هر چیزی که باید درباره استون هنج بدانید! رازهای استون هنج

استون هنج را می توان به عنوان یکی از معروف ترین و مشهورترین بناهای تاریخی جهان نام برد. این مکان در ویلتشر انگلیس و در ماقبل تاریخ بنا گذاشته شد و انگلیس به کمک همین اثر تاریخی، هر ساله حداقل 1 میلیون گردشگر از سراسر دنیا جذب می کند. اما سوالاتی درباره این اثر تاریخی وجود دارد! استون هنج چه زمانی ساخته شد؟ برای چه ساخته شد؟ کی او را ساخت؟ هدف از ساخت این اثر چه بود و بینهایت سوال دیگر… در این پست ما به برخی از این سوالات جواب می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید….

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید.

 

استون هنج

استون هنج در دشت های سالزبری که در جنوب انگلیس واقع شده، ساخته شده است. این بنا نه تنها یکی نمادین ترین بناهای انگلیس، بلکه یکی از نمادین ترین بناهای جهان نیز به شمار می رود؛ به طوریکه هر ساله فقط یک میلیون گردشگر از سراسر جهان را به خود جذب می کند که این تعداد رو به افزایش نیز هست.

با این حال باز هم تعداد کمی هستند که اطلاعات کافی درباره این بنا داشته باشند و آن هم احتمالا به دلیل نبود منبع و مقالات جامع در این زمینه است و این یعنی اینکه این بنا همیشه باعث گمانه زنی و ساخت تئوری در ذهن بازدید کنندگان و باستان شناسان بوده و هست.

همانطور که در عکس استون هنج می بینید، این بنا از چندین سنگ عظیم ساخته شده و باید به این موضوع فکر کرد که چگونه تمدنی که مدرن نبوده و هیچ وسیله پیشرفته ای نداشته (شاید حتی چرخ) چگونه این بنا را ساخته و چرا ساخته؟

علاوه بر سوالات بالا، ما مطمئن هستیم که سوالات و رازهای بسیاری درباره این اثر تاریخی وجود دارد و این در حالی است که اکثر بازدیدکنندگان از کنار این اثر مهم ماقبل تاریخی به راحتی عبور می کنند و ما نمی خواهیم که این اتفاق برای شما بیفتد. پس حالا دیگر بدون معطلی به سراغ سوال و جواب ها و رازهای استون هنج می رویم.

برای خواندن ضربه بزنید
آتیلا هان خونخوارترین امپراطور تاریخ!

همچنین بخوانید: آیا جهنم طبقه های مختلف دارد؟ معرفی طبقات جهنم + سند 

 

استون هنج از بالا

چرا استون هنج ساخته شد؟

در طول سالها و قرن ها، تئوری های مختلفی درباره اینکه چرا این اثر ساخته شده مطرح شده است. یکی از این تئوری ها مربوط به “جفری مانموث” است که در سال 1136 اظهار داشته که این سنگها به منظور یادبودی برای رهبران بزرگ انگلیس است که توسط دشمنان ساکسون ها به قتل رسیدند.

جفری مانموث

جفری نوشت که این سنگها بخشی از سنگهای ایرلندی است که به آن رقص غول پیکر می گویند که با کمک و قدرت جادوگر بزرگ یعنی مرلین، به دشت سالزبری آورده شد و اینگونه چیده شد.

اولین مطالعه دقیق بر روی این سنگها در سال 1620 و توسط “اینیگو جونز” صورت گرفت و به این نتیجه رسید که ساخت این سنگها به دست بریتانیایی ها نبوده و احتمالا این مکان را بنا گذاشتند و آن را معبدی برای آپولو اختصاص دادند.

تئوری دیگری هم از ویلیام استوکلی وجود دارد که در سال 1740 آن را منتشر کرد. او اعتقاد داشت که این دایره سنگها، توسط روحانیون سلتیک و قبل از روم و برای کسانی که خورشید را پرستش می کردند ساخته شد. این طبق ادعاهای استوکلی متعلق به فنیقی ها بوده در زمان قبل از حضرت ابراهیم از دریای مدیترانه به انگلیس سفر کرده بودند.

“جرالد هاوکینز” هم در دهه 1960 و در کتاب رمزگشایی استون هنج که خودش نوشته بود، نوشت که این بنا برای پیش بینی دقیق وقایع تاریخی بزرگ درست شده است. البته اکثر تئوری های هاوکینز که درباره استون هنج به عنوان رصد خانه بود، رد شده است و برای همین نمی توان به این تئوری او هم دل خوش کرد.

همچنین بخوانید: رولو اولین دوک نرماندی: غارتگری که پادشاه فرانسه شد 

 

توریست های استون هنج

قدمت استون هنج چند سال است؟

اولین تلاش ها برای اینکه متوجه قدمت این سازه شوند، برمی گردد به دهه 1620 که طی دستور دوک باکینگهام انجام شد. طبق دستور او، حفاری در این منطقه انجام شد. در این حفاری ها دو گودال کشف شد که در این گودال ها شاخ گاو و زره های خورد شده یافت شد.

برای خواندن ضربه بزنید
فضانورد باستانی واقعیت دارد؟ راز پشت این مجسمه چیست؟

اکتشافات بیشتر در اوایل قرن نوزدهم صورت گرفت. البته احتمالا این اکتشافات باعث بی ثبات شدن سنگ ها شد؛ چون در سال نو سال 1900 بخشی از دایره بیرونی سنگهای سارسن فرو ریختند.

در سالهای 1919 تا 1926 حفاری ها در قسمت جنوبی سایت در حال پیگیری بود. یک کارزار دیگر حفاری در سالهای 1950 تا 1964 انجام شد که علاوه بر حفاری، قصد ترمیم بنا و احیای مجدد سنگها را هم داشتند.

ترمیم کردن استون هنج

در سال 2008 هم دو کاوش باستانی کوچکتر ولی هدفمندتر در داخل دایره صورت گرفت. تحقیق اول برای بررسی تاریخ، ماهیت و بررسی سنگهای کوچکتر داخلی بود.

تحقیقات دوم بیشتر بر روی مرگ و دفن و سوزاندن اجسام متمرکز بود. تحقیقات نشان داد که مردان، زنان و کودکان از دهه 3000 تا 2500 قبل از میلاد همه در این مکان دفن شده اند

 

چه کسی استون هنج را ساخت؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، جفری مانموث در کتاب خودش که درباره شاه آرتور و روایت هایی از تاریخ انگلیس است گفته که استون هنج توسط جادوگیر عظیم “مرلین” ساخته شده. این داستان تا اواسط قرن پنجم ادامه دارد و در اواسط این قرن، صدها نجیب زاده انگلیسی توسط ساکسون ها سر بریده می شوند و در دشت های سالزبری دفن می شوند.

پادشاه اورئولس آمبروسیاس برای اینکه یک یادبود مناسبی برای آنها برپا کند، ارتشی را به سمت ایرلند فرستاد تا یک دایره سنگی به نام حلقه غولها را بازیابی کنند. سربازان توانستند ایرلندی ها را شکست دهند؛ اما نتوانستند که این سنگهای عظیم الجثه را تکان دهند. ولی مرلین با استفاده از قدرتی که داشت توانست آن سنگها را جا به جا کند.

بسیاری از مردم دیگر به داستان جفری ایمان آورده بودند و فکر می کردند که واقعا این اثر توسط مرلین ساخته شده و این در حالی بود که این بنای تاریخی چندین هزار سال قبل از مرلین ساخته شده بود. فرضیه های دیگری هم وجود دارد که ساخت این بنا را به ساکسون ها، رومی ها، دانمارکی ها، یونانی ها و مصری ها نسبت می دهند. تئوری دیگری هم وجود دارد که گفته می شود استون هنج توسط اهالی سلتیک ساخته شده.

برای خواندن ضربه بزنید
چرا زنان قاجار سبیل داشتند + چرا چاق بودند؟

استون هنج

اکنون اکثر باستان شناسان به این عقیده رسیدند که فقط یک قوم خاص در ساخت استون هنج دست نداشته، بلکه چندین قوم با هم این اثر ماندگار را ساختند. استخوان ها و ابزارهایی هم که در اکتشافات مختلف پیدا شده هم به واقعیت پیوستن این تئوری کمک می کند. حالا درباره این اقوام هم تئوری های مختلفی وجود دارد. بعضی ها ادعا می کنند که این اقوام از کشورهای همسایه هستند و بعضی ها میگویند که بومی انگلیس بودند.

همچنین بخوانید: اسرار چاه شیطان چیست؟ راهی به جهانی دیگر؟ + فیلم و عکس واقعی 

 

هدف از ساخت استون هنج چه بوده؟

بسیاری از معماران معتقدند که استون هنج زیاد مورد توجه نبوده و فقط یک بنایی بوده که ساخته شده؛ ولی باستان شناسان اینگونه فکر نمی کنند. آنها معتقدند که این مکان بیش از هزار سال برای مردمان انگلیس قابل اهمیت بوده و حتما دلیلی وجود داشته که آنها را به دست سالزبری کشانده تا این بنای عظیم باستانی را بسازند؛ آن هم در آن زمانی که امکانات مدرن وجود نداشت.

مراسمات استون هنج

شواهد باستان نمایان گر این است که این مکان برای حداقل مدت زمانی طولانی، محل دفن اجساد بوده؛ اما محققان معتقدند که استون هنج برای کارهایی غیر از دفن اجساد هم استفاده می شده. برای کارهایی مثل مراسمات تشریفاتی، مراسمات مذهبی، یادبودی برای یک فردی مهم و یا مراسماتی مانند ارتباط معنوی با اجداد و خدایان و …

اخیرا بعد از اکتشافاتی که در این مکان انجام شد، در بقایای اجساد دفن شده در استون هنج، آنها یک نوع بیماری را کشف کردند و به همین دلیل، گروهی از باستان شناسان به این فکر افتادند که شاید این مکان، محلی برای درمان این بیماری بوده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.