سفر در زمان : چگونه می شود به آینده و گذشته سفر کرد؟

اگر اهل فیلم و سینما باشید حتما دیدید که در فیلم و سریالها افرادی هستند که در زمان سفر می کنند تا گذشته خود را اصلاح کنند یا از آینده خود باخبر شوند؛

اگر نمی دانید هم باید بدانید که سفر در زمان از لحاظ علمی مشکلی ندارد و میتوان آن را عملی کرد. البته علم امروزه هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که دستگاهی بسازد که یک انسان یا یک شی را در زمان عقب یا جلو ببرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا مقوله سفر در زمان را با هم بررسی کنیم.

شما همچنین میتوانید ویدئو این مقاله را از کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. برای تماشای این ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

سفر به گذشته

توی فیلمها همیشه دستگاههایی وجود داشتند که با نشستن روی صندلی و بستن کمربند و زدن چندتا از دکمه های آن دستگاه، در زمان سفر کرده و به گذشته یا آینده می رفتیم. فرض می گیریم که چنین دستگاهی وجود دارد. پس بیایید بررسی کنیم که ببینم اصلا چقدر امکان دارد که اینگونه دستگاه ها ما را در زمان به عقب ببرند. اصلا بدون دستگاه هم چنین چیزی امکان دارد؟

البته این نکته را هم از دست ندهیم که سفر به گذشته خیلی پیچیده تر از سفر به آینده است و برای همین اکثر دانشمندان بر روی سفر به گذشته تمرکز میکنند تا از صحت آن مطمئن شوند.

همچنین بخوانید: 7 مدرک برای اثبات وجود ماشین زمان + عکس 

 

مشکلات بر سر راه سفر در زمان

مشکلات سفر در زمان یکی دو تا نیستند که بخواهیم مختصر آنها را توضیح دهیم. ما فقط در این بند از مقاله تصمیم گرفتیم تا بخش کوچکی از مهمترین مشکلات را برای شما مطرح کنیم.

1. اثر پروانه ای

اثر پروانه ای

بگذارید این قضیه را با موضوع اثر پروانه ای در نظر بگیریم. اثر پروانه ای میگوید که سفر به گذشته امکانپذیر نیست و آن هم به این دلیل است که کوچکترین تغییرات در گذشته، باعث می شود تا تغییرات بسیار بزرگ و زیادی در آینده به وجود بیاید. اگر سریال The Flash را دیده باشید و یا کلا با این شخصیت آشنا باشید متوجه منطق اثر پروانه ای می شوید.

حالا سوال جدیدی به وجود آید و آن این است که چگونه می شود به گذشته سفر کرد به شکلی که اثر پروانه ای مزاحم ما نشود؟ یکی از پاسخ هایی که می توان به دانشمندان مخالف سفر به گذشته داد، تئوری زمین های موازی است. این نظریه می گوید که بینهایت زمین و “من” وجود دارد که طرز زندگی همه آنها با یکدیگر متفاوت است. مثال می زنم:

زمین های موازی

در زمین شماره یک شما در آزمون تیزهوشان قبول شدید ولی در زمین شماره دو به خاطر اشتباه زدن یک سوال، نتوانستید به مدرسه تیزهوشان بروید.

کوچکترین اتفاقات باعث به وجود آمدن “من” جدیدی می شود که با این تئوری می توان دهن دانشمندان مخالف سفر در زمان (سفر به گذشته) را بست. البته تئوری جهان های موازی هم مخالفان خاص خودش را دارد اینجا جای درستی برای صحبت درباره آن نیست. به زودی در مقاله ای دیگر درباره آن صحبت می کنیم.

 

2. پارادوکس پدربزرگ

پارادوکس پدربزرگ مشکلی برای سفر در زمان

پارادوکس پدربزرگ درواقع یک مشکل برای سفر به گذشته است نه به آینده! حالا این پارادوکس چه میگوید؟ بیایید کل این بحث رو با یک مثال برای شما توضیح دهم و پرونده را ببندم:

 • شما یک ماشین زمان اختراع میکنید.
 • به گذشته سفر میکنید و با پدربزرگ خود آشنا می شوید.
 • به یک طریقی (حالا خواسته یا ناخواسته) پدربزرگ خود را میکشید.
 • پس دیگر پدر یا مادر شما به دنیا نمی آید.
 • پس وقتی پدر و مادر شما به دنیا نیاید، شما هم به دنیا نمی آیید.
 • اگر شما به دنیا نیایید، پس ماشین زمان اختراع نمی شود.
 • اگر ماشین زمان اختراع نشود، پس شما به گذشته نمی روید.
 • اگر به گذشته نروید، پس پدربزرگ شما زنده می ماند.
 • اگر پدربزرگ شما زنده بماند، پدر یا مادر شما به دنیا می آید.
 • اگر پدر یا مادر شما به دنیا بیاید، شما هم به دنیا می آیید.
 • و این چرخه تا ابد ادامه دارد……

 

3 نمونه از کسانی که سفر در زمان را تجربه کردند:

همیشه یک عده انسانهایی وجود داشتند که میخواهند به هر شکلی که شده برای خود اسم و رسمی جور کنند که نمونه های بارز آن را امروزه در شبکه اجتماعی اینستاگرام میبینیم. بعضی ها هم هستند که ادعای خدا بودن میکنند، بعضی ها ادعای مسیحیت میکنند و درباره این موضوع، کسانی هستند که ادعا کردند در زمان سفر کرده اند. در ادامه به بررسی 3 مورد از این افراد می پردازیم:

 

1. جان تیتور (John Titor)

مسافر زمان سال 1941

بعضی ها میگویند که تصویر بالا برای جان تیتور است و بعضی ها هم نام دیگری را به او اختصاص می دهند. ولی چیزی که مشخص است، این عکس مربوط به یک فردی است که سفر در زمان را تجربه کرده.

جان تیتور در سال 2000 ادعا کرد که از سال 2036 آمده و هدفش رفتن به سال 1975 بوده و فقط به دلایل شخصی در سال 2000 توقف نمود. او ادعاهای زیادی کرد که هیچکدام از آنها درست از آب درنیامد. برای مثال او گفته بود که در سال 2005 غرب از بین می رود و همچنین گفته بود که در سال 2004 هیچ المپیکی رخ نخواهد.

 

2. نوح

نوح کسی که سفر در زمان را تجربه کرد

اسم این پسر نوح می باشد و در کلیپی که در یوتیوب منتشر کرد، ادعا کرد که از سال 2030 به این سال آمده. او در کلیپش گفته بود که در سال 2030 بیت کوین به عنوان یک ارز رسمی انتخاب شده، انسانها با رباتها در صلح و آرامش زندگی میکنند و مردم به راحتی می توانند به کره مریخ سفر کنند.

 

3. اندرو کارلسین

اندرو کارلسین

یکی از عجیب ترین و نزدیک ترین ادعایی که انجام شده، توسط این آقا بوده. این آقا در سال 2003 وارد بورس می شود و 126 سهام پرریسک را می خرد و در عین ناباوری، سرمایه او از 800 دلار تبدیل می شود به 350 میلیون دلار و این درحالی بود که همه در آن زمان ضرر کرده بودند. جالبتر از همه این است که فاصله خرید سهام تا فروش، فقط 2 هفته بوده؛ یعنی او در عرض 2 هفته به چنین سود وحشتناکی رسیده.

البته طبق معمول کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به او شک میکند و فورا او را به جرم تجارت خودی دستگیر می کند. او بعد از دستگیر شدن ادعا کرد که از سال 2256 آمده و هدفش از آمدن به سال 2003 همین سوده کلان بوده.

داستان از این هم جالبتر میشود؛ پلیس نتوانست هیچ سندی از وجود اندرو کارلسین تا قبل از سال 2002 پیدا کند و دقیقا وقتی او میخواست در دادگاه حضور پیدا کند، دوباره غیبش زد!

 

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان چیست؟

نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

در واقع نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان یکی از موثق ترین منابعی است که امروز در دست ماست. انیشتین در نظریه خود فیزیک کلاسیک را با نظریه های مدرن مقایسه کرده و طبق فرمول های مخصوص، توانسته به دانسته های خوبی برسد؛ که در نهایت توانست اثری با اسم نسبیت عام را ارائه دهد.

او طبق این فرمولها متوجه شد که سرعت نور ثابت است و هیچوقت تغییر نمیکند. ولی فاصله اندازه گیری شده برای هر فرد متغیر است.

اگر بخواهیم نظریه نسبیت انیشتین رو برای شما باز کنیم، وارد بحث بسیار پیچیده و نسبتا تخصصی میشویم که اصلا قصد ما این نیست. پس بیایید فقط به همین جمله کفایت کنیم که فعلا بهترین نظریه ای که می توان درباره سفر در زمان ارائه کرد، همین نظریه نسبیت عام انیشتین است.

 

نظر شما درباره سفر در زمان چیست؟ به نظر شما چنین چیزی واقعیت دارد؟ اصلا امکانش هست که در آینده چنین چیزی اختراع شود؟ لطفا نظرات و تئوری های خودتون را در قسمت کامنتها برای ما بنویسید.

 

منبع: ویکی پدیا

مطالب مرتبط

14 دیدگاه‌

 1. شایان گفت:

  واقعا دوست دارم خیلی زود این دستگاه ساخته بشه و به دورانی برگردم که خیلی کوچیک بودم

 2. میتی گفت:

  امیدوارم یه روزی واقعا بشه به گذشته سفر کرد. خیلی هیجان انگیز میتونه باشه

 3. samad گفت:

  هر کی تونست به گذشته بره سلام منم به مامان بزرگ و بابابزرگم برسونه

 4. تینا.پ گفت:

  به نظر من که تا چند صد سال دیگه هم چنین چیزی ساخته نمیشه

 5. Hossein nejad گفت:

  خیلی جالب و مختصر و مفید بود. ممنون از مقاله و سایت خوبتون

 6. amir hossein گفت:

  واقعا فکر نکنم بشه به گذشته رفت. فرض کن یه فیلمی رو ساختی و پخش کردی. حالا میتونی سکانس وسط فیلم رو عوض کنی؟ خوب معلومه دیگه نه!

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   دقیقا یکی از مشکل های دانشمندان همینه. شاید به زودی حل بشه…

 7. JavadEmpire+CR7 گفت:

  سفر در زمان الانم اتفاق افتاده خیلیامونم ازش بیخبریم…یکی از مسافران زمانم آلبرت انیشتینه ب هزار و یک دلیل…

  • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

   اره منم چندتا مقاله خوندم که توش از انیشتین به عنوان یه نمونه اسم بردن.
   پ.ن: خیلی وقت بود کامنت نمیزاشتی 🙂 دلم تنگ شد برات

 8. الهه فاخته گفت:

  سفر در زمان جالبه اما کوچکترین تغییر در گذشته روی دی ان ای ادمها تاثیر میذاره و طوری تغییرات ایجاد میکنه که انگار هیچ تغییری نبوده. ذهن انسان بر اساس منطق استدلال میکنه اما منطق انسان کامل نیست چراکه هنوز بعد از هزاران سال درحال کنکاش و بررسی و اکتشاف وثابت کردن هست و درحال رشد کردن هست
  برای فهمیدن هویت سفر درزمان باید رشد کامل شود… تاکنون هیچ انسانی به رشد کامل مغزی و فکری نرسیده اما شاید درآینده این اتفاق بیافتد.
  زندگی پراز چالش است.
  روزی درخواب دیدم به آینده پرت شده ام
  انسانها با موجودات فضایی با جسه کوچک زندگی میکردند که موجوداتی آزار دهنده بودند
  آنها فقط با کودکان رفتار خوبی داشتند
  آنجا مردی گفت.. چهل سال طول کشید تا همسرم وجود موجودات فضایی را باور کند
  زمین در تصرف آنها بود
  انگار انسانها، در گرو آنها بودند….
  متروها ازکار افتاده بودند
  کارفرمایان آنها بودند
  به راحتی قدرت کشتن داشتند

  خواب بود یا آینده نمیدانم
  حالا تصور کن واقعی باشد…
  پانزده سال پیش، آرزو کردم گوشی ها، به اینترنت بدون کابل وصل شوند وتوانایی نشان دادن فیلم هم داشته باشند
  آن زمان مرا دیوانه خواندند
  اما الان…..
  درحالیکه فقط 15سال گذشته

  دنیا درحال تکامل است
  بهتر است ذهن جستجو گرت را به سمت رهایی از افکار مسدود کننده بگذاری
  از گذشته رهاشوی
  و پرواز کنی
  باید آرامش را حفظ کرد
  برای آرامش باید شجاع بود
  چرا که انسان در آرامش، قدرت خلاقیت بی نظیری دارد
  دعایم برایتان آرامش است
  یاحق
  الهه فاخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *