آیا جهنم طبقه های مختلف دارد؟ معرفی طبقات جهنم + سند

وقتی اسم از جهنم می آید، ناگهان ذهن به سمت رودخانه هایی مملو از سرب داغ و یا خیابان هایی که پر از آتش هستند و مردمانی که در آتش گناهان خود می سوزد می رود. هیچ کسی نمی تواند به یقین بگوید که جهنم و یا بهشت اینگونه است! و مهمتر از همه این که تا حالا کسی نبوده که بهشت و یا جهنم را دیده باشد و اگر هم چیزی درباره این دو مکان گفته، فقط تشبیهی از آن بوده.

از اولین روزهای ظهور دین، همیشه بحث بر سر مسائل مختلفی درباره جهنم بوده که یکی از جذاب ترین و مهمترین آنها همین مسئله طبقات جهنم است که حتی یکی از پربحت ترین موضوع ها در این زمینه می باشد. بحث هایی مانند اینکه هر کسی به میزان گناهش در طبقه مخصوص خودش قرار می گیرد و مجازات هر طبقه نیز با طبقه دیگر جهنم متفاوت است و صدها تئوری دیگر…

رازهای شیطان

این تئوری ها باعث شده تا مردم محتاط تر به زندگی نگاه کنند و همین موضوع باعث استرس و وسواس در بسیاری از زندگی ها شده.

ولی واقعا جهنم چگونه است؟ آیا چیزهایی که درباره این مکان ترسناک میگویند واقعیت دارد؟ آیا این طبقه بندی هایی که بزرگان دین برای جهنم گفته اند درست است؟ با ما همراه باشید تا به این سوال ها پاسخ دهیم…

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید.

 

اصلا ایده طبقه بندی های جهنم از کجا شروع شد؟

تصویری از Dante Alighieri

احتمالا همانطور که می دانید، منابع بسیار زیاد و مختلف زیادی از ادیان و فرهنگ های مختلفی وجود دارد که درباره جهنم و طبقه بندی هایش سخن گفتند. ولی یکی از برجسته ترین آنها، اثر “Divine Comedy” از شاعر ایتالیایی “Dante Alighieri” است.

نوشتن این کتاب شعر، حدود 12 سال طول کشید. این کتاب شامل تصاویر واضع و مضامین ریاضی و علمی فوق العاده زیبایی است که نمونه اش را شاید هیچوقت نتوان در جهان پیدا کرد. گفته می شود که در این کتاب علاوه بر جهنم، از دوزخ و بهشت هم سخن به میان آمده.

همچنین بخوانید: اسرار چاه شیطان چیست؟ راهی به جهانی دیگر؟ + فیلم و عکس واقعی 

درست است که در این کتاب درباره سه مکان صحبت شده، ولی جهنم از دو مکان دیگر زیباتر توصیف شده. در این کتاب، جهنم را با 9 طبقه معرفی کردند که هر طبقه دارای مجازات های بدتری نسبت به آن یکی است. در ادامه به بررسی تک تک طبقه های جهنم می پردازیم…

طبقه اول جهنم: برزخ

این طبقه مختص به بت پرستان و کسانی است که تعمید نیافتند. گفته شده که این طبقه، شباهت بسیار زیادی به زمین دارد و مجازات همه کسانی که در این طبقه گیر کرده اند، غم و اندوه فراوان است؛ زیرا آنها نخواستند که خدا جزوی از زندگی آنها باشد و او را قبول نداشتند.

عکس جهنم وحشتناک

طبقه دوم جهنم: ش*ه*و*ت

همانطور که از اسمش پیداست، افرادی به این طبقه می آیند که دچار زنا شدند و نتوانستند نفس خود را کنترل کنند. مجازات در این طبقه به این گونه است که روح گناهکاران در طوفان های وحشتناک منفجر می شود و این اتفاق برای همیشه تکرار می شود و هیچ استراحتی هم در کار نیست.

 

طبقه سوم جهنم: شکم پرستان

این طبقه برای افراد طمع کار است و کسانی که همیشه به آن چیزی که دارند قانع نیستند برای بیشتر داشتن، دست به هر کاری می زنند. به گفته بعضی ها، گناهکاران در این طبقه مجبورند تا در لجن های یخ زده دروغ بگویند.

 

طبقه چهارم جهنم: خساست و ولخرجی

این طبقه برای کسانی است که دارند و خرج نمی کنند و کسانی که اسراف می کنند. گناهکاران در این طبقه مجبورند تا برای همیشه بارهای سنگینی را خرد کنند.

 

طبقه پنجم جهنم: عصبانیت و خشم

این طبقه متعلق به کسانی است که همیشه عصبانی هستند و روی خوش به دیگران نشان نمی دهند. آنها مجبورند تا همیشه در دعوا و جنگ باشند و این در حالی است که در زیر رودخانه استیکس در حال غرق شدن هستند.

عکس جهنم وحشتناک

طبقه ششم جهنم: کفر ورزیدن

این افراد کسانی هستند که به وجود خدا و فرستادگانش کفر می ورزیدند. آنها برای همیشه در قبرهای آتشین گیر افتاده اند.

 

طبقه هفتم جهنم: زور و ستم

این طبقه متعلق به افرادی است که به دیگران زور می گفتند و آنها را مجبور به کارهای متفاوت می کردند. آنها محکوم هستند تا در خونهای در حال جوشیدن غرق شوند.

 

طبقه هشتم جهنم: کلاهبردارن

همه افرادی که کلاهبرداری کردند در این طبقه زندانی می شوند. از دزدهای کوچک گرفته تا پیامبران دروغین. این افراد در این طبقه در حالی که در حال دویدن هستند، از شیاطین و اهریمن ها شلاق می خورند و روند برای همیشه ادامه دارد.

 

طبقه نهم جهنم: خیانت

این طبقه مختص به افرادی همچون یهودا، کاسیوس، بروتوس و… است. آنها در آرواره های شیطان زندانی هستند در حالی که در دریاچه یخ زده زندگی می کنند.

 

طبقات جهنم از دیدگاه قرآن چگونه است؟

طبقه اول جهنم جایگاهی برای منافقین است که یکی از بدترین طبقات جهنم هم حساب می شود. طبقه بعدی “لظی” نام دارد که جایی برای مشرکین است. طبقه سوم هم “حطمه” نام دارد که برای مجوس ها است.

طبقه چهارم هم که برای مسیحیان است، نامش “جحیم” است. “سعیر” هم طبقه پنجم جهنم است که برای یهودیان ساخته شده و طبقه ششم و اخر جهنم هم “هاویه” نام دارد که گناهکاران در آنجا فقط به اندازه گناهانشان مجازات می شود و پس از آن به بهشت می روند.

همچنین بخوانید: 5 تا از رازهای شیطان 

 

انجیل درباره طبقات جهنم چه می گوید؟

دنیای زیرزمینی موقت شئول

انجیل این حرف را که جهنم دارای چند طبقه است را تایید نمی کند؛ ولی چندین مکان است که در این کتاب به آن اشاره شده. یکی از این مکان ها، شئول (Sheol) است. شئول که در یونان باستان نیز با نام هادس شناخته می شود، یک مکانی زیرزمینی است که به جایی اشاره دارد که مردگان در آن می خوابند. البته از شئول به عنوان یک دنیای زیرزمینی موقت هم نام برده می شود و این بدان معناست که اینجا مقصد نهایی هیچ کسی نیست.

high places of Baal

در کتاب “New Testament” از مکانی با عنوان Gehenna به عنوان جهنم یاد شده. گفته می شود این مکان یک مکان دره ای مانند است که نفرین شده نیز می باشد. زیرا بعضی از پادشاهان یهودی، فرزندان خودشان را به عنوان هدیه در این مکان برای خدایان دروغین قربانی می کردند و همین موضوع باعث خشم خداوند شده. در این کتاب اینگونه به این موضوع اشاره شده:

“زیرا مردم من را رها کردند و با قربانی کردن فرزندانشان در این مکان برای خدایان دیگر که نه خودشان، نه پدرشان و نه اجدادشان می شناختند به من بی حرمتی کردند؛ و زیرا این افراد این مکان را با خون بی گناهان پر کردند و مکان های مرتفع با بعل (اولین پادشاه دوزخ) را ساختند تا فرزندان خود را به او اهدا کنند.” (Jeremiah 19:4-5, 7a)

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. مازیار گفت:

    طبقات جهنم در روایات اسلامی رو نیز بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *