مرگ 1700 نفر با منفجر شدن دریاچه نیوس در سال 1986

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. تا حالا شده که به منفجر شدن یک دریاچه فکر کنید؟ آیا تا به حال چنین واقعه ای را در جایی دیدید؟ آیا می دانستید که دریاچه هایی وجود دارند که امکان دارند منفجر شوند؟! بله! دریاچه نیوس در کشور کامرون یکی از همین دریاچه هاست که در یکی از روزهای سال، منفجر شد و جان هزاران جاندارد اعم از حیوان و انسان را گرفت.

شما همچنین می توانید ویدئو این پست را در کانال رسمی ما در یوتیوب مشاهده کنید. برای مشاهده ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

داستان غم انگیز دریاچه نیوس

گاو مرده در انفجار دریاچه نیوس

بعد از ظهر روز 21 آگوست سال 1986 اتفاقی عجیب و غریب در دریاچه ای به نام نیوس که در کشور کامرون واقع شده است رخ داد. اتفاقی که شاید نمونه اش را در تاریخ کمتر کسی دیده باشد. این اتفاق چیزی نبود جز منفجر شدن این دریاچه!

به گفته شاهدان، آنها صدای غرشی وحشتناک را شنیدند و وقتی به دریاچه نگاه کردند، ابری سفید را دیدند که فاصله اش هر لحظه از زمین بیشتر می شد. این ابر سفید که ارتفاعش 100 متر هم شده بود، در حال پخش شدن و رسیدن به روستاهای اطراف بود.

همچنین بخوانید: آیا سرزمین آتلانتیس پیدا شده است؟ اسنادی از پیدا شدن آتلانتیس 

این اتفاق یک تراژدی خیلی بدی بود. چرا که همه کسانی که در نزدیکی این رودخانه بودند بیهوش شدند که 1700 نفر از این تعداد، جان خود را از دست دادند. این آمار از مجموعه کشته شدگان سه روستا بود که توسط همین ابرها کشته شدند؛ این ابرها حاوی گاز دی اکسید کربن بودند.

گاو مرده در کامرون

این ابر در نهایت بعد از دو روز از بین رفت و محو شد. ولی جای ترسناک داستان اینجاست. هنوز افرادی بودند که در این دو روز فقط بیهوش شدند و نمرده بودند. آنها حالا به هوش آمدند و با صحنه ای فوق العاده وحشتناک رو به رو شدند. آنها از خواب 2 روزه بیدار شدند و تا چشم کار میکرد، جنازه روی هم انباشته شده بود.

برای خواندن ضربه بزنید
5 تا از عجیب ترین شهرهای دنیا + عکس

رنگ دریاچه هم از آبی تبدیل به قهوه ای تیره شده بود که داخل آن هم چیزی جز جسد ماهی دیده نمی شد و آنها هیچ نظری نداشتند که چرا این اتفاق افتاده و چرا اینقدر جنازه بر روی زمین است.

دو سال قبل از اینکه این اتفاق برای درچه نیوس بیفتد، اتفاقی مشابه برای دریاچه ای به نام “دریاچه مونون” هم رخ داده بود؛ ولی تعداد تلفات در آنجا کمتر بود؛ چیزی حدود 37 نفر.

دریاچه مونون

این دریاچه هم مانند دریاچه نیوس در کشور کامرون واقع شده و این اتفاقات مشابه، باعث ترس و وحشت در دولتمردان کامرون شد. پس تحقیقاتی که بر روی این دریاچه انجام شد، آنها متوجه شدند که تعداد خیلی زیادی دی اکسید کربن، در کف این دریاچه و در زمانی که این دریاچه ها در حال به وجود آمدن بودند، انباشته شدند.

همچنین بخوانید: اسرار چاه شیطان چیست؟ راهی به جهانی دیگر؟ + فیلم و عکس واقعی

دلیل منفجر شدن این دو دریاچه چه بود؟

همانطور که در بالا گفتیم، در کف این دو دریاچه، دی اکسید کربن وجود داشته و تعداد آن به حدی زیاد بوده که می توانسته باعث انفجار شود که اینگونه هم شد. این دی اکسید کربن مانند یک غول خفته و فقط نیاز به یک حرکت داشت تا بیدار شود.

بالاخره آن روز فرا رسید و با یک زلزله کوچک، این دی اکسید کربن آزاد شد و فشار آن به حدی زیاد بود که همه فکر کردند دریاچه منفجر شده است. فرض کنید که یک نوشابه را تکان دادید و حالا در بطری را باز میکنید؛ چه می شود؟

قتل توسط دریاچه نیوس

البته اینگونه هم نیست که هر دریاچه ای قابلیت منفجر شدن را داشته باشد. معمولا این دریاچه ها دارای ویژگی های زیر هستند:

1. دریاچه باید بر روی یک آتشفشان قدیمی ساخته شده باشد.

2. باید عمق دریاچه زیاد باشد.

برای خواندن ضربه بزنید
بعد از ناپدید شدن ماه چه اتفاقاتی می افتد؟

3. آب دریاچه نباید موج داشته باشد و باید ساکن باشد. چون اگر اینگونه نباشد، دی اکسید کربن کم کم تخلیه می شود و دیگر انفجاری رخ نمی دهد.

4. شرایط جوی آن منطقه هم باید نسبتا ثابت باشد.

اگر دریاچه های با موارد بالا در نزدیکی شما وجود دارد، فورا از آن فاصله بگیرید؛ چون کوچک ترین اشاره ای باعث از بین رفتن شما می شود.

 

روش های جلوگیری از منفجر شدن دریاچه

بعد از منفجر شدن دریاچه نیوس، دانشمندان به این فکر افتادند تا دیگر نگذارند چنین اتفاقی رخ دهد. برای همین شروع به تحقیقات برای چگونگی تخلیه گاز از ته این رودخانه ها کردند.

در مرحله اول آنها تصمیم گرفته بودند تا با یک بمب این گازها را از بین ببرند که کار عاقلانه ای نبود. زیرا باعث ضربه زدن به دیواره های روخانه و به وجود آمدن یک سیل می شد که این خودش یک معضل جدا بود.

بالاخره فرانسوی ها بودند که به کمک کشور کامرون آمدند. آنها از دو لوله بزرگ استفاده کردند. به این شکل که با استفاده از یکی از این لوله ها و پمپ، آب رودهانه از ان خارج می شود و دی اکسید کربن هم کم کم از لوله دیگر بیرون می آمد.

اول این کار در سال 1992 و در رودخانه مونون صورت گرفت و در سال 1997 نوبت به دریاچه نیوس رسید. هنوز که هنوزه، این دریاچه (نیوس) خطرناک شمرده می شود و هر لحظه امکان دارد که دوباره مثل سال 1986 منفجر شود. ولی مردمان محلی به تفاوت به این تهدید، دوباره به روستاهای اطراف این دریاچه بازگشتند و به زندگی خود ادامه می دهند.

 

نظر شما چیه؟ شما اگر دوست دارید در نزدیکی این دریاچه ها زندگی کنین؟ نظرتون رو توی کامنتها برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

7 دیدگاه‌

 1. ندا گفت:

  منم جای اونا بودم برمیگشتم. جا به این خوبی رو کی دلش میاد ول کنه؟

 2. سید گفت:

  دقیقا چرا باید دوباره برمیگشتیم؟ 😐

 3. yasin گفت:

  قشنگ مشخصه که این کار دولت بوده تا یه ازمایش مزخرف دیگه رو انجام بدن

 4. پسر بابا گفت:

  بابام هم وقتی شام لوبیا میخورد، شبا خونمون اینجوری میشد

 5. seyed erfan گفت:

  کاش این انفجار توی یه سری جاهای ایران که نمیشه توی این سایت ازش اسم برد هم اتفاق می افتاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.