ارواح از نظر علمی: علم درباره ارواح چه می گوید؟

مردم عاشق داستانهای ترسناک درباره ارواح هستند، در حالیکه هیچ سند علمی در پشت آن وجود ندارد. در داستانها ممکن است که یک روح نجوا کند و یا باعث روشن و خاموش شدن یک وسیله برقی شود و…. در این پست ما قصد داریم تا از نگاهی دیگر به ارواح بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید.

 

داستانهای ارواح بسیار سرگرم کننده است؛ بخصوص در روز هالوین. اما برخی از افراد اعتقاد دارند که شبح واقعا وجود دارد. دانشگاه چپمن در اورنج کالیفرنیا، هر ساله یک سری نظرسنجی های ماوراءطبیعی برگزار می کند که در نظرسنجی که در سال 2018 انجام شد، 58 درصد از مردم معتقد بودند که روح وجود دارد. و همچنین در یک نظرسنجی دیگری که در ایالت واشنگتن انجام شد، در ایالات متحده از هر 5 نفر، یک نفر توانسته یک روح را ببیند.

احضار روح

در برنامه تلویزیونی “شکار ارواح” مردم از تجهیزات های زیاد و پیشرفته ای استفاده می کنند تا بتوانند چیزی از حرکات و فعالیتهای ارواح به دست بیاورند، اما هیچوقت موفق نشدند. البته شاید هدف از ساخت چنین برنامه ای فقط احمق جلوه نشان دادن خودشان و هدر دادن وقت بینندگان باشد.

همه ما میدانیم که ارواح قادر به انجام کارهایی هستند که علم با قاطعیت آنها را رد می کند؛ کارهایی مانند عبور از دیوار، چرخش 360 درجه سر، پرواز و… ولی با این حال، باز هم دانشمندان توانستند مدارکی را به دست بیاورند که نشان میدهد ارواح وجود دارند. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: تماس تلفنی مردگان با انسانها واقعیت دارد؟ 

 

خواب دیدن با چشمان باز

دام (یکی از کسانی  که اعتقاد دارد روح را دیده) وقتی که هشت یا نه سال سن داشت، چیزهای عجیب و غریبی را تجربه کرده بود. او در خواب بود که ناگهان از خواب بیدار شد ولی نمیتوانست حرکت کند. او درباره اتفاقی که برایش افتاد تحقیق کرد و متوجه شد که علم برای این حالت یک اسم دارد: “بختک”. در این وضعیت انسان از خواب بیدار می شود و چشمانش باز می شود. ولی نمی تواند هیچ حرکتی بکند و یا نفس عمیقی بکشد. در بعضی مواقع حتی ممکن است که انسان حس کند موجوداتی در اطراف او هستند و او را اذیت می کنند.

دام در زمان بختک حس کرده که موجوداتی در اطراف او هستند و یا روی او می نشینند. او حتی چندبار صدای جیغی از سمت یک فرد غریبه شنیده. البته همه این اتفاقات زمانی رخ داده که او فقط یک بچه بوده و شاید این فقط یک توهم بوده.

بختک

بختک هنگامی اتفاق می افتد که مغز روند بیدار شدن و یا خوابیدن را تشخیص دهد. معمولا وقتی که انسان خواب است، بدن او فلج می شود و قادر به انجام هیچ حرکتی نیست. بعضی اوقات زمانی که فرد در این حالت است، یعنی در رویای خود به سر می برد، ناگهان از خواب بیدار می شود و حالا تصور کنید که در آن زمان چه چیز وحشتناکی رخ می دهد.

 

لازم نیست که حتما در حالت بختک باشید تا چیزهایی که در کنارتان نیستند را حس کنید. آیا تا به حال شده کسی اسم شما را صدا کرده باشد در حالیکه کسی در آن نزدیکی نبوده؟ آیا تاکنون چهره یا چهره هایی را به صورت سایه در تاریکی دیده اید؟

دیوید اسمایلز می گوید که به این گونه رفتارها توهم گفته می شود. دیوید اسمایلز یک روانشناس و استاد در دانشگاه نورثمبریا در نیوکاسل انگلستان است. او اعتقاد دارد که تقریبا برای همه چنین اتفاقی پیش آمده و فقط خیلی ها به آن توجهی نمی کنند و آنهایی هم که توجه میکنند، برای اینکه خود را قانع کنند به جملاتی مانند من روح را دیدم متوسل می شوند.

تماس با مردگان

ما عادت کردیم تا همیشه به ما اطلاعات دقیقی از جهانمان بدهند و برای همین است که در این مواقع، به چنین چیزهایی فکر می کنیم. دیوید اسمایلز میگوید: “اگر شخصی را که دوست دارید را دیدید و یا حس کردید در صورتی که او مرده است، و در عین حال به چیزی که دیدید یا حس کردید مطمئن هستید، پس صددرصد او یک روح است”

همچنین بخوانید: 5 تا از رازهای شیطان 

 

آیا گوریل را دیدید؟

گاهی اوقات مغز چیزهایی را میبیند که در آنجا نیستند و برعکس این مورد هم می تواند اتفاق بیفتد. یعنی مغز میتواند چیزهایی که در آن مکان هستند را هم نبیند. به این حالت “نابینایی بیهوشی” گفته می شود. برای اینکه بهتر متوجه حرف من بشین، این کلیپ را ببینید.

در این ویدئو چندین نفر را با پیراهن سفید و مشکی میبینید که توپهای بسکتبال را به یکدیگر پاس میدهند. تعداد دفعاتی که افرادی که پیراهن سفید دارند را بشمارید که چند بار به یکدیگر توپ را پاس می دهند. چند بار پاس دادند؟

روح زن در راه پله

در طول این ویدئو شخصی با کاستوم گوریل از میان بازیکنان عبور میکند. تقریبا میتوان گفت نیمی از کسانی که مشغول شمردن پاسها هستند، نمی توانند این گوریل را ببینند. اگر شما هم الان این گوریل را ندیدید، شما هم نابینایی بیهوشی را تجربه کرده اید. این مورد زمانی پیش می آید که شما آنقدر بر روی یک موضوعی تمرکز می کنید که قسمت دیگر این ماجرا را از دست می دهید.

کریستوفر فرنچ (روانشناس دانشگاه گلد اسمیت لندن) میگوید: “مغز مانند دوربین فیلمبرداری عمل نمی کند. شما فقط چیزهایی را به یاد می آورید که به آنها فکر میکنید و یا برای آنها ارزش قائل هستید.”

 

نتیجه گیری

در بالا ما فقط به دو تا از دلایلی که ممکن است باعث اثبات وجود ارواح شود اشاره کردیم. البته که این مقاله کامل نیست و شاید حتی این دو دلیل هم دلایل اشتباهی باشند. ولی جن و ارواح چیزی نیستند که انسان بتواند آنها را انکار کند و همچنین چیزی نیست که بتواند آن را اثبات کند. مطمئنا زمان زیادی میبرد تا به دانشمندان با قاطعیت درباره این موضوع سخن بگویند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *