چرا جنگ سوسیس به این نام لقب گرفت؟ نبرد شوروی و فنلاند

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. در روز 30 نوامبر سال 1939 بیش از 500 هزار سرباز از کشور شوروی که همه آنها هم مسلح به اسلحه های پیشرفته آن زمان بودند، به صورت خیلی ناگهانی به کشور فنلاند حمله کردند. هدف از حمله شوروی به این کشور کوچک، رایش سوم (آلمان نازی) نبود؛ بلکه آنها قصد تصاحب خاک همسایه خود را داشتند تا این کشور کوچک را هم به قلمرو خود اضافه کنند.

فنلاند از همه لحاظ از کشور شوروی ضعیف تر بود. از لحاظ نیروی نظامی و تعداد نفرات و اسلحه و مهمات گرفته تا وضعیت و اوضاع داخلی کشور. حتی شوروی هم به صورت غافلگیرانه به فنلاند حمله کرد و همه این موارد باعث شد تا مردمان فنلاند و کل جهان به این فکر بیفتند که مالک این کشور دیگر شوروی است.

سربازان شوروی

ولی طولی نکشید که یک متحد نه چندان قدرتمند به فنلاند پیوست و همین متحد باعث پیروزی این کشور در برابر ابرقدرتی به اسم شوروی شد. اسم این متحد چیزی نبود جز سوسیس! در این نبرد که به نبرد سوسیس معروف شد، استالین و سربازانش از سوسیسها شکست خوردند. در ادامه با ما همراه باشید تا نبرد سوسیس را با هم بررسی کنیم.

همچنین بخوانید: گربه های ایرانی که باعث شکست لشکریان مصر شدند 

 

مقدمه ای بر نبرد سوسیس!

پس از یک جنگ عظیمی که بین نیروهای شوروی و فنلاندی با نام جنگ سوسیس رخ داد، نیروهای فنلاندی توانستند با اینکه نیروهای کمتری نسبت به شوروی داشتند، این نبرد را به نفع خود به پایان برسانند. همین شکست باعث شد تا آدولف هیتلر به این فکر بیفتد که کشور شوروی آن چیزی که فکر میکرد نیست و حتی الان هم با این شکستی که خورده از قبل هم ضعیف تر شده و برای همین نیروهای خودش را برای حمله به این کشور آماده کرد.

ژوزف استالین

در سال 1932 فنلاند و شوروی یک پیمان صلح با یکدیگر بسته بودند ولی چند سال بعد، استالین از فنلاند خواست تا از مرزهای خود عقب نشینی بکند و آن مناطق را به دست دولت شوروی بسپارد.

هیتلر در سال 1939 به کشور لهستان حمله کرد و در همین لحظه بود که استالین فهمید که الان بهترین موقعیت برای حمله به فنلاند است. در همان سال، نیروهای شوروی شهر “هلسینکی” فنلاند را بمباران کردند و رسما علیه فنلاند اعلام جنگ کردند. این در حالی بود که جامعه بین المللی، مخالفت خود را با این جنگ اعلام کرد؛ ولی چه کسی می توانست جلوی این برد راحت و شیرین را از شوروی بگیرد؟

به حدی نیروهای شوروی قدرتمند و مسلح بودند که همه مردم حدس میزدند که این نبرد در نهایت خیلی طول بکشید چیزی حدود چند هفته زمان ببرد و برد نهایی را هم با شوروی می دانستند؛ اما طولی نگذشت تا اینکه شوروی متوجه شد که فنلاندیها به این راحتی ها پا پس نمی کشند و موانع خیلی زیادی در پیش دارند تا بتوانند پیروز میدان شوند.

نبرد سوسیس

در طول دهه 1930ارتش شوروی از یک ارتش پرقدرت تبدیل به یک ارتش بی نظم شده بود و اکثریت این دلیل را بی رحمی های استالین می دانستند. این بی نظمی و بی دقتی در نهایت در زمان مقابله با سربازان جسور فنلاندی خودش را نمایان کرد.

در بین سالهای 1937 الی 1939 بود که چیزی حدود 30 هزار افسران بلند بالای ارتش کشور شوروی از سمت خود برکنار و اخراج شدند و البته این تعدادی که گفتیم، جدای از تعدادی هستند که فرار کردند و یا کشته شدند. دولت شوروی این افسرای باتجربه را با افرادی بی تجربه، جوان و ناکارآمد که فقط دنبال جاه طلبی بودند عوض کرد. البته بعضی از آنها وفادار هم بودند که وفاداری بدون تجربه فایده ای برای این نظام نداشت.

این افراد بی تجربه حالا روی کار آمدند و نمی توانستند جنگ را مدیریت کنند؛ آنها نمی توانستند دستور قاطع دهند و همچنین توانایی برنامه ریزی برای نبردهای پیش رو را نداشتند.

سوپ سوسیس

هوای فنلاند هم به سرعت در حال سردتر شدن بود و همین موضوع باعث شد تا همه چی یواش یواش به نفع فنلاند پیش برود. البته حتما می دانید که شوروی به هوای سردش مشهور است؛ ولی اکثر افرادی که در این نبرد شرکت کرده بودند، از مناطق گرمیسیری شوروی عازم جنگ شدند.

همچنین بخوانید: زندگی در گولاگ شوروی چگونه بود؟ 

 

اسم سوسیس چگونه بر روی این جنگ گذاشته شد؟

دولت شوروی دیگر نمی توانست ارتشش را مدیریت کند. آنها حتی قادر نبودند که شکم سربازانشان را سیر کنند و در مقابل گرسنگی که سربازان شوروی می کشیدند، سربازان فنلاندی با شکم پر و با شجاعت با نفوذگران می جنگیدند. با این حال، باز هم نیروهای شوروی در حال پیشروی بودند اما سرعت آنها بسیار کند بود.

در شب 10 دسامبر نیروهای شوروی دست به یک حمله غافلگیر کننده در نزدیکی “روستای ایلومانسی” زدند. این نبرد آنقدر مهم بود که اگر آنها موفق به پیروزی این نبرد می شدند، باعث می شد تا کل فنلاند را به دست بگیرند. ولی امان از شکم گرسنه!

تهیه غذا در میدان نبرد

نیروهای شوروی وقتی به محل نبرد رسیدند، بوی سوپ سوسیس و گوشت چرخ کرده به مشام آنها خورد؛ آنها به حدی گرسنه بودند که دست از نبرد برداشتند و به سمت غذاهایی که در چادرهای سربازان فنلاندی بود رفته بودند. آشپزان فنلاندی این غذاها را با مقدار زیادی چربی آماده کرده بودند و دلیلش هم گرم نگه داشتن بدن سربازان فنلاندی در آن هوای سرد بود.

سربازان شوروی در حال پر کردن شکمشان بودند که فنلاندیها متوجه این حمله شدند و دستور حمله متقابل از طرف سران ارتش صادر شد. سربازان شوروی به حدی مشغول غذا خوردن بودند که متوجه محاصره شدنشان توسط نیروهای فنلاندی نبودند. نبردی خونین شکل گرفت؛ به حدی که گفته می شود توسط سرنیزه به یکدیگر حمله ور شدند. ویلیام  توتر که یکی از تاریخ نویسان جنگ جهانی دوم است، اینگونه می گوید:

“جنگِ بدون هیچ ترحمی بین این دو ارتش شکل گرفت. اکثر نیروهای شوروی مردند و فقط تعداد اندک از آنها توانستند جانشان را نجات دهند؛ حالا یا دستگیر شدند و یا فرار کردند و یا در گوشه ای قایم شدند.”

نبرد سوسیس

حالا متوجه شدید که چرا این نبرد به جنگ سوسیس مشهور شد؟ البته چنین شکستی آن هم این چنین، قطعا باعث آبروریزی ابرقدرتی مانند شوروی در جهان شد. فنلاندی ها در این نبرد پیروز میدان شدند؛ ولی بالاخره بعد از 100 روز مقاومت، نیروهای شوروی توانستند تا فنلاند را محاصره کرده و مناطقی که میخواستند را به دست آورند.

همین شکست شوروی در جنگ سوسیس باعث شد که هیتلر توجهش به نقاط ضعف شوروی جلب شود و حمله ای به خاک این کشور را تدارک ببیند که داستان این نبرد هم خودش یک داستانی مجزا دارد.

 

نظر شما درباره این نبرد چیست؟ به نظر شما این داستان واقعی است؟ امکان دارد که ارتش شوروی به خاطر سوسیس جنگ ایلومانسی را نباخته باشد؟ نظر خودتان را در کامنتها برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر کامنتهای شما هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.