جیمز وایتی بولگر: پادشاه خیابانهای بوستون! بزرگترین مافیای آمریکا

جیمز وایتی بولگر یکی از مخوفترین خلافکاران آمریکایی و جهان بوده که دستگیری او که در سال 2011 رخ داده، یکی از بزرگترین پیروزیهای FBI بوده. او در طول چندین سالی که به خلاف مشغول بود، سر دسته گروهی ایرلندی آمریکایی به نام “وینترهیل” در شهر بوستون در ایالت ماساچوست بود. خلافهایی که او و گروهش انجام میدادند کارهای از قبیل خرید و فروش مواد مخدر، اخاذی و … بود. او در دادگاه به قتل 20 شهروند هم متهم شده بود. در ادامه با ما همراه باشید تا پرونده این خلافکار را با هم بررسی کنیم.

 

زندگی اولیه جیمز

بچگی جیمز وایتی بولگر

جیمز در سال 1929 به دنیا آمد. خانواده جیمز برای داشتن یک زندگی شادتر و بهتر، از ایرلند به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند و جیمز بولگر هم در همین آمریکا به دنیا آمد. اولین باری که او به زندان افتاد فقط 14 سال سن داشت و جرمش هم عضویت در یک باند خیابانی و سرقت اموال مردم بود. ولی اینها فقط شروع ماجرا بود.

خلافهای اصلی جیمز از دهه 50 میلادی شروع شد. اولین خلاف سنگین جیمز وایتی بولگر، سرقت مسلحانه بود که پس از آن دستگیر و 18 ماه هم به زندان افتاد. او حتی در زندان هم دست از خلاف بر نمی داشت و در همان زندان هم مواد مخدر خرید و فروش می کرد. البته او مدتی بعد توسط مامور زندان دستگیر شد؛ ولی خیلی راحت زیر همه چی زد و گفت که او فریب دیگر زندانیان را خورده و فکر میکرده که این بسته ها یک نوع دارو برای زندانیان بیمار است.

همچنین بخوانید: ریکاردو رامیرز: کسی که برای جلب توجه آدم می کشت!

جوانی جیمز وایتی بولگر

او بعد از اینکه دوران محکومیت خود را گذراند و از زندان آزاد شد، به عنوان کارگر ساختمانی مشغول به کار شد تا اینکه در اواخر دهه 60 میلادی، در یک حرکت عجیب و باورنکردنی، عضو کادر امنیت سازمان FBI شد و برای این سازمان خبرچینی می کرد. او در کنار همه این کارهایی که برای FBI میکرد، توانست حفره های امنیتی این سازمان و ادارات دیگر را نیز پیدا کند تا در روز مبادا از آنها استفاده کند.

جیمز بولگر در FBI

حالا دهه 70 شروع شده بود و تازه جیمز بولگر آن روی خلافکار خودش را نشان داده بود. او شروع به غارت و دزدی کرد. دست به قتل های سریالی زد و … زد. او مدتی بعد گروهی با نام وینترهیل را به وجود آورد و برای اینکه برترین گروه خلافکار شهر باشد، شروع به کشتن بقیه خلافکارای شهر بوستون کرد. او بدون هیچ معطلی، همه کسانی که برای او گروهش تهدیدی به حساب می آمدند را می کشتند.

همچنین بخوانید: 10 تا از خلافکارهای مکزیک :اطلاعات کامل + عکس

حالا چند سال از این قتل و کشتار گذشته و در این مدت افراد زیادی مرده بودند. حالا دیگر خلافکاری غیر از وینترهیل در خیابانهای بوستون دیده نمی شد.

جیمز وایتی بولگر

جیمز مدتی بعد، برای اینکه بتواند معامله های بزرگترین نسبت به الان داشته باشد، با “استیفن فِلمی” که یک قاچاقچی معروف آمریکایی ایتالیایی بود همدست شد. این دو اولین همکاری خود را در همان سال و با کشتن یکی از بزرگترین دلالان بوستون که “لیتیفی” نام داشت شروع کردند تا عملا هیچ رقیبی نداشته باشند.

حالا نوبت به گسترش گروه وینترهیل بود. جیمز بعد از کشتن لیتیفی و تبدیل شدن به بزرگترین فروشنده مواد مخدر در بوستون، شروع به دعوت و همکاری با فروشندگان مواد مخدر کرد تا قوی ترین باند مواد مخدر را به وجود آورد.

حالا گروه او تبدیل به یکی از قدرتمندترین گروه های مافیایی در آمریکا شده بود و همین باعث شد تا نظر ماموران FBI را به سمت خودش جلب کند (دسامبر 1994). جیمز هم از ترس اینکه دوباره دستگیر شود، برای مدتی از شهر رفت و تقریبا یک سال دور از بوستون بود و به امید اینکه حرف های دوستانش فقط یک شایعه بوده و یا اینکه همه چی به روال عادی خود برگشته، به بوستون بازگشت؛ اما مدتی نگذشت که متوجه شد هنوز هم ماموران به دنبال او هستند و بار دیگر و اینبار برای همیشه از بوستون رفت.

همچنین بخوانید: فریتس هارمان یا خون آشام هانوفر: قاتل 17 پسر جوان! + عکس واقعی 

جیمز وایتی بوگلر

او 16 سال در حال فرار کردن از دست ماموران بود و در این 16 سال به همه جا رفت تا ماموران FBI نتوانند او را پیدا کنند. ماموران FBI رد جیمز را در انگلیس، ایتالیا، اروگوئه و چند جای دیگر زدند؛ اما هر بار که ماموران سعی کردند تا جیمز وایتی بولگر را دستگیر کنند، او به یک طریقی از قبل باخبر شده و از دست آنها فرار می کرد.

در نهایت در 22 ژوئن سال 2011 ماموران توانستد بعد از آنهمه تعقیب و گریز و فرار، جیمز را در ایالت کالیفرنیا و در خارج از خانه اش دستگیر کنند تا به این پرونده خاتمه دهند. جیمز وایتی بولگر در سن 81 سالگی دستگیر و به دادگاه فرستاده شد که به دلیل به قتل رساندن 19 نفر و چندین جرم دیگر، به حبس ابد محکوم شد.

جیمز وایتی بولگر پیر

دستگیر کردن جیمز توسط FBI یکی از بزرگترین پیروزیهای این سازمان در قرن بیست و یکم به شمار میرود؛ ولی دستگیری خلافکاری 81 ساله که چندین دهه از دوران اوجش میگذرد، آنقدرا هم شکوهمند نیست. عجیب است که سازمانی با اینهمه ابهت، نتوانسته بود جیمز وایتی را در این مدت دستگیر کند. البته همانطور که در بالا گفتیم جیمز مدتی در FBI کار میکرده و نقطه ضعف های این سازمان را میدانست.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.