آمادو کاریلو فوئنتس برترین قاچاقچی کوکائین مکزیک

آمادو کاریلو فوئنتس یک قاچاقچی مواد مخدر مکزیکی بود که هدایت کارتل خوآرز را بر عهده داشت. او به دلیل داشتن شبکه پیشرفته قاچاق هوایی به وسیله جت های خصوصی، به عنوان “ارباب آسمانها” شناخته می شد. او در اوج قدرت خود، یکی از اربابان مواد مخدر مکزیک بود که سرمایه اش به 25 میلیارد دلار می رسید و رقیب اصلی پابلو اسکوبار به شمار می رفت.

آمادو کاریلو فوئنتس

او در ابتدا بخشی از کارتل گوادالاجارا بود و به شهر اوجیناگا فرستاده شد تا زیر نظر “پابلو آکوستا” فعالیت کند. (آکوستا یکی از موسسین کارتل خوآرز بود.) بعد از اینکه پابلو آکوستا در سال 1988 درگذشت، آمادو توانست تا کنترل کارتل را به دست بگیرد. او توانست کارتل خوآرز را از کارتل گوادالاجارا جدا کند و به همراه Rafael Aguilar Guajardo (دیگر موسس کارتل خوآرز) به مدیریت کارتل خود بپردازد.

آمادو در سال 1997 در یک عمل ناموفق (جراحی پلاستیک) از دنیا رفت.

همچنین بخوانید: بوی هروئین شبیه چیست و اصلا بویی دارد؟

 

اوایل زندگی آمادو کاریلو فوئنتس:

آمادو کاریلو فوئنتس در سال 1956 و در شهر سینالوآ به دنیا آمد. او برادرزاده ارنستو فونسکا کاریلو بود که یکی از بنیانگذاران کارتل قدرتمند گوادالاجارا بود.

آمادو پس از مدتی توانست مجوز خلبانی را بگیرد و تبدیل به یک خلبان ماهر شد و پس از مدتی کار قاچاق ماریجوانا را شروع کرد و تا سال 1980 توانست قدرت کافی برای راه اندازی یک کارتل کوچک را به دست آورد.

در سال 1980 عموی آمادو، وی را به “میگِل آنخِل فِلیکس گایاردو” که برای “پدرو آویلز” معروف به خدای مواد مخدر کار می کرد، معرفی کرد.

میگل آنخل فلیکس گایاردو

میگل آنخل فلیکس گایاردو

فلیکس گایاردو امیدوار بود که یک معاهده قاچاقچیان مواد مخدر ایجاد کند و به افرادی سپرده بود تا این خبر را در سراسر کشور پخش کند تا بتواند با رهبران مواد مخدر دیدار کند و با آنها متحد شود.

آمادو کاریلو به همراه عموی خودش به اوجیناگا پرواز کرد و در آنجا با پابلو آکوستا ملاقات کردند. پس از توافق آکوستا برای پیوستن به معاهده، آمادو یک ساعت رولکس جعلی به خاطر پیوستنش به معاهده داد و آکوستا هم با خوشحالی آن را پذیرفت.

سپس این سه نفر به سمت شهر “تیخوانا رفتند و برادران آرلانو فلیکس را هم سوار هواپیما کردند و سپس با چندین رهبر قاچاق مواد مخدر دیگر هم ملاقات کردند و آنجا بود که آمادو برای اولین بار، طعم کوکائین را چشید و فورا اعتیادش را به این مواد حس کرد.

آنها دوباره به شهر گوادالاجارا برگشتند؛ جایی که گایاردو منتظر آنها بود تا تا بتواند کارتل خود را شروع کند. با این حال پدرو آویلز بلافاصله پابلو آکوستا را به دلیل بی احترامی از معاهده حذف کرد. آویلز سعی کرد تا گایاردو را به سینالوآ برگرداند و در همانجا وی را بکشد. آمادو کاریلو فوئنتس هم به گایاردو پیشنهاد می کند که افرادی را استخدام کند تا آویلز را بکشد. ولی گایاردو این پیشنهاد را رد کرد.

همچنین بخوانید: آدلر بریمان سیل مرموزترین قاچاقچی جهان 

پدرو آویلز

پدرو آویلز

سالوادور اوسونا ناوا که مدیر کل دفتر DFS بود، تحت تاثیر برنامه فلیکس قرار گرفت و با دان نتو (ارنستو فونسکا کاریلو) هماهنگ شدند و گایاردو را نجات دادند. در نهایت گایاردو توانست از زیر نقشه آویلز فرار کند و خودش شخصا آویلز را بکشد.

در نهایت کارتل شروع به کار کرد و اعضای آن، از جمله آمادو، ثروتمندتر از قبل شدند. DFS از سهمی که می گرفت راضی نبود و تصمیم به قتل قاچاقچی برجسته کارتل یعنی ویکتور مولینا کرد. در این عملیات ترور، یکی از برادران آرِلانو فلیکس به قتل می رسد و همین امر باعث عصبانیت گایاردو می شود و به آمادو دستور می دهد تا افرادش را جمع کند و کسی که مسئول مرگ مولینا است را به نزد وی بیاورند. در نهایت آنها این مامور را زنده زنده دفن می کنند.

رافائل کارو کوئینترو، یکی از رهبران کارتل، مراحل یک آدم ربایی جعلی را برای دزدیدن معشوقه خود (سوفیا کونِسا) را میچیند. این امر باعث عصبانیت پدر وی می شود. در ازای امنیت رافائل، گایاردو موافقت می کند که یک کاری برای اوسونا ناوا انجام دهد. کاریلو مجبور می شود تا یک هواپیما حمل و نقل نظامی که پر از اسلحه می باشد را به سمت یک گروه شورشی در نیکاراگوئه هدایت کند.

با این حال رافائل و کاریلو توسط گروه شورشی اسیر و شکنجه می شوند و این روند تا زمانی ادامه داشت که اوسونا ناوا برنامه ریزی کرده بود. یعنی تا وقتی که یک گروه آمریکایی برای نجات آنها آمد.

همچنین بخوانید: 10 تا از خلافکارهای مکزیک :اطلاعات کامل + عکس

رافائل کارو کوئینترو

رافائل کارو کوئینترو

بعد از این ماجرا، کاریلو توسط گایاردو به نزد آکوستا فرستاده می شود تا ترفندهای تجارت را از وی بیاموزد. در همین زمان بود که گایاردو تصمیم به ورود به دنیای قاچاق کوکائین کرد و آمادو کاریلو فوئنتس هم از وی حمایت کرد.

در سال 1984 گایاردو در یک نشست اعلام می کند که “هکتور پالما سازار” را به عنوان رهبر عملیات مازاتلان منصوب کرده است و آمادو را برای کار به نزد آکوستا فرستاده است. همین امر بود که باعث شکاف بین آمادو و رافائل شد و یواش یواش به اوج خودش رسید.

در نوامبر همان سال، یکی از مزارع با ارزش رافائل توسط دولت مکزیک مورد حمله قرار گرفت و رافائل حدود 2.8 میلیارد دلار ضرر کرد. کاریلو برای قانع کردن آکوستا درباره اینکه به او صدمه ای نمی رسد و هم برای یاد گرفتن ترفندهای قاچاق، به اوجیناگا فرستاده می شود. او متوجه شد که آکوستا به مردانش معتقد است و به آنها ایمان دارد، حتی اگر آنها به آکوستا دروغ بگویند. او همه چیز را با گایاردو به اشتراک گذاشت.

مدتی بعد معلوم می شود که شخصی به نام “انریکه کامارِنا سالازار” (مامور مبارزه با مواد مخدر) این مزرعه را لو داده بود و وقتی که رافائل متوجه این موضوع می شود، دستور می دهد تا او را بدزدند و شکنجه بدهند و در نهایت او را بکشند. دولت آمریکا هم در مقابل این عمل تصمیم به قصاص گرفت و آن هم بستن مرزهای مکزیک بود که در نتیجه باعث فشار آمدن به کارتل ها شد.

کارو کوئینترو به کاستاریکا فرار می کند؛ اما فلیکس گایاردو برای نجات خودش، به وی خیانت می کند. با این حال باز هم جایزه ای که برای سر گایاردو گذاشته بودند برداشته نشد و گایاردو همراه با دان نتو در مکانی مخفی شده بودند. دان نتو در نهایت دستگیر شد ولی هنوز وضعیت گایاردو مشخص نبود.

پس از اینکه فلیکس گایاردو ناپدید شد، بنیامین جلسه ای را در عمارت خودش در شهر انسمادا برگزار می کند و از کسانی مثل اِل چاپو، کاریلو، رامون، آکوستا و چندین تن دیگر نیز دعوت می کند. در آنجا بنیامین پیشنهاد داد که فعالیت کارتل را بدون سه موسس آن ادامه دهند؛ ولی به هر شکلی که بود، گایاردو خودش را به جلسه رساند و دوباره کنترل کارتل را به دست گرفت. پس از پایان جلسه، آمادو کاریلو با گایاردو ملاقات کرد و در آنجا از دستگیری عموی خود ابراز تاسف کرد و سپس قول داد تا با یکدیگر همکاری کنند.

پابلو آکوستا

پابلو آکوستا

فلیکس بودجه ساخت دو فروند هواپیما را برای راه اندازی شبکه قاچاق هوایی آمادو را فراهم کرد. ولی مدتی بعد، این شبکه به دلیل ناپدید شدن آکوستا از فعالیت ایستاد و به همین منظور بود که “رافائل آگیلار گوجاردو” آمادو را برای پیدا کردن آکوستا فرستاد. به آنها خبر رسید که آکوستا در آن طرف مرز است، پس آمادو به سمت آمریکا رفت. آمادو مربی خود را پیدا کرده بود. آکوستا در آمریکا به همراه راننده آمریکایی خود زندگی می کرد و به فکر بازنشستگی بود.

“مارکو دِ هارو” (رئیس امنیت آکوستا) یکی از پسران آرِوالو را به دلیل اینکه آکوستا به او شک کرده بود را کشت. آروالو هم بی جواب ننشست و یک نفر را برای کشتن آکوستا فرستاد، ولی این عملیات موفقیت آمیز نبود. آکوستا، آمادو و مارکو به بیمارستانی که قاتل در آنجا در حال درمان بود رفتند و وی را به یک صحرا بردند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. در آنجا بود که قاتل اعتراف کرد که آروالو به وی 2500 پزو پرداخت کرده.

آکوستا یک خدمه ای از افراد مسلح را جمع آوری کرد تا آروالو را پیدا کنند و به قتل برسانند. آنها نتوانستند که آروالو را پیدا کنند، ولی در عوض همسرش (آنتونیا) را پیدا کردند. آنها در راه برگشت بودند که در تله آروالو افتادند و درگیری بین این دو گروه رخ داد. در این درگیری، آروالو توانسته بود که آکوستا را به شدت زخمی کند و می خواست تیر خلاص را بزند که آمادو کاریلو فوئنتس جان آکوستا را نجات داد.

در همین حال، میگوئل پس از دستگیری “خوان ماتا بالستروس”، آمادو را مسئول حمل و نقل کارتل می کند. میگوئل، آمادو را به جلسه ای با هلمر هرا از کارتل کالی دعوت کرد تا درباره کارتل خلیج و به دست گرفتن صنعت قاچاق مکزیک صحبت کنند. ولی Juan Nepomuceno Guerra به این جلسه نیامد و هرا هم خبر داد که شرکای وی، قرارداد جدیدی را با کارتل خلیج برقرار کردند.

میگوئل در یک حرکت ناامیدانه به هرا می گوید که می تواند در روز 70 تن کوکائین را برای آنها بفرستد. کلمبیایی ها هم می پذیرند و در اینجا بود که میگوئل به آمادو کاریلو دستور می دهد تا شبکه قاچاق هوایی خودش راه اندازی کند.

جنازه آمادو کاریلو

آمادو برای خرید 6 فروند بوئینگ 727 از شرکت هواپیمایی ورشکسته بلیز به برزیل رفت. آنها صندلی و سایر امکانات تجاری هواپیماها را کندند تا فضای کافی برای 70 تن کوکائین داشته باشند.

آکوستا درباره قاچاق 70 تنی کوکائین باخبر شد و احساس کرد که کارتل گوادالاجارا در حال ضعیف شدن است. وی تصمیم گرفت تا مصاحبه ای را با مطبوعات آمریکا درباره کارتل گوادالاجارا انجام دهد. این مصاحبه، مقامات هر دو طرف (آمریکا و مکزیک) را عصبانی کرد و در حمله مشترک MFJP و FBI به مخفیگاه وی در سانتا النا به قتل رسید.

روز قبل از مرگ آکوستا، آمادو به دیدار وی رفت و از او خواست تا کمکش را بپذیرد. ولی آکوستا این پیشنهاد را رد کرد و گفت که نمی خواهد مانند یک موش بمیرد. وی سپس ساعت رولکسی که هفت سال پیش از آمادو کاریلو فوئنتس گرفته بود را پس داد و گفت که از همان اول می دانسته که این ساعت جعلی است. آخرین لحظات آکوستا، عقاید آمادو در مورد کار با میگوئل را عوض کرد.

با این حال یک روز قبل از تحویل کالا، یکی از هواپیماها یک نقص فنی پیدا کرد. آمادو و یکی از مردانش، شب را مشغول بررسی قطعات هواپیما بودند تا اینکه در نهایت به یک ردیاب در داخل کابین خلبان برخوردند. او این خبر را به میگوئل می دهد و به او می گوید که یک روز قرار را به تعویق بیندازند. سپس آنها کمین می کنند و ماموران DEA از راه می رسند و چندین تن از دو طرف، می میرند. درنهایت روز بعد، کوکائین ها از چیاپاس به خوآرز می رسند تا به سمت آمریکا قاچاق شود.

سپس فلیکس گایاردو محل انبار نگه داشتن کوکائین را به DEA تحویل داد و در نتیجه، مقامات آمریکایی توانستند بار کوکائین به ارزش 7 میلیارد دلار و 12 میلیون دلار پول نقد را پیدا کنند. پس از این اتفاق، هلمر هرا تصمیم گرفت تا با تشکیل توافق نامه های مستقل با تمام اعضای پلازا از جمله خود آمادو، فلیکس را از این کار خارج کنند.

در جلسه بعدی کارتل، بنیامین اعلام کرد که تیجوانا قرار است که کارتل را ترک کند و به دنبال آن هم چاپو و آزول پولینگ هم کارتل را ترک کردند. مدتی بعد، آگیلار اعلام کرد که منطقه خوآرز هم در حال ترک کارتل است.

پس از اینکه فلیکس دستگیر شد، راهبران کارتل خوآرز، کارتل تیجوانا و خلیج و کارتل سینالوآ جلسه ای ترتیب دادند و به یکدیگر قول همکاری در صلح را دادند.

همچنین بخوانید: 10 تا از پولدارترین کارتل های قاچاق مواد مخدر 

آمادو کاریلو فوئنتس

 

کارتل خوآرز:

آمادو کاریلو فوئنتس تا سال 1994 بر کارتل خوآرز رهبری می کرد. در حالی که برادران آرلانو فلیکس به قاچاق هروئین پرداخته بودند، آمادو کوکائین های متعلق به کارتل کالی را قاچاق می کرد و 50 درصد از کوکائین را به عنوان پرداخت برمی داشت.

پس از سقوط کارتل مدلین در سال 1994، کارتل کالی اعلام کرد که در حال مذاکره بر روی توافق نامه ای برای تسلیم شدن به دولت کلمبیا است. بر اساس این توافقنامه، کارتل کالی باید تولید کوکائین را متوقف کند. این خبر باعث ناراحتی شدید آمادو شد؛ چون وی یکی از اصلی ترین قاچاقچیان کارتل کالی بود و بخشی عظیمی از درآمد وی از همین بخش بود.

کارتل نورت دل وال از این توافقنامه ابراز تاسف کرد و آنها را به سخره گرفت و به همین دلیل هلمر هرا هم یکی از اعضای این کارتل را به قتل رساند. گیبلرتو رودریگز هم برای اینکه جان هرا را نجات دهد، او را به مکزیک به نزد آمادو فرستاد و به او قول داد که تا 6 ماه بعد، وضعیت به حال عادی خود برمی گردد.

آمادو پس از تسلیم شدن کارتل کالی، اقدام به متقاعد کردن پاچو (هلمر هرا) کرد تا اینکه به صورت مستقل فعالیت کند، ولی پاچو این پیشنهاد را رد کرد. آمادو وی را به سمت خوآرز برد و از اهمیت قرارداد NAFTA که تازه بین مکزیک و آمریکا امضا شده بود گفت. ولی در نهایت باز هم پاچو این پیشنهاد را رد کرد.

بعد از اینکه پاچو پیشنهادهای آمادو را رد کرد، آمادو به دنبال یک تامین کننده جدید گشت و اولین نفر با اورلاندو مونتویا (از کارتل نورت دل وال) تماس گرفت و از آنجایی که این دو، دیدگاه مشابهی نسبت به آینده داشتند، توافق کردند تا با هم همکاری داشته باشند. با این حال آمادو ناخواسته و طبق قرارداد، مجبور شد تا مخفیگاه پاچو را به آنها بگوید.

اورلاندو هنائو مونتایا

اورلاندو هنائو مونتایا در سریال نارکوس

 

بیشتر درباره آمادو کاریلو فوئنتس بدانیم

آمادو کاریلو فوئنتس مانند مربی خود یعنی گایاردو، فردی باهوش و جاه طلب بود. او ایده استفاده از جت های خصوصی برای قاچاق کوکائین را پیاده سازی کرد و انقلابی در کارتل خود به وجود آورد. او یک رهبر فوق العاده و دانا بود و خیلی راحت می توانست مسیر آینده مواد مخدر را پیش بینی کند.

آمادو بسیار دوست داشتنی بود و خیلی کم پیش می آمد کسانی که زیر دست گایاردو کار می کردند با او دشمن شوند. اما با این وجود او فاقد وفاداری بود. آمادو در حالی که می دانست که گایاردو به عمویش خیانت کرده، باز هم با وی همکاری کرد. و او در حالی که رفاقت نزدیکی با پاچو داشت، با کارتل نورت دل وال همکاری کرد.

با این جود وقتی که گایاردو در زندان بود اعلام کرد که آمادو کاریلو فوئنتس ثروتمندترین و قدرتمندترین قاچاقچی مواد مخدری است که مکزیک تا کنون به خودش دیده.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

  1. اس گفت:

    چرتو پرتا چی نوشتی؟؟رفتی سریال نارکوها رو دیدی فکر کردی حقایق رو گذاشتن جلو دوربین که تو ببینی بعد بیایی بازنشر بدی?????جوگیر شدی ….برو عااامو اینها که گفتی ۹۰ درصدش داستان تخیلی نارکوها بود که تو فکر میکنی همش واقعیتت حالا خوبه تو سریال گفتن که خیای از شخصیت ها و مناسبتها ووو داستانیه واقعی نیست

  2. قیصر گفت:

    دستتون درد نکنه آقای قلی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.