چه بلایی بر سر 1500 نفر از مردمان کلونی روانوک آمده؟

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ.  امروز قراره درباره گم شدن گروهی از مردم به نام کلونی روانوک صحبت کنیم که هنوز هم که هنوزه، یکی از رازهای عجیب حل نشده است. تئوری های بسیار زیادی درباره چگونگی کم شدن این مردم مطرح شد که هیچ کدام از آنها نتوانست محققان را حتی به واقعیت نزدیک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم که داستان این کلونی واقعا چگونه است!

 

داستان مردمان روانوک از کجا شروع شد؟

منطقه روانوک واقع در کارولینای شمالی

در سال 1585 بود که ملکه الیزابت اول تصمیم گرفت تا یک شهر کوچک و یا حتی یک کلونی در آمریکایی که تازه توسط کریستوف کلمب کشف شده بود بسازد و برای همین یک گروهی را به آنجا فرستاد. این گروه اعزام در منطقه ای که امروز در کارولینای شمالی قرار دارد ساکن شدند. منطقه ای به نام روانوک!

قبل از اینکه این گروه انگلیسی وارد این منطقه شوند، گروهی از مردمان اسپانیایی هم در همین منطقه اسکان پیدا کرده بودند؛ ولی به دلیل اینکه با مردمان محلی این منطقه درگیر شده بودند و توانایی مقابله با آنها را نداشتند، مجبور به ترک این منطقه شدند و به کشور خود بازگشتند.

دیوارهای چوبی کلونی روانوک

ولی مردمان انگلیسی، برخلاف گروه اسپانیایی توانستند به کمک دیوارهای چوبی که در این قسمت احداث کرده بودند، در این منطقه ساکن شوند و جلوی مهاجمان بومی را بگیرند.

آنها قصد داشتند تا سرعت پیشرفت این کلونی را کمی بیشتر کنند و برای همین علاوه بر کشاورزی و دامداری، هر 6 ماه حدود 250 نفر، بعلاوه سلاح و مهمات و آذوقه از طرف دولت انگلستان برای آنها فرستاده میشد. حالا دو سال از قدمت این کلونی می گذشت و 1500 نفر در کلونی روانوک سکونت پیدا کرده بودند.

 

راز ناپدید شدن این کلونی چیست؟

کلونی گمشده روانوک

در سال 1587 گروهی جدید از مردمان کشور انگلستان وارد خاک قاره آمریکا شدند. تعداد اعضای این گروه 115 نفر بود و توسط شخصی به نام جان وایت رهبری می شدند. در برنامه آنها اینگونه بود که قبل از اینکه به مقصد خود برسند، در منطقه روانوک برای مدتی بمانند تا نفسی تازه کنند. جان وایت خودش قبلا در کلونی روانوک سکونت داشت و دخترش هم هنوز در بین مردمان همین کلونی زندگی می کرد.

در تاریخ 22 جولای سال 1587 گروه جان وایت به محل کلونی روانوک رسید و با صحنه ای وحشتناک رو به رو شدند. تمامی خانه هایی که در طی این دو سال، در این کلونی ساخته شده بود، همگی با دقت کامل و بدون هیچ عجله ای تخریب شدند و دیگر کسی در این منطقه زندگی نمی کرد.

آنها هیچ علائم درگیری در این منطقه پیدا نکردند. تنها چیزی که کشف کردند اسکلت یک انسان بود که در ورودی کلونی افتاده بود و بر روی یکی از درختان، کلمه “CROATOAN” نوشته شده بود.

CROATOAN

هر چیزی که در این مکان وجود داشت اعم از اسلحه، اذوقه و احشام ناپدید شده بودند و کاملا واضح بودند که برای مدت تقریبا طولانی است که هیچ کسی در این مکان زندگی نکرده.

CROATOAN نام یکی از قبیله هایی است که در همان نزدیکی ها وجود داشت. در ابتدا جان وایت و اطرافیانش فکر می کردند که کلونی روانوک توسط همین قبیله از بین رفته اند و از آنجایی که دختر جان وایت هم در بین گمشدگان بود او تلاش هایش برای به نتیجه رسیدن این معما بیشتر شد. در طی کشف جواب، او متوجه شد که این قبیله هیچگونه مشکلی با این کلونی نداشته و تئوری جنگ CROATOAN با کلونی روانوک سوخته اعلام شد.

 

تئوری هایی که درباره گم شدن کلونی روانوک وجود دارد چیست؟

حالا سوالی در اینجا مطرح می شد که با وجود صلحی که میان قبیله CROATOAN و کلونی رانوک وجود داشت، چرا نام این قبیله بر روی تنه یک درخت در داخل کلونی حکاکی شده بود؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تئوری های بسیار زیادی درباره این داستان وجود دارد که هیچ کدام از آنها هنوز اثبات نشده. برای مثال یکی از این تئوری ها این است که مردمان کلونی روانوک با قبیله CROATOAN ادغام شدند و برای همین است که این نام در داخل کلونی حکاکی شده. البته این تئوری یکی از منطقی ترین تئوری ها است.

جنگ

این عکس فقط جنبه نمایشی دارد

تئوری بعدی این است که شاید اسپانیایی ها به مردمان این کلونی حمله کرده باشند و آنها را از بین برده باشند. چون در آن زمان، کشور انگلیس و اسپانیا در یک جنگ خونینی بودند و از آنجایی که اسپانیایی ها قبلا هم در این منطقه اسکان داشتند، با سوراخ سمبه های این قسمت آشنایی داشتند و طی جنگی که بین آنها رخ داد، این کلونی نابود شد.

ولی مشکل اینجا بود که هیچ اثری از جنگ و درگیری وجود نداشت و بعد از اینکه میان انگلیس و اسپانیا صلح اعلام شد، مشخص شد که اسپانیایی ها دستی در نابودی کلونی نداشتند.

یک تئوری وجود دارد که به گفته محققان، عجیب ترین تئوری موجود درباره کلونی روانوک است. این تئوری از نقشه ای می آید که توسط خود جان وایت کشیده شده. در این نقشه دو قسمت وجود داشت که به شکلی بسیار ظریف ترمیم شده بودند. این ترمیمات در سال 2011 پیدا شدند و در سال 2013 توسط دانشمندان در دانشگاه کارولینا مورد بررسی قرار گرفت.

نقشه آمریکا شمالی

پس از بررسی آنها متوجه شدند که قسمت میانی نقشه یک شکل ستاره مانندی قرار دارد که فقط با نور آبی قابل مشاهده است. آنها حدس میزدند که این منطقه که با ستاره علامت گذاری شده، محلی است که مردمان کلونی به آنجا نقل مکان کردند؛ پس از بررسی های بیشتر، دانشمدان به نکات عجیب دیگری رسیدند.

دانشمندان متوجه شدند که مردمان روانوک به دلایلی نامشخص سعی در پیدا کردن طلا در زیر زمین داشتند. جان وایت هم یکی از افرادی بود برای رسیدن به همین هدف به خاک آمریکا پا گذاشته بود.

قبیله محلی هم جای این طلا را می دانست و از قضا یک منبعی بزرگ از طلا و سنگهای گرانقیمت بود. قبیله محلی قبول کرد که جای این گنج را به آنها بگوید؛ ولی به شرطی که مردمان این کلونی به همین قبیله ملحق شوند. این حرفها یکی از یادداشت های جان وایت بود که در سال 2012 پیدا شد.

باز هم تکرار میکنم که تمامی این تئوری ها، هیچ وقت تایید نشدند و کسی نتوانسته آنها را اثبات کند. همه این تئوری ها فقط در حد همان تئوری هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *