معرفی کتاب افسانه های آذربایجان نوشته صمد بهرنگی + خرید کتاب

کتاب افسانه های آذربایجان

نام کتاب: افسانه های آذربایجان

نویسنده: صمد بهرنگی

مترجم: بهروز تبریزی

تعداد صفحات: 272 صفحه

ناشر: انتشارات نگاه

درباره کتاب:

این کتاب نوشته فردی به نام صمد بهرنگی است که علاوه بر معلمی و داستان نویسی، سعی در جمع آوری افسانه های منطقه آذربایجان را هم داشته که بعد از مدتی توانسته یک کتابی با همین موضوع بنویسد و منتشر کند.

 

برای خرید کتاب و عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

همچنین بخوانید: معرفی رمان پدرو پارامو نوشته خوآن رولفو + خرید رمان 

 

مشخصات قهرمان در افسانه های آذربایجان:

افسانه قسمت مهمی از فولکلور را تشکیل می دهد. در افسانه ها علاوه بر چیزهای دیگر که عموما از فولکلور عاید جامعه شناسان و یا غیره می شود می توان بهترین و اصیل ترین نثر زبان را پیدا کرد. به علاوه افسانه ها سرشار از ترکیبات زیبا و تعبیرهای لطیف آن زبانند. مثلا در داستان های کوراوغلو می توان نثر زبان ترکی را سراغ گرفت.

نگفته پیداست که افسانه های هر ملت و کشوری خصوصیاتی دارد که آنها را از افسانه های ملل دیگر متمایز میکند. در محیط های جغرافیایی و از حوادث و شرایط تاریخی گوناگون، افسانه هایی با خصوصیات مختلف و متنوع زاده می شود. مثلا آنچه در نظر اول در فولکلور سیاه پوستان دیده می شود رنج و حسرت عجیبی است که در طی هزاران سال بردگی و استثمار شدن بر آنها سنگینی کرده است و لاجرم در فولکلورشان منعکس شده است.

اصولا فولکلور نشان دهنده و منعکس کننده احوال و افکار آرزوهای طبقه محروم و پایین اجتماع است و گاهی که از بالاترها و اشراف صحبت می شود هنگامی است که طبقات محروم به ناچار ضمن امرار معاش و تحصیل روزی با آنها برخورد می کنند.

چون روی سخن در این مقاله با افسانه های آذربایجان است همین قدر مقدمه چینی هم کفایت می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.