مبارزه بروسلی و وانگ جک من: واقعا چه اتفاقی افتاد؟

مبارزه بروسلی در مقابل وانگ جک من شاید مشهورترین مبارزه در تاریخ هنرهای رزمی باشد. اما این مبارزه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و کسی اطلاعات دقیقی از این مبارزه ندارد. در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا این مبارزه را با هم بررسی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

مبارزه بروسلی

محله چینی ها در سانفرانسیسکو در دهه 1960 میلادی، برای جوانان جایی بود که هنرهای رزمی و جنگ را یاد بگیرند. جامعه هنرهای رزمی در آن زمان، در حال رشد بود. به حدی این ورزشها در این مناطق در حال رشد بودند که بروسلی جوان تصمیم گرفت تا از سیاتل به این منطقه مهاجرت کند و دومین باشگاه خودش را در این شهر پایه گذاری کند.

وانگ جک من هم در همین زمان، یک رزمی کار معروف بود و در بین مردمان آن منطقه هم فردی محبوب به شمار می رفت که باشگاه اختصاصی خودش را هم داشت که در آنجا سبک وینگ چون را آموزش می داد.

همچنین بخوانید: زندگینامه بروس لی در 20 نکته 

وانگ جک من

وانگ جک من

به هر حال این دو در ابتدا با یکدیگر روابط خوبی نداشتند و در اغلب اوقات هم، شاگردان این دو با یکدیگر درگیر می شدند. بر اساس شایعات، این درگیری بین بروسلی و وانگ جک من به این دلیل بود که باشگاه بروسلی، هنرجویان غیر چینی را هم می پذیرفت و به آنان هم فنون رزمی چینی را آموزش می داد. به همین منظور آنها قرار یک مبارزه را گذاشتن و اگر بروسلی در این مبارزه شکست می خورد، باید باشگاهش را تعطیل می کرد.

برخی دیگر ادعا می کنند که لی کسی است که ادعا می کرده هر رزمی کاری را می تواند شکست دهد و به همین منظور وانگ جک من را به چالش کشیده و البته وانگ جک من هم قبول کرد. جک من در ابتدا می خواست که این مبارزه علنی و در حضور مردم انجام گیرد، ولی بروسلی مخالفت کرد؛ برای همین مبارزه در مدرسه بروسلی و در مقابل تعدادی از حضار صورت گرفت.

اطلاعات دقیقی از افرادی که به عنوان شاهد در این مبارزه حضور داشتند در دست نیست. ولی مطمئنا آنها بین هفت تا 15 نفر بودند و افرادی چون: همسر بروسلی و یک مربی محلی تای چی هم تایید شدند.

سکانس فیلم بروسلی

برای اینکه مبارزه در پشت درهای بسته صورت گرفت، پس اطلاعات دقیقی از مبارزه در دست نیست. ولی طبق گزارشی که لیندا (همسر بروسلی) ارائه داده، گفته می شود که بروسلی در عرض 5 دقیقه توانسته حریفش را شکست دهد. وی گفت:

” این دو بیرون آمدند و به یکدیگر تعظیم کردند و شروع به مبارزه کردند. وانگ از یک حالت کلاسیک استفاده کرد و این در حالی بود که بروسلی در آن زمان، هنوز از سبک وینگ چون استفاده می کرد. یک دقیقه بعد از شروع مسابقه، مردان وانگ سعی داشتند تا جلوی مبارزه را بگیرند ولی یکی از حضار آنها را به آرامش دعوت کرد و گفت که اجازه دهند تا مبارزه به اتمام برسد.

این جنگ با جدیت بیشتری دنبال شد و این بروس بود که حملات خود را جدی تر از قبل پیگیری کرد و در مقابل این وانگ بود که عقب نشینی و دفاع می کرد. و در نهایت بروسلی توانست وانگ را به زمین بکوبد و بارانی از مشت را بر روی وی خالی کرد و در حالی که مشت می زد گفت که آیا این کافی است؟”

ولی وانگ نسخه دیگری را تعریف می کند. در گزارشی که خود وانگ می دهد گفته شده که جنگ حداقل 20 دقیقه به طول انجامید. او گفته که لی همانند یک گاو وحشی ظاهر شده بود. او گفت که مطمئن است که بروسلی این جمله را گفته: “تا وقتی یکی نمیره، مسابقه تموم نمیشه” و به همین دلیل بود او تصمیم گرفت تا بیشتر دفاع کند تا از یک جنگ جلوگیری کند تا زمانی که بروسلی با یک مشت قوی او را از پای در آورد.

همچنین بخوانید: 10 تا از برترین فیلم های رزمی تاریخ + عکس 

فیلم وانگ جک من

وانگ جک من (چپ) و بازیگر نقش بروسلی

ویلیام چن هم یکی از حضار در این مسابقه بود و نسخه ای که وی تعریف کرده هم بیشتر با نسخه وانگ شباهت دارد تا نسخه لیندا. او نیز گفته که بروسلی در فاز حمله بوده و وانگ جک من هم بیشتر دفاع می کرده. او گفته که قطعا مسابقه بین 20 تا 25 دقیقه طول کشیده و این مبارزه به هیچ وجه با تسلیم شدن کسی به پایان نرسیده.

این درست است که به جز تعداد محدودی، افراد زیادی در این مسابقه نبودند تا جزئیات آن را اعلام کنند. ولی اکثریت این موضوع را قبول دارند که این مبارزه بروسلی و وانگ جک من بود که باعث شد سبک جیت کان دو در ذهن بروسلی به وجود بیاید. جیت کان دو ترکیبی از سبک های کشتی، تکواندو، شمشیر بازی و بوکس است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *