خوآن رولفو برترین نویسنده مکزیکی! + معرفی آثار

خوآن نپوموسنو کارلوس پرز رولفو ویزکاینو معروف به خوآن رولفو در 16 می سال 1917 در ایالت خالیسکو کشور مکزیک به دنیا آمد. خالیسکو در واژه به معنای “دشت شنی” است که این همان چیزی است که در همه داستانهای خوآن وجود دارد. خوآن اکثر دوران بچگی خودش را در خانه پدربزرگ پدری اش در سن گابریل سپری کرده. در این مدت او مشغول به خواندن کتابهایی شد که در کتابخانه پدربزرگ و مادربزرگش قرار داشت و این موضوع باعث رشد ادبی و فرهنگی او شده بود.

خوآن رولفو

رولفو بعدها در سال 1944 یک مجله ادبی با نام پان (pan) را منتشر کرد. او در طول ده های 30 و 40 سفرهای زیادی را به قسمتهای مختلف جهان رفته بود و همین موضوع باعث شده بود تا داستان های مختلفی را در پان و یک مجله مکزیکی دیگر منتشر کند. او در سال 1948 با زنی به نام “کارلا آپایچیو” ازدواج کرد و حاصل این ازدواج هم 4 فرزند بودند.

برای اینکه شما بتوانید راحت تر داستان و رمانهای خوآن رولفو را درک کنید، لازم است تا درباره دو اتفاقی مهمی که در دوران کودکی او رخ داده است باخبر شوید: 1. پیامدهایی که پس از انقلاب مکزیک برای او و اطرافیانش رخ داده است(1910 – 1920) 2. جنگ کریسترو (1926 – 1929).

این وقایع در زندگی رولفو بسیار تاثیر گذاشتند و باعث شدند تا چندی از اطرافیانش در این حوادث جانشان را از دست دهند و رولفو را یتیم کنند. پدر خوآن در سال 1923 و مادرش در سال 1927 کشته شدند.

همچنین بخوانید: معرفی کتاب آیین زرتشت‌ کهن‌ روزگار و قدرت ماندگارش + خرید کتاب 

خوان رولفو در کوهنوردی

خانه کودکی خوآن رولفو در سن گابریل، یک شهر پر رونق بود که بعد از انقلاب تبدیل به یک شهر فقیر شد؛ یا شاید بهتر است بگوییم که تبدیل شد به “شهر ارواح”. مضمونی که در اکثر داستانهای کوتاه رولفو از آن استفاده شده.

برای خواندن ضربه بزنید
معرفی کتاب رستاخیز مردگان

رولفو در زمان حیاتش، زیاد دست به قلم نشد. او فقط 2 کتاب را به چاپ رساند؛ هرچند این دو کتاب از ارزش بالایی برخوردار هستند. رمان پدرو پارامو به عنوان یکی از برترین رمان و آثار ادبی آمریکای لاتین به شما می رود و دشت سوزان هم مجموعه ای از جذاب ترین داستان های کوتاه است.

رولفو دو سال پس از انتشار کتاب پدرو پارامو توانست جایزه Premio Xavier را در سال 1955 دریافت کند. او همچنین موفق شد در سال 1983 جایزه Premios Princesa de Asturias را هم دریافت کند.

او غیر از نویسندگی و کارهای ادبی، به شغل های دیگری هم مشغول بود؛ برای مثال او در اداره مهاجرت وزارت کشور مشغول به کار بود. برای مدتی هم در انستیتوی زبان‌های بومی کار میکرد و در اواخر عمرش هم شروع به فیلمنامه نویسی کرده بود که توانسته بود درآمدی هم از این زمینه داشته باشد. او همچنین عکاس خوبی هم بود.

خوآن رولفو در 7 ژانویه 1986 در شهر مکزیکو سیتی درگذشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.