چه چیزی از کارتل مدلین میدانید؟ اطلاعات جامع از این کارتل

شاید فکر کنید که پابلو اسکوبار تنها فرد برتر در کارتل مدلین است. اما این کارتل چیزی فراتر از این حرفاست. کارتل مدلین زمانی که در اوج قدرت بود، روزانه 100 میلیون دلار سود از طریق مواد مخدر کسب میکرد. در همان زمان، آنها کنترل 96 درصد کوکائین ایالات متحده آمریکا و 90 درصد بازار جهانی کوکائین را در دست داشتند. در ادامه با سایت تن تاپ همراه باشید تا این کارتل را با هم بررسی کنیم.

 

پابلو اسکوبار رهبر کارتل مدلین

تفاوت این کارتل با رقیبان خودش از این لحاظ بود که این کارتل، سازمان یافته تر و موثرتر بود و اگر میخواست میتوانست هر کسی را به فساد بکشاند. این کارتل به حدی خوب و حرفه ای عمل میکرد که در عرض کمتر از 20 سال توانست کنترل کشور کلمبیا را در دست بگیرد و در مسائل سیاسی این کشور دخالت کند.

برای اینکه این کارتل از بین برود، هم دولت کلمبیا و هم ایالات متحده و کانادا، شبانه روز در تلاش بودند تا این کارتل را از بین ببرند. البته جدا از این دولتها، چندین گروهک هم بودند که به دستگیری و کشتن پابلو اسکوبار کمک کردند.

آنها در نهایت موفق هم شدند. آنها توانستند اکثر اعضای این کارتل را بکشند یا دستگیر کنند. با این حال، کارتل مدلین چیزی فراتر از فرارهای پابلو اسکوبار بود. این کارتل در این چند سال فعالیتش رهبران زیادی را به خود دید، صدها جنایت انجام داد، چندین هواپیما و هلی کوپتر و همچنین شایعه شده که دو زیردریایی را در اختیار داشت.

این کارتل از همان ابتدا، دقیقا به همان چیزی که میخواست تبدیل شد. یعنی بزرگترین و وحشتناک ترین کارتل مواد مخدر در تاریخ کلمبیا.

همچنین بخوانید: کارتل خلیج (1984 – الان) :تاریخچه، افتخارات، رهبران و …

 

ظهور کارتل مدلین

اسکوبار در حال سخنرانی

مشهور ترین عضو کارتل مدلین قطعا پابلو اسکوبار است. او به حدی با این کارتل به قدرت رسیده بود که از او با نام “پادشاه کوکائین” یاد میکردند. او همچنین جزو ثروتمندترین جنایتکار تاریخ هم شناخته میشود.

درآمد شخصی او در یک سال به 2.1 میلیارد دلار میرسید. در زمان مرگش تخمین زده شده که سرمایه او چیزی حدود 30 میلیارد دلار است. البته حتما شخصی مانند اسکوبار مقدار زیادی از سرمایه اش را در جایی مخفی کرده تا در زمان درستش از آن استفاده کند.

در حالی که جهان از او به عنوان یک جنایتکار، قاتل، مزدور و یک قاچاقچی مواد مخدر یاد میکرد، کلمبیا او را یک مرد سخاوتمند و تاجری موفق میدانست. او در شهرهای کوچک کلمبیا به عنوان مردی بخشنده ظاهر میشد و به مردم و به ویژه کودکان شهر مدلین کمک میکرد.

اسکوبار در اواخر در 70 میلادی، کار قاچاق کوکائین را شروع کرد. در دهه 60 میلادی تقاضا برای داروهای روانگردان زیاد شد و کلمبیا هم به دلیل آب و هوای گرمی که داشت، توانست به قطب تولید گیاه کوکا در جهان تبدیل شود و پابلو اسکوبار هم از این موقعیت استفاده کرد و کار قاچاق کوکائین را شروع کرد.

اسکوبار کارش را با فروش گیاه کوکا شروع کرد و بعد از مدتی از کلمبیا خارج شد و به آمریکا مهاجرت کرد.

گوستاوو خسوس گاویریا یورو

گوستاوو خسوس گاویریا یورو

پابلو اسکوبار بعد از مدتی قاچاق مواد مخدر از طریق خطوط هوایی را به کمک کارلوس لدر و جورج یانگ شروع کرد. اسکوبار همچنین پسرعموی خود (گوستاوو خسوس گاویریا یورو) را دعوت کرد تا به کارتل در حال رشد مدلین بپیوندد. برای سالها، یورو پا به پای اسکوبار، این کارتل را اداره میکرد. یورو کارهای زیادی برای پیشرفت کارتل مدلین انجام داد، ولی همه این تعریف و تمجیدها فقط نصیب اسکوبار شد.

یورو کسی بود که وقتی دولت ها شروع به سرکوب کارتل های مواد مخدر به ویژه کارتل مدلین کردند، شروع به پیدا کردن راههای جدیدی برای قاچاق مواد مخدر کرد. او راه هایی پر سودی مانند پنهان کردن مواد مخدر در محموله های قانونی مانند میوه، لباس و … پیدا کرد. او کوکائین را با پودر کاکائو، تفاله میوه و حتی لباسها مخلوط میکرد و سپس آنها را ارسال میکرد.

با گذشت زمان، دولت ایالات متحده آمریکا شروع به تحلیل و بررسی ترفندهای این کارتل کرد؛ ولی با این حال باز هم این کارتل همیشه یک قدم از بقیه جلو بودند. آنها همیشه کانالهای ارسال مواد مخدر را جا به جا میکردند و برای همین ایالت متحده نمیتوانست آنها را به این سادگی گیر بیندازد.

همچنین بخوانید: کارتل خالیسکو :طریقه شکل گیری، جنایتها و …

 

جنایتها و قتلهای انجام شده

پابلو اسکوبار و تیم فوتبال

در تجارت مواد مخدر، انجام قتل، بخشی از کار است و خوب کارتل مدلین هم از این قضیه مستثنا نبود. هنوز هم تعداد دقیق قتلهایی که توسط اعضای این کارتل انجام شده مشخص نیست، ولی تخمین زده شده که 4 هزار نفر توسط این کارتل به قتل رسیده اند. هدف آنها فقط غیرنظامیان نبود؛ آنها حدود هزار افسر پلیس و خبرنگار شهر مدلین، 200 قاضی و مقامات دولتی را به قتل رساندند.

در سال 1989، این کارتل دست به مرگبارترین حمله جنایی در تاریخ کلمبیا کرد. این کارتل بمبی را بر روی هواپیما 203 آویانکا قرار و مدتی پس از بلند شدن هواپیما از زمین، این بمب منفجر شد و جان 107 نفر را در لحظه گرفت.

بعضی از جنایات این باند خلافکار گزارش شده و همه از آن مطلع هستند؛ ولی حتما تعداد بی شمار قتلهایی هم بوده که به دلیل ترسی که از اسکوبار داشتند گزارش نشده.

 

از عرش به فرش رسیدن

در اواخل دهه 1980 کوکائین در حال همه گیر شدن در آمریکا بود و به همین دلیل ایالات متحده به دولت کلمبیا فشار آورد تا برای دستگیری اسکوبار و دیگر کارتلها اقدام کنند. با این وجود، باز هم اسکوبار همیشه یک راه فرار از دست مامورها پیدا میکرد. او با خود عهد کرده بود که به هیچ وجه تسلیم دولت آمریکا و یا هر کس دیگه نشود و کارش را از داخل کلمبیا ادامه دهد.

فرار کردن پابلو اسکوبار از پشت بام

در نهایت دولت آمریکا دو مامور (خاویر پنا و استیور مورفی) خودش را که در سازمان تازه تاسیس شده مبارزه با مواد مخدر فعالیت میکردند را به کلمبیا فرستاد تا به دولت کلمبیا برای دستگیری اسکوبار و ارسال او به آمریکا کمک کند.

بعد گذشت چند روز، اسکوبار برای این مامور جایزه 300 هزار دلاری گذاشت و بعد از این اتفاق، این دو افسر بلافاصله تحت نظارت مقامات محلی قرار گرفتند و بدون اجازه، حق انجام کاری در مورد مدلین را نداشتند. این اتفاق باعث شد تا بقیه سازمانها شانس خودشان را در دستگیری اسکوبار تست کنند. و البته در همین لحظه ها بود که گروه محلی “لوس پپس” تشکیل شد.

در سال 1991، به نظر میرسید که دیگر آخر کار پابلو اسکوبار فرا رسیده. او سرانجام تسلیم شد ولی مصمم بود که مانند بقیه روسای کارتل های مواد مخدر، زندانی نشود. او جایی را موسوم به لاکاتدرال که یک زندان لوکس با طراحی خودش بود را برای حبس کشیدن انتخاب کرد. البته او دوباره از این زندان فرار کرد و قبل از اینکه مقامات دولتها متوجه شوند، دوباره به میادین قاچاق مواد مخدر بازگشت.

این فرار به ضرر پابلو اسکوبار تمام شد. اسکوبار بعد از این فرار دچار یک پارانوئید شد و احساس میکرد که اطرافیانش در حال خیانت کردن به وی هستند. او بعد از فرار از زندان، دو تا از متحدانش را به قتل رساند. این کارها باعث شد تا دیگر متحدانش از او روی برگردانند و حتی بعضی از آنها با پلیس ارتباط برقرار کرده و محل زندگی او را به پلیس اطلاع دادند.

جنازه پابلو اسکوبار

جنازه پابلو اسکوبار

سرانجام زمان مرگ پابلو اسکوبار رسیده بود. او لحظاتی پس از تولد 44 سالگی اش با پسرش خوآن پابلو اسکوبار تماس گرفت و همین اشتباهی بود که او نباید انجام میداد. با زیاد شدن مکالمه این دو، پلیس کلمبیا توانست رد سیگنال او را بزند و محل زندگی او را پیدا کند. مدتی بعد خانه او توسط پلیس محاصره شد؛ او به پشت بام خانه پرید ولی مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت و لحظاتی بعد، اسکوبار دیگر مرده بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.