تا چه حد با نوسترآداموس آشنا هستید؟

بی گمان کمتر کسی است که نام نوسترآداموس و پیشگویی های او را نشنیده باشد. اما تا چه حد با نوسترآداموس آشنایی دارید؟ جواب این سوال را می توان در دو بیتی اول کتاب او و نامه ای که برای پسرش نوشته بود فهمید. در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا بیشتر درباره این پیشگوی بزرگ بدانیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

نوسترآداموس

نوسترآداموس با نام واقعی “میشِل دو نِستردام” زاده 14 یا 21 دسامبر 1503 و درگذشته 2 ژوئیه 1566. او به ریاضیات و نجوم علاقه بسیاری نشان می داد. با وجود این، به دلیل درخواست پدر در سال 1521 در آموزشگاه پزشکی مون پلیه ثبت نام کرد. در آنجا بود که با نویسنده مشهور فرانسوی “فرانسوا ربلیس” آشنا شد و با تشویق او، به سرودن شعر و نوشتن قطعات ادبی پرداخت.

در سال 1550 نخستین تقویم نجومی که در آن پیشگویی هایی درباره رخدادها و اوضاع جَوی سال بعد انجام شده بود، منتشر نمود. در این سالنامه، برای نخستین بار، نام وی نوسترآداموس و شغل و زمینه موردعلاقه اش پزشک و آستروفیل (دوست داران ستارگان یا نجوم) آورده شد.

کتاب نوسترآداموس

از سال 1554 نوسترآداموس یادداشت های خودش را به صورت رباعی نوشت. صد رباعی نخست را با نام نخستین صدگانه در سال 1555 منتشر کرد. در اول این رباعی که خطاب به پسرش سزار نوشته است تاکید می کند که سرنوشت بشر و آینده جهان را از روی حرکات ستارگان می توان پیشگویی نمود. و اینکه هر رباعی او، گویای رخدادی است که در آینده دور یا نزدیک، رخ خواهد داد. تعداد این پیشگویی ها که بیشتر به صورت رباعی است به 965 عدد می رسد.

علاوه بر این رباعی ها، او 56 شش بیتی هم دارد. به طور کلی او در بیش از هزار رباعی و شش بیتی، رخدادهای برجسته گیتی را تا پایان سال 1999 میلادی پیش بینی کرده است. نوسترآداموس قید می کند که در پیشگویی هایش، رمزها و محاسباتی دارد که هر کسی توانایی درک آنها را ندارد. این رمزها را در نامه ای که به هنری دوم (پادشاه فرانسه) نوشته بود توضیح داده است.

همچنین بخوانید: 10 پیشگویی نوستراداموس که به حقیقت پیوست

او درباره چگونگی رسیدن به این پیشگویی ها و روش خود در این مورد، در نامه ای که به او نوشته سخن گفته است. این نامه بیشتر راهنمایی برای اوست و گویا او را برای اینگونه فعالیت های روحی آماده می سازد. او نخست می گوید که اینها یک نور خدایی هستند که روشنی بخش راه کسانی می شوند که به این کار می پردازند و دیگر اینکه بخشش و لطف خدایند و سوم آنکه بررسی و شناسایی ستارگان و گردش آنها و محاسبه و بهره گیری از آنهاست.

نوسترآداموس

اما او به گونه ای پنهان، به بعد چهارم نیز اشاره می کند که آن کاربرد سحر و جادو در علوم او است که حکمای پیشین مصر و یونان و بابل، از آن بسیار استفاده کرده اند. او به پسرش خبر می دهد که کتاب های زیادی در این رشته ها داشته و همه آنها را سوزانده است. او هنگامی که در نامه به پسرش می گوید از پرداختن به سحر و جادو که در کتاب مقدس نکوهش شده خودداری کند، گویا اعلام می کند که خود از این علم آگاه بوده و به آن مسلط نیز بوده است.

نوسترآداموس در نامه اش به پسرش سزار می نویسد:

“پیش از هر چیز، از سحر نادرست و ناخوشایند که کتاب مقدس آن را نکوهش کرده بپرهیز و تنها به کار ستاره شناسی و نجوم که حلال است سرگرم باش؛ زیرا من با آن توانسته ام به کمک کشف و وحی و حسابهای پیاپی، پیشگویی های خود را ترتیب دهم و از بیم آنکه مبادا فلسفه ی این علوم غریبه، محکوم گردد و نسبتهای بدی به آن داده شود.”

نوسترآداموس در جای دیگر به فرزندش می نویسد:

” دو پایه اصلی اندیشه، پیشگویان را تشکیل می دهد. نخست: هنگامی که روشنایی روان آن شخص را فرا می گیرد و او با دانش نجوم، پیشگویی می کند و از خود نورافشانی می نماید.”

او کتاب خود را، یعنی کتاب پیشگویی ها را با یک دو بیتی آغاز می کند و در آن خود را به عنوان کسی که این مراسم و آئین ها را انجام داده و توان خویش را بالا برده و افق های آینده در برابر چشمانش گشوده شده، معرفی می کند. دو بیتی نخست از قرن اول چنین می گوید:

“شبانگاه به تنهایی در کتابخانه نشسته پنهانی نشسته

آن از مس است و بر یک سه پایه نهاده

شعله ای کوچک از یک سوراخ بیرون می آید

و کسی که نباید بیهوده سخن او را پذیرفت، به پیروزی دست می یابد

چوب بلند یا دست در میان سه پایه نهاده می شود

و قطراتی آب در دامن جامعه و پاهای خویش می پاشد

آوایی! ترسی! او در جامعه خویش می لرزد

درخششی خدایی، پروردگار در جایی نزدیک او نشسته است”

پیشگویی نوسترآداموس

در این دو بیتی، برخی از نشانه های سحر و جادو آشکار است. شب هنگام است و نوسترآداموس تنهایی در اتاق مطالعات خودش نشسته. در برابر او ظرفی مسی قرار دارد و بر یک سه پایه کوچک نهاده شده. پیشگو در آب می نگرد، تا آنجا که می بیند آب تیره شده و بخار گشت و آینده، اندک اندک پدیدار شد. او را خیس می کند و از آن آب در گوشه ای لباس و پاهایش می پاشد. از نیرویی که در درونش است، اندکی احساس ترس می کند. صدایی می شنود و درخشش خدایی را می بیند و آنچه را که در حالت کشف و الهام دیده را می نویسد.

همچنین بخوانید: پیشگویی های بابا وانگا درباره نابودی زمین 

او طالع بین، پیشگو، منجم و جادوگر است و علوم غریبه دیگری را نیز می داند که به نظر کلیسای کاتولیک که بر اندیشه ها و سیاستهای زمان او حاکم بوده، حلال شمرده می شدند. در آن دوران، نجوم یک کار معمولی بود و دربار هیچ یک از پادشاهان از منجمی که مشاور پادشاه در جنگ و صلح باشد خالی نبود.

ولی برخی از دانش ها و کارهای نوسترآداموس تحریم شده و به شدت مورد کیفر قرار می گرفتند و حتی مرتکبان و صاحبان آنها را زنده زنده می سوزاندند. از جمله این کارها، جادوگری بودند. به همین دلیل نوسترآداموس به شدت از آن می ترسید و به همین دلیل بود که کتاب خود را چنین مبهم و پیچیده نوشت. او خود نیز در نامه اش به سزار، این نکته را آورده و در جایی از این نامه می گوید:

“او پیچیده نویسی و گمراه سازی را به جای روشن نویسی و صراحت به کار گرفته تا راه برای پادشاهان و زورمندان ببندد و آنها نتوانند به وی آسیبی برسانند.”

به همین سبب، بیشتر گفته های وی نامفهوم و دارای رمزها و معماهایی هستند و تاریخ معینی را برای هیچ یک از پیشگویی ها بیان نمی کند. جز در چند جای انگشت شمار که برای توجه دادن به اهمیت رویداد یا وضع ویژه یا از تاریخ، آن را بازگو می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *