنامه برای سلامت روان و یک برنامه ملی جلوگیری از خودکشی را طراحی کرده است.

 

2. کشور روسیه

روسیه با آمار خودکشی 31 نفر به ازای هر 100 هزار نفر، رتبه دوم این لیست را به خودش اختصاص داده. میزان خودکشی مردان 55.9 و زنان هم 9.4 نفر به ازای هر 100 هزار نفر است.

دلایل زیادی برای این آمار در روسیه وجود دارد. یکی از دلایل این است که اکثریت مردم به اسلحه دسترسی دارند و هم اینکه کشور روسیه علاوه بر آمار خودکشی، در لیست برترین کشورهای افسرده هم قرار دارد.

همچنین بخوانید: مرگ خودخواسته دختری به نام آریلیا بروورز

 

1. کشور لیتوانی

و بالاخره میرسیم به رتبه یک این لیست. البته نباید تعجب کرد که آمار خودکشی در لیتوانی اینقدر بالا باشد. به این دلیل که لیتوانی یکی از افسرده ترین کشورهای جهان است.

آمار خودکشی در این کشور، 31.9 نفر به ازای هر 100 هزار نفر است. امار خودکشی مردان 58.1 و زنان هم 9.5 نفر به ازای هر 100 هزار نفر است.

به گفته رسانه های محلی، در سال 2017، 749 نفر در لیتوانی به همین شیوه کشته شدند.

 

 

آمار خودکشی در ایران چقدر است؟ + رتبه ایران در جهان

آمار خودکشی در ایران

ایران هم الان چند سالی است که جزو کشورهای افسرده جهان به شمار میرود و مردمان ایران در حال سپری کردن دوران سختی هستند. از بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله و آتش سوزی و خشک سالی گرفته تا جنگ های داخلی و جدایی طلبان و فشارهای اقتصادی و تحریم های خارجی.

بیشتر این فشارها هم بر روی سرپرست های خانواده ها می باشد که مسئولیت سیر کردن شکم بقیه اعضای خانواده را دارند و همچنین جوان هایی که به دنبال کار و سرمایه هستند.

آمار بالا مرتبط به سال 96 می باشد که نسبت به سال 95 رشد 5 درصدی را داشته. به گفته رئیس انجمن مددکاری کشور “سید حسن موسوی چلک” ایران در سال 96 رتبه 154 را داشته.

 

مطالب مرتبط

11 دیدگاه‌

 1. بابک گفت:

  یکی از دلایلی که آمار خودکشی توی کشورها بالا میره، فقر و نداری هستش که متاسفانه تو کشور ما داره روز به روز بیشتر میشه

 2. bashir گفت:

  من قبلا توی یه مقاله خونده بودم که رتبه یک برای سوئیسه

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   شاید هم همینطور باشه. ولی ما توی مقاله ای که ترجمه کردیم اسمی از سوئیس نبود

 3. ali گفت:

  رتبه سال 1400 ایران چنده؟

 4. firoz گفت:

  بی کفایتی دولتها هم تاثیر خیلی زیادی توی زیاد شدن آمار خودکشی داره

 5. hassani گفت:

  چرا از ایران اسم نبردی؟

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   شاید فکر کنی که توی ایران، به خاطر این همه فشارها که روی آدمها هستش امار خودکشی بالاتر باشه. ولی اینطور نیست. بعضی وقتها خوشی زیر دل ادما رو میزنه

 6. .. گفت:

  به هرحال مثل همیشه،دور از دین ها و یاد خداها،بیشتر عامل خودکشی .. بعد از خدا چه کسی هست،که بهشون ارامش بده،و مشکلاتشون رو حل کنه ..! هیچ کس به جزء خدا نبوده و نیست و نخواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.