سازمان FBI یا CIA؟ کدام سازمان جاسوسی بهتر است؟

سازمان cia یا همان “آژانس اطلاعات مرکزی” معمولا در خارج از مرزهای کشور ایالات متحده کاره میکند تا از طریق شبکه جاسوسی که به وجود می آورد، بتواند اطلاعات لازم را برای خودش و کشورش جمع آوری کند.

در مقابل سازمان fbi قرار دارد که برخلاف سازمان سیا، فعالیتش در داخل مرزهای ایالات متحده است تا هم برای جمع آوری اطلاعات و هم برای جلوگیری از جرائم، اقدام کند. در این مقاله ما به بررسی این دو سازمان می پردازیم و تا ببینیم کدام سازمان جاسوسی بهتر است.

البته این را هم باید بدانید که هر کشوری معمولا سازمان جاسوسی خاص خودش را دارد تا بتواند هم اطلاعات جمع کند و هم از اتفاقات مختلف جلوگیری کند. ما در مقاله ای با عنوان برترین سازمان های جاسوسی به بررسی این موضوع پرداختیم که اگر علاقمند بودید میتوانید مطالعه کنید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

ماموران fbi و cia

پیشینه سازمان FBI و CIA

سازمان سیا یک آژانس اطلاعاتی بود که در سال 1942 و در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد اما پس از جنگ جهانی از بین رفت و کارکنان و بخشهای آن به وزارت امور خارجه و وزارت جنگ تقسیم شدند. در سال 1947 رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی “هری ترومن” قانون تامین امنیت ملی را امضا کرد که باعث تاسیس سازمان سیا شد.

سازمان fbi در سال 1908 و در زمان دوره ریاست جمهوری روزولت ایجاد شد. این سازمان دقیقا زمانی به وجود آمد که آمریکا در حال پیشرفت بود. اولین مامورین fbi، درواقع مامورین مخفی بودند که وظیفه آنها جمع آوری اطلاعات بود.

این سازمان از همان ابتدا نام “اداره تحقیقات فدرال” را نداشت. در ابتدا نام “دفتر تحقیقات” را داشت و سپس در سال 1932 ;کلمه آمریکا به آخر همین اسم اضافه شد. (دفتر تحقیقات آمریکا). یک سال بعد نامش به “بخش تحقیقات یا DOI” تغییر کرد و در سال 1935 به همین نامی که الان است تبدیل شد.

برای خواندن ضربه بزنید
پس از مرگ چه اتفاقی می افتد؟ زندگی پس از مرگ چگونه است؟

اولین مدیر fbi شخصی به نام “جی.ادگار هوور” بود که 48 سال به عنوان مدیر در این سازمان جاسوسی خدمت کرد. البته بعدا قانونی به تصویب رسید که کسانی که مدیر این سازمان میشوند، فقط میتوانند 10 سال در جایگاه خود بمانند.

 

لوگو fbi و cia

ماموریت ها و عملیات ها

FBI:

به عنوان سازمان امنیت ملی، ماموریت اصلی FBI محافظت و دفاع از کشور آمریکا در برابر تهدیدات تروریستی و تهدیدات خارجی می باشد. fbi در درجه اول به جای آنکه یک سازمان جاسوسی باشد، یک آژانس اجرای قانون است که درباره امنیت داخل مرزهای ایالات متحده هم اطلاعات جمع آوری میکند و همچنین تحقیقات در زمینه های آدم ربایی، اختلاس، کلاهبرداری در اوراق بهادار انجام میدهند.

از وظایف دیگر این سازمان، می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: ضد تروریسم، جنگ سایبری، فساد عمومی، برخورد با م*ت*ج*ا*و*ز*ا*ن به عنف، کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر و….

در پست پرونده های حل نشده اف بی ای به معرفی برخی از این پرونده ها پرداختیم.

 

CIA:

در بالا گفته بودیم که سازمان سیا در خارج از مرزهای ایالات متحده فعالیت دارد. برای همین ماموریت اصلی این سازمان، جمع آوری و ارزیابی و تحویل اطلاعات خارجی به رئیس جمهور و سیاستمداران ارشد آمریکا است. سازمان سیا یک آژانس اطلاعاتی بین المللی است و موظف است تا اطلاعات به دست آمده را به رئیس جمهور ارائه دهد.

این سازمان همچنین اطلاعاتی را برای عملیاتهای رزمی و سربازان برون مرزی آمریکا نیز فراهم میکند. مانند اطلاعاتی مربوط به کشور افغانستان و یا عراق و ….

همچنین این سازمان به کودتا و ترور در خیلی از کشورها هم نقش داشته. برای مثل سازمان سیا چندین بار سعی کرد تا فیدل کاسترو را به قتل برساند. یکی از معروف ترین آنها میتوان به عملیات مانگوس اشاره کرد که این سربازان نفوذی، در داخل سیگار برگ فیدل، مواد منفجره قرار داده بودند که البته موفق به ترور این شخصیت نشدند.

برای خواندن ضربه بزنید
چاکرا چیست؟ و چگونه چاکرا های بدن را فعال کنیم؟

ما در مقاله عجیب ترین پروژه های سازمان سیا به بررسی برخی از عملیات های این سازمان جاسوسی پرداختیم که اگر علاقمند بودید میتوانید مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.