با زندگی کستوربا گاندی همسر وفادار گاندی آشنا شوید

سلام خدمت کابران گرامی سایت تن تاپ. مدتی قبل ما چندین مقاله درباره مهاتما گاندی و هند منتشر کردیم که چندین بار در داخل این مقالات، به همسر گاندی، یعنی کستوربا گاندی اشاره شد که متوجه شدیم که شماها کنجکاو هستید تا بیشتر با این زن انقلابی آشنا شوید. برای همین ما هم تصمیم گرفتیم تا در قالب یک پست، این خانم را برای شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

کستوربا و مهاتما گاندی

تقریبا می توان گفت که اطلاعات زیادی از کستوربا در دست نیست. پدر او “Gokuladas Kapadia” و مادرش “Vrajkunwerba Kapadia” بود و شغل آنها هم بازرگانی بود.

کستوربا در سن 14 سالگی با یک پسر 13 ساله به نام مهاتما گاندی ازدواج کرد. آنها در مجموع 62 سال با یکدیگر زندگی کردند. در مصاحبه ای که از مهاتما شده بود، او گفته بود: “در زمان ازدواج ما خیلی کم سن و سال بود و این مراسمات برای ما فقط پوشیدن لباس جدید و شیرینی خوردن و بازی با بقیه بچه ها بود.”

البته طبق سنت های محلی آنها، عروس باید تا رسیدن به سن کافی در خانه پدر و مادرش زندگی کند و وقتی به سن کافی رسید، به خانه شوهرش برگردد.

حاصل ازدواج کستوربا گاندی و مهاتما، 5 پسر بود که بزرگترین آنها بعد از به دنیا آمدن از دنیا رفت. اگر چه چهار پسر دیگر آنها زنده ماندند، ولی درد فرزند اول هرگز از دل مادر پاک نشد. دو پسر اولش قبل از اینکه مهاتما برای اولین بار به خارج از هند برود به دنیا آمدند؛ البته بعد از اینکه مهاتما برای تحصیل به خارج از هند رفت(1888)، کستوربا و دو فرزندش در هند ماندند و پس از مدتی (1896) او و فرزندانش به آفریقای جنوبی رفتند و به همسر خود پیوست.

کستوربا گاندی

البته نمیشود گفت که آنها زندگی فوق العاده شاد و یا فوق العاده ناراحت کننده ای داشتند. البته برای توصیف زندگی آنها میتوان به رمان گاندی قبل از هند مراجعه کرد که گفته شده: “آنها از نظر رابطه عاطفی، همیشه با یکدیگر صادق بودند. شاید این رابطه صادق به دلیل قهر و آشتی هایی بود که بین آنها پیش می آمد و برای همین رابطه هایی که داشتند را گرامی می شمردند.”

کستوربار گاندی برای اولین بار در سال 1904 و در آفریقای جنوبی وارد سیاست شد. او همچنین در سال 1913 و به دلیل اعتراض به بدرفتاری با مهاجران هندی در کشور آفریقای جنوبی، به زندان افتاد و در 23 سپتامبر همان سال، به کار سخت محکوم شد. او در همان زمان که در زندان بود، بقیه زنان را تشویق به دعا میکرد و همچنین زنان تحصیل را تشویق میکرد تا به زنان بیسواد، خواندن و نوشتن بیاموزند.

کستوربا و شوهرش یک سال بعد، آفریقای جنوبی را ترک کردند و به هند بازگشتند و بقیه اعتراضات خود را در داخل مرزهای کشور خودشان ادامه دادند. او از سال 1917 تا 1930 به دلیل شرکت در اعتراضات و راهپیمایی های مختلف، چندین بار به زندان افتاد ولی این زندان افتادنها باعث نشد تا او دست از اعتراضاتش بردارد.

کستوربا و مهاتما گاندی

در سال 1939 زنان شهر راجکوت به دلیل بلاهایی که توسط انگلیسی ها بر سر آنها می آمد، از کستوربا درخواست کمک کردند و کستوربا هم در یک اعتراضی علیه انگلیس شرکت کرد و همین موضوع باعث شد تا بار دیگر به زندان بیفتد و یک ماه را در انفرادی بگذراند. سلامتی او روز به روز در حال بدتر شدن بود؛ ولی او کسی نبود که به همین راحتی ها دست از این مبارزات بردارد.

او در سال 1942 به همراه مهاتما گاندی در یک جنبشی شرکت کرد که در نهایت موجب دستگیری هر دو آنها شد. کستوربا در شهر پونا زندانی شد. در همین زمان بود که مریضی او شدت گرفت و در همین زندان، جانش را از دست داد.

 

مطالب مرتبط

5 دیدگاه‌

 1. المیرا گفت:

  یه کسی مثل مهاتما گاندی باید زنی مثل کستوربا گاندی داشته باشه.

 2. Dinah گفت:

  خدابیامرزتش زن خوبی بود :دی

 3. سهیلا گفت:

  حالا دیدین جایگاه زن چقدر مهمه؟ 🙂

 4. afshin.keis گفت:

  از زندگینامه افراد مشهور بیشتر بزار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *