با داستان واقعی سیندرلا آشنایی دارید؟ + تصاویری از سیندرلا قدیمی

داستان واقعی سیندرلا چیست؟ شما حتما شخصیت سیندرلا را میشناسید. همه اونو به عنوان یک شاهزاده خانم میشناسند که لباسهای زیبا و دستکشهای تمیز و کفش های شیشه ای می پوشد.

او یک نامادری و دو خواهر ناتنی دارد که به او زور میگویند و همیشه او را اذیت میکنند. در نهایت او با یک شاهزاده ملاقات میکند و …

اما این سیندرلا، سیندرلای واقعی نیست. این داستان ساخته ذهن کمپانی دیزنی است که مانند خیلی انیمیشن های دیگر تغییر پیدا کرده است و از داستان اصلی خود دور شده اند.

همچنین بخوانید: 5 کارتون دیزنی که داستان اصلی بسیار ترسناکی دارند 

البته داستان واقعی سیندرلا به راحتی قابل بیان نیست و آن هم به این دلیل است که در فرهنگ های مختلف، داستان های مختلفی از این شخصیت وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم…

 

اولین سیندرلایی که وجود داشت، یونانی بود

الان داستان سیندرلا به دو شکل در جهان وجود دارد: 1. به همین صورتی که دیزنی در تلویزیون ها نشان میدهد. 2. داستان واقعی او که قرن ها در بین فرهنگ های مختلف به شکلهای مختلف تعریف شده است.

این داستانی که سیندرلا سعی میکند بر ظلم و ستم پیروز شود و با یک فرد از یک سطح اجتماعی دیگر ازدواج میکند تا بتواند از شر خانواده بدجنس خودش رهایی پیدا کند، یک داستان فوق العاده برای سنین خاصی است؛ آنقدر قدرتمند که حتی داستان واقعی خودش هم نمیتواند جلوی پیشرفت این داستان را بگیرد. ولی یک چیز در بین داستانهای سیندرلا ثابت است و آن هم این است که همیشه یک قهرمان وجود دارد که توسط افرادی ظالم (یا خانواده یا …) مورد شکنجه قرار میگیرد.

 

سیندرلای یونانی

اولین داستانی که از این شخصیت به ثبت رسیده، داستانی است که مربوط به کشور یونان و برای قرن ششم قبل از میلاد است. در این داستان تاریخی آمده است که دختری ف*ا*ح*ش*ه به نام “Rhodopis ” کفشش (شیشه ای) توسط یک عقاب دزدیده میشود و این عقاب هم کفش را با خودش تا انتهای دریای مدیترانه میبرد و در دامان یک شاه مصری می اندازد.

پادشاه هم بعد از پیدا کردن این کفش، به دنبال صاحب آن میگردد و در نهایت Rhodopis را پیدا میکند و با او ازدواج میکند و او را به کاخ خود می آورد.

داستان معروف دیگری که از سیندرلا وجود دارد درباره دختری به نام Ye Xian است که در قرن نهم جریان دارد. در این داستان، این دختر چند استخوان جادویی از ماهی را پیدا میکند و آرزوی لباس زیبا را میکند تا بتواند همسری برای خود پیدا کند.

 

یی ژیان معروف به سیندرلا چینی

مانند داستان رودوپیس، در این نسخه از داستان سیندرلا هم یک کفش از این دختر گم میشود و به دستان یک پادشاه میرسد. مانند بقیه داستانها، شاه در نهایت موفق میشود تا یی ژیان را پیدا کند و خانه نامادری یی ژیان (غار) توسط سنگها بر روی سرش خراب میشوند.

همچنین بخوانید: رازهای شیطانی داستان هانسل و گرتل + تصاویر 

 

نسخه اروپایی داستان واقعی سیندرلا

در کل بیش از 500 نسخه از داستان سیندرلا فقط در قاره اروپا وجود دارد و البته داستانی که ما از سیندرلا میدانیم هم از این قاره است.

اولین نسخه منتشر شده از سیندرلا در اروپا به قرن 17 میلادی برمی گردد. یعنی زمانی که داستانی تحت عنوان “سنرنتولا” (ایتالیایی) منتشر شد که شباهت بسیار زیادی هم به داستان منتشر شده توسط دیزنی دارد. اما این داستان کمی ترسناک تر و همچنین جادویی تر است.

 

ززولا در داستان سنرنتولا

در این داستان، قصد دارند تا زِزولا (سیندرلا) را به ازدواج اجباری یک شاه دربیاورند. او دو بار از دست این ازدواج فرار میکند؛ ولی بار سومی در کار نیست. او در نهایت مجبور به ازدواج اجباری میشود و همچنین او در این داستان، 6 خواهر ناتنی دارد.

60 سال بعد، نسخه فرانسوی این داستان منتشر شد و تبدیل شد به آن داستانی که امروزه همه ما میدانیم. یعنی اینکه کمپانی دیزنی از داستان سیندرلای فرانسوی برای ساختن انیمیشن سیندرلا اقتباس کرده است.

 

داستان واقعی سیندرلا در نسخه برادران گریم

 

برادران گریم

نسخه ای که برادران گریم منتشر کردند شاید خشن ترین نسخه موجود از سیندرلا باشد. در واقع این نسخه، جمع آوری شده نسخه های قبلی بوده و 100 سال پس از انتشار نسخه فرانسوی، در قرن نوزدهم منتشر شد.

این نسخه که Aschenputtel هم نام دارد، کمی ترسناک تر از نسخه های قبلی بود. با این تفاوت که آرزوهای سیندرلا توسط یک پیرزن مهربان برآورده نمیشد؛ بلکه از طریق درختی برآورده میشد که بر روی قبر مادرش روییده بود.

همچنین بخوانید: سفر در زمان : چگونه می شود به آینده و گذشته سفر کرد؟

در نسخه برادران گریم، کفش سیندرلا از جنس طلا است و این در صورتی است که در بقیه داستانها، جنس کفش از شیشه بوده. وقتی که شاهزاده برای تست کفش ها به خانه سیندرلا می آید، یکی از خواهرهای ناتنی او، یکی از انگشتان پایش را قطع میکند تا کفش اندازه پای او شود.

در نهایت سیندرلا با شاهزاده ازدواج میکند و خواهرهای ناتنی سیندرلا به عنوان ساقدوش در مراسم عروسی وی شرکت میکنند؛ ولی در کتاب آمده که کبوترها در حین مراسم عروسی، چشمان خواهرهای سیندرلا را کور میکنند.

کتاب Aschenputtel

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. من از یه جهان دیگه ام شاید تو سرزمین عجایب گفت:

    چیزی که من دیدم با هردو فرق میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.