سوتومو یاماگوچی کسی که از دو بمب اتمی جان سالم به در برد!

در طول جنگ جهانی دوم حدود 260 هزار نفر از حملات اتمی هیروشیما و ناگازاکی جان سالم به در بردند. اما یک مهندس ژاپنی به نام سوتومو یاماگوچی، یکی از معدود کسانی بود که وحشت هر دو بمب اتمی را تحمل کرد و زنده ماند تا بتواند این داستان را برای ما تعریف کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این واقعه عجیب بپردازیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

سوتومو یاماگوچی در حال آماده شدن برای ترک هیروشیما بود که بمب اتمی در آن منطقه منفجر شد. این مهندس دریایی 29 ساله، در یک سفر کاری 3 ماهه به هیروشیما رفته بود و قرار بود که 6 آگوست 1945 آخرین روز کاری وی باشد. او زمان زیادی را در گرمای تابستان، به همراه همکارش، صرف کار بر روی یک تانکر کرده بود و مشتاقانه منتظر بود تا این سه ماه تمام شود تا به همسرش “هیساکو” و فرزند خردسالش “کاتسوتوشی” بپیوندد.

سوتومو یاماگوچی

حدود ساعت 8:15 صبح بود که سوتومو داشت برای آخرین بار به صنایع میتسوبیشی (کارفرمای یاماگوچی) می رفت که صدای یک هواپیما را در بالای سر خود شنید. وی یک بمب افکن B-29 آمریکایی را دید که یک جسم کوچک، که به یک چتر نجات متصل بود را رها کرد. ناگهان آسمان را پرتویی از نور فرا گرفت. او فقط آن قدری زمان که داشت که خودش را قبل از اینکه انفجار به او برسد، به پشت خاکریزی برساند.

موج انفجار به حدی قوی بود که سوتومو یاماگوچی را از زمین بلند کرد و مانند یک گردباد او را در هوا چرخاند و حدود دو مایل آنطرف تر، او را پرت کرد. او بعدا به روزنامه بریتانیایی تایمز گفت:

” من نمی دانستم که چه اتفاقی افتاده! فکر می کنم که مدتی غش کرده بودم، وقتی چشمانم را باز کردم همه چیز تاریک بود و نمی توانستم چیزهای زیادی ببینم.”

بمب اتمی به اندازه ای گرد و غبار را در هوا پخش کرده بود که حتی آفتاب صبح هم نمی توانست خودش را نمایان کند. یاماگوچی توسط خاکسترهایی که از آسمان بر زمین می ریختند احاطه شده بود؛ او می توانست ابر قارچی را که بر فراز هیروشیما بود را ببیند. صورت و بازوهایش به شدت سوخته بودند و حتی پرده هر دو گوش وی هم پاره شده بود.

اتاق صنعت و تجارت هیروشیما

اتاق صنعت و تجارت هیروشیما تنها ساختمانی که از بمب اتمی جان سالم به در برده. این بنا به عنوان یک یادبود، به همین شکل باقی مانده است.

یاماگوچی به سمت صنایع میتسوبیشی رفت و در آنجا همکاران خود را آ*ک*ی*را و کنییوشی ساتو را یافت که از انفجار جان سالم به در برده بودند. آنها بعد از گذراندن یک شب طولانی و طاقت فرسا، فردایش در 7 آگوست از خواب بیدار شدند و راهی ایستگاه قطار شدند. آنها در مسیر ایستگاه قطار، تنها چیزی که می دیدند ساختمانهای درهم شکسته، اجساد ذوب شده و منظره ای پر از آتش سوزی بود. بسیاری از پل های شهر خراب شده بودند؛ حتی در یک قسمت، سوتومو یاماگوچی مجبور شد تا از رودخانه ای که پر از اجساد شناور بود عبور کند. با رسیدن به ایستگاه قطار، او سوار بر قطار مملو از مسافرهای زخمی شد و یک شب کامل را در قطار گذراند تا به ناگازاکی رسید.

همچنین بخوانید: افراد خوش شانسی که از مرگ فرار کردند 

زمانیکه که یاماگوچی به نزد خانواده اش برگشته بود، تمام دنیا حواسش به سمت هیروشیما بود. شانزده ساعت پس از انفجار، هری ترومن (رئیس جمهور وقت آمریکا) درباره بمب اتم سخنرانی کرد و مسئولیت بمب اتم را برعهده گرفت.

این بمب اتم از جزیره تینیان اقیانوس آرام بلند شد. این انفجار بلافاصله جان 80 هزار نفر را گرفت و همچنین جان ده ها هزار را در هفته های بعد گرفت. هری ترومن در مصاحبه اش به تهدید کشور ژاپن پرداخته بود و اعلام کرد که اگر ژاپن تسلیم نشود، دیگر بارانی نمی بارد، به طوریکه انگار اصلا وجود نداشته.

اثراب بمب اتم در هیروشیما

سوتومو یاماگوچی اوایل صبح به ناگازاکی رسید و فورا به بیمارستان رفت. پزشکی که در حال معالجه یاماگوچی بود، یکی از همکلاسی های قدیمی وی بود؛ ولی سوختی های دست و صورت وی به حدی شدید بود که در ابتدا وی را نشناخت و حتی خانواده اش هم در ابتدا او را نشناختند. و در نهایت با صورتی که پوشیده از بانداژ بود به خانه رفت.

در تاریخ 9 آگوست، یاماگوچی با اینکه به شدت مجروح بود، به هر شکلی که بود خود را از تخت بیرون آورد و اعلام کرد که آماده بازگشت به صنایع میتسوبیشی (در ناگازاکی) است. حدود ساعت 11 ساعت صبح بود که سوتومو خودش را به شرکت رساند و به دیدار مدیر شرکت رفت که مدیر شرکت درباره واقعه هیروشیما از وی سوال کرد. مهندس ژاپنی از وقایع 6 آگوست برای مدیرش گفت؛ از سوختگی ها، از انفجار، از جسدهای سوخته، از خاکسترها و….

مدیر صنعت میتسوبیشی به این فکر افتاد که چگونه یک بمب می تواند اینهمه خرابی به بار بیاورد. یاماگوچی داشت سعی می کرد تا این واقعه هولناک را برای رئیسش توضیح دهد. در همین لحظه بود که ناگهان بمب دوم هم در ناگازاکی منفجر شد. او بعدا به روزنامه The Independent گفت که فکر کنم ابرهای قارچی مرا از هیروشیما تا ناگازاکی دنبال کرده اند.

همچنین بخوانید: فرانک سلک خوش شانس ترین فرد جهان 

بیمارستان کالج پزشکی ناگازاکی

ساختمان بیمارستان کالج پزشکی ناگازاکی که بعد از انفجار دومین بمب، همچنان سرپا ماند.

بمبی که در ناگازاکی منفجر شد، قوی تر و هولناک تر از بمبی بود که در هیروشیما منفجر شده بود. بانداژهای وی از شدت انفجار باز شده بودند و او دوباره با اشعه های سرطان زا مواجه شد ولی این بار هم مثل اینکه از این اشعه ها جان سالم به در برده بود. در طول سه روز، او دو بار بمب اتم را تجربه کرد و او باز هم خوش شانس بود که توانسته بود از این بمب هم جان سالم به در ببرد.

بعد از منفجر شدن بمب، سوتومو یاماگوچی به سرعت از دفتر میتسوبیشی خارج شد و به خانه اش رفت تا مطمئن شود که بلایی سر خانواده ش نیامده. اوج ترس او وقتی بود که به خانه اش رسید و دید که نصف خانه اش از بین رفته، ولی کمی بعد همسر و پسرش را پیدا کرد که فقط کمی جراحت برداشته بودند. البته در موقع انفجار پسر و همسر سوتومو به یه تونل رفته بودند؛

سوتومو یاماگوچی

دو روز بعد از انفجار دومین بمب ، عوارض ناشی از این بمب خودش را در سوتومو نشان داد. موهایش ریخت، مبتلا به قانقاریا شده بود و مدام هم استفراغ می کرد. آنها در یک پناهگاه مخفی شده بودند و منتظر بمب سوم هم بودند که امپراطور هیراهیتو اعلام کرد که تسلیم شدند. یاماگوچی بعدا به روزنامه تایمز گفت:

“من نه خوشحالم و نه ناراحت. من به شدت تب داشتم و تقریبا چیزی نمی خوردم و حتی به سختی می توانستم آب بنوشم. من دیگه فکر می کردم که قراره بمیرم.”

با اینکه خیلی از مردم بر اثر اثرات این بمب ها جان خود را از دست دادند، ولی سوتومو یاماگوچی بعد از مدتی به زندگی و حالت عادی خود برگشت. او در زمان اشغال ژاپن، مترجم نیروهای مسلح ایالات متحده بود و سپس زمانی را صرف شغل معلمی کرد و سپس دوباره به صنایع میتسوبیشی بازگشت. او و همسرش حتی بعد از این ماجراها، صاحب دو فرزند شدند که هر دو هم دختر بودند.

یاماگوچی با نوشتن شعر به بیان خاطرات ترسناکش می پرداخت و از انجام هرگونه بحث و گفتگوی علنی درباره این موضوع تا سال 2000 خودداری کرد. (او در سال 2000 عضو انجمن ضد بمب اتم شد.) او حتی در سال 2006 به نیویورک رفت و در سازمان ملل و درباره خلع سلاح هسته ای صحبت کرد. او می گفت که من از دو بمب اتمی جان سالم به در بردم و این وظیفه و سرنوشت من است که درباره این موضوع صحبت کنم.

سوتومو یاماگوچی تنها کسی نبود که دو انفجار را دید. به گفته خیلی از مردم، 165 نفر بودند که هر دو انفجار را به چشمان خود دیدند. اما یاماگوچی تنها کسی بود که توسط دولت ژاپن به لقب “nijyuu hibakusha” رسید.

وی سرانجام در سال 2009 و در سن 93 سالگی از دنیا رفت.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. احمد گفت:

    لایککککککک

  2. جاوید گفت:

    اوه اوه تصورش هم خیلی سخته که دو بار اون جنایت رو دیده باشی

  3. مارال گفت:

    عجب دلی داشت این بنده خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *