هاچیکو وفادارترین سگ دنیا + داستان غمگین این سگ

هاچیکو چیزی فراتر از یک حیوان خانگی بود. این سگ، هر روز به ایستگاه قطار می رفت و منتظر بازگشت صاحبش بود تا با هم به خانه برگردند. اما وقتی که صاحبش (استاد دانشگاه) در محل کارش ناگهان درگذشت، هاچیکو نزدیک به یک دهه در ایستگاه منتظر ماند. او هر روز و هر روز به ایستگاه قطار برمیگشت و امیدوار بود تا صاحبش برگردد. بعضی وقتها کارمندان آنجا نمی گذاشتند که سگ به ایستگاه برود، اما خیلی زود این سگ وفادار، تبدیل به یک سمبل در کشور ژاپن و شاید هم در جهان شد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

وقتی برای اولین بار هاچیکو و اونو همدیگر را دیدند

هاچیکو و اونو

هاچیکو از نژاد آکیتا بود و رنگ آن هم قهوه ای طلایی بود. این سگ در 10 نوامبر 1923 در مزرعه ای واقع در منطقه آکیتا ژاپن به دنیا آمد.

در سال 1924، پروفسور “هیدسابورو اونو” که در بخش کشاورزی دانشگاه امپریال توکیو تدریس می کرد، این توله سگ را به دست آورد و او را همراه خودش به محله شیبویا در توکیو برد.

این دو هر روز این کار را تکرار می کردند: صبح اونو با هاچیکو به ایستگاه قطار شیبویا می رفت تا به سرکار (دانشگاه) برود. بعد از اتمام کلاس، وی با همان قطار در ساعت 3 به ایستگاه شیبویا برمیگشت و هاچیکو نیز در همان مکان منتظر اونو بود.

همچنین بخوانید: حیواناتی که منقرض شدند + عکس 

ایستگاه قطار شیبویا

ایستگاه قطار شیبویا در سال 1920

این برنامه تا ماه می سال 1925 هیچ تغییری نکرد تا اینکه پروفسور اونو در سر کلاس دچار خونریزی مغزی شد. هاچیکو که از هیچ چیز خبر نداشت، طبق روال همیشگی، ساعت سه در ایستگاه قطار منتظر ماند؛ اما هیچوقت صاحبش از قطار پیاده نشد. علی رغم اینکه صاحب سگ برنگشت، ولی هاچیکو روز بعد دوباره در راس ساعت 3 برگشت و امیدش را از دست نداد و این روال را همیشه ادامه داد.

برای خواندن ضربه بزنید
5 تا از ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس + عکس

 

تبدیل شدن به یک نماد ملی

بنا به گزارشات، هاچیکو بعد از اینکه اونو درگذشت، او را از خانه اونو بیرون کردند. اما با اینحال بازهم در راس ساعت 3 به ایستگاه قطار شیبویا میرفت. این روند ادامه داشت تا اینکه این سگ تنها، باعث جلب توجه بسیاری از مردم و مسافران شد.

در ابتدا، کارمندان ایستگاه چندان با هاچیکو خوب رفتار نمیکردند. اما بعد از مدتی، وفاداری سگ بر نگهبانان غلبه کرد و حتی دیگر با او صمیمی نیز شده بودند.

روزها به هفته ها و هفته ها به ماه ها و ماه ها به سالها تبدیل شدند؛ اما باز هم هاچیکو دست از این روالش برنداشت و هر روز به ایستگاه قطار سر می زد. حضور وی تاثیر زیادی در جامعه شیبویا گذاشت و او تبدیل به یک نماد برای مردمان آن منطقه شد.

یکی از دانشجویان سابق اونو که به نظر می رسید متخصص نژاد آکیتا بود، درباره این کار هاچیکو باخبر شد و تصمیم گرفت تا خودش به شیبویا برود و ببیند که آیا این داستان دروغ است یا واقعیت دارد!

وقتی که او وارد ایستگاه قطار شد، هاچیکو را دید و سپس او را تا خانه باغبان سابق اونو (کوزابورو کوبایاشی) دنبال کرد. در آنجا کوبایاشی داستان زندگی هاچیکو را برای این مسافر تعریف کرد.

هاچیکو و یک مسافر

کمی بعد از این دیدار با باغبان، سایتو اطلاعاتی از تعداد باقیمانده سگ های اصیل آکیتا را منتشر کرد که فقط 30 تا باقیمانده بودند که هاچیکو یکی از آنها بود.

این دانشجوی سابق چنان از این داستان به وجد آمده بود که چندین مقاله درباره این سگ نوشت و جزئیات وفاداری او را در مقاله هایش عنوان کرد.

در سال 1932، یکی از مقاله های وی در روزنامه ملی Asahi Shimbun به چاپ رسید؛ این داستان به سرعت در سراسر ژاپن گسترش یافت و به سرعت این سگ به شهرت جهانی رسید. مردم از سراسر کشور برای دیدار با هاچیکو که نماد وفاداری بود می آمدند.

برای خواندن ضربه بزنید
مرگبارترین حیوانات استرالیا : 10 تا از بدترین ها تا سال 2021

هاچیکو هیچوقت نگذاشت که پا به سن گذاشتنش باعث به هم ریختن روال کارش شود. او به مدت 9 سال و 9 ماه بعدش هم هر روز به ایستگاه میرفت و منتظر می ماند. گاهی اوقات هم با کسانی که مسافت های زیادی را طی کرده بودند تا او را ببینند، هم قدم می شد.

 

میراث هاچیکو

هاچیکو

هوشیاری هاچیکو سرانجام در 8 مارس 1935 به پایان رسید و این زمانی بود که وی در سن 11 سالگی در خیابان های شیبویا کشته شد. سرگذشت هاچیکو باعث خلق عناوین ملی زیادی شد. به از پیدا کردن جنازه این سگ، جنازه اش را سوزاندند و خاکسترش را در کنار آرامگاه پروفسور اونو قرار دادند. سرانجام استاد و سگ وفادارش به یکدیگر رسیدند!

سگ به چنان سنبل مهمی در ژاپن تبدیل شده بود که برایش یک مجسمه برنزی ترتیب داده بودند و در همان نقطه ای قرار دادند که وی سالها منتظر صاحبش می ماند. اما خیلی زود، ژاپن وارد جنگ جهانی دوم شد و مجبور شدن برای ساخت مهمات بیشتر، این مجسمه را ذوب کنند. اما مدتی بعد در سال 1948، دوباره مجسمه دیگری از او در ایستگاه شیبویا ساخته شده که هنوز هم پابرجاست.

جنازه هاچیکو

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.