10 تا از معروف ترین زندان های جهان + عکس زندان

روزی بود که در این زندان ها، بدنام ترین زندانیان اسیر بودند و هرگز فکرش را هم نمیکردند که روزی این مکانها تبدیل به جاذبه گردشگری شوند. این زندانها روزی خانه مشهورترین مجرمان جهان بود و همین موضوع باعث شد تا این مکانها به یک مکان توریستی تبدیل شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا معروف ترین زندان های جهان را با هم بررسی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. زندان آلکاتراز – آمریکا

زندان آلکاتراز

اگر قرار باشد لیستی از معروف ترین زندان های جهان را بنویسیم، قطعا آلکاتراز یکی از مهمترین گزینه های این لیست است. این زندان شناخته شده ترین زندان در آمریکا و همچنین اولین زندان با حداکثر امنیت در این کشور است. این زندان میزبان افراد معروفی مانند آل کاپون و رابرات استراد بود.

این زندان در جزیره ای در خلیج سانفرانسیسکو بنا شده و دور تا دور آن را آب پوشانده و همین موضوع باعث شده تا فرار از آن سخت شود. البته 36 نفر اقدام به فرار کردند که موفق نشدند.

این زندان در آخر در سال 1963، درش برای زندانیان بسته و برای گردشگران باز شد. هزینه بازدید از این زندان، چیزی حدود 28 تا 60 دلار است.

همچنین بخوانید: فرار قانونی از زندان امکان پذیز است؟

 

2. برج لندن – انگلستان

برج لندن

زندان آلکاتزار توانست تنها 20 سال فعالیت کند؛ اما برج لندن خیلی بیشتر از این حرفها توانست دوام بیاورد. برج لندن زمانی جزو بدنام ترین و مخوفترین زندان های جهان بود.

این زندان در قرن یازدهم میلادی ساخته شد و تا اواسط قرن بیستم فعالیت داشت. این ساختمان، زندانی های معروفی مانند هنری ششم، آن بولین و رودولف هس را به خود دیده.

این زندان اکنون به یک مکان توریستی تبدیل شده؛ گردشگران میتوانند از سلول ها بازدید کنند و طریقه زندگی کردن در این زندان را حس کنند. آنها همچنین میتوانند از برج سبز هم بازدید کنند. جایی که محل اعدام زندانیان بود.

این زندان روزانه آماده بازدید و حضور گردشگران است و هزینه آن برای بزرگسالان از 17.60 تا 20 پوند است. جدا از این قیمت، بلیط های خانوادگی هم موجود است.

 

3. زندان جزیره روبن – آفریقای جنوبی

زندان جزیره روبن

این زندان که در آفریقای جنوبی واقع شده است، معمولا با زندانی معروف “نلسون ماندلا” شناخته می شود. این زندان از سال 1959 تبدیل به یک زندان فوق امنیتی برای زندانیان سیاسی شد. جدا از ماندلا، بیش از 3000 نفر از سالهای 1961 تا 1991 در این زندان، زندانی شدند.

این زندان در نهایت در سال 1996 بسته شد و تبدیل به یک مکان توریستی برای علاقمندان شد. گردشگران در این سفر، علاوه بر بازدید از سلولها، فرصت این را دارند که با زندانیانی که قبلا در این زندان اسیر بودند که گفت و گویی داشته باشند.

 

4. Chateau d’if – فرانسه

Chateau d'if

زندان Chateau در ساحل مارسی در کشور فرانسه واقع شده است و گفته می شود که یکی از زندانیان این زندان، کنت مونت کریستو است. حتی اگر این حرف هم درست نباشد، این زندان از سال 1600 تا 1800 زندانیان زیادی را در خود جای داده.

هزینه بلیط رفت و برگشت به این جزیره چیزی حدود 5 یورو است و ورودی به این زندان هم 5 یورو و البته جدای از این بلیط های انفرادی، بلیط های خانوادگی هم وجود دارد.

 

5. زندان جزیره شیطان – فرانسه

زندان جزیره شیطان

یکی دیگر از معروف ترین زندان های جهان و فرانسه، زندان جزیره شیطان است. این زندان هم مانند زندان Chateau توسط یک کتاب بر سر زبانها افتاد.

این زندان از سال 1832 فعالیت میکرده و در طی فعالیتش (90 سال) 8 هزار زندانی را به دید. فرار از این زندان هم به دلیل وجود آب و جنگل در اطرافش تقریبا غیرممکن است. این زندان در سال 1952 بسته شد و تبدیل به جاذبه گردشگری شد.

 

6. قلعه المینا – غنا

قلعه المینا

دو زندان بعدی به این دلیل معروف هستند که خانه ای برای بردگان بودند. اولین آنها زندان قلعه المینا بود که در غنا واقع شده. این زندان به مدت 300 سال فعالیت داشته و هربار حدود 200 نفر را در یک سلول از این زندان نگهداری میکردند.

این زندان در زمان اوج خود، سالانه جایی برای نگهداری بیش از 30000 برده بود. این زندان زمانی به معروفیت رسید که در سال 2009، رئیس جمهور وقت آمریکا (باراک اوباما) از این زندان دیدن کرد.

 

7. جزیره گوری – سنگال

جزیره گوری

این زندان هم مانند زندان المینا، مکانی برای نگهداری بردگان بود و تا سال 1848 که برده داری در فرانسه لغو شد، فعالیت داشت و به خانه بردگان هم معروف بود.

افراد معروف زیادی از این زندان بازدید کردند. افرادی مانند نلسون ماندلا، جورج بوش و بیل کلینتون.

 

8. Tuol Sleng – کامبوج

Tuol Sleng

در جنوب شرقی آسیا دو زندان وحشتناک وجود دارد که جزو معروف ترین زندان های جهان هستند. یکی از آنها زندان Tuol Sleng است.

این زندان وحشتناک در سال 1975 افتتاح شد ولی فقط برای چهار سال باز بود. با این وجود در این چهار سال، میزبان هفده هزار زندانی بود. تعداد خیلی کمی توانستند از این زندان خوفناک فرار کنند. زیرا در این زندان چیزی جز شکنجه و اعدام وجود نداشت.

این زندان پس از اینکه تعطیل شد، بلافاصله تبدیل به موزه شد و یادبودی برای کسانی که در این زندان به قتل رسیدند.

 

9. Hoa Lo Prison – ویتنام

Hoa Lo Prison

مشهورترین فردی که در این زندان زندانی بود، فردی به نام جان مک کین بود که نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بود و بعد از اینکه این زندان به موزه تبدیل شد، لباس او در موزه به نمایش گذاشته شد.

اول این زندان، برای زندانیان سیاسی ساخته شده بود و بسیاری از آزادی خواهان ویتنامی در این زندان، زندانی بودند.

 

10. Port Arthur – تاسمانی

Port Arthur

سرانجام رسیدیم به معروف ترین زندان جهان. این زندان از سال 1833 تا دهه 1850 فعالیت میکرد و در این مدت میزبان بدنام ترین خلافکاران بود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *