کارتل کالی از ظهور تا سقوط + عکس واقعی

کارتل کالی یکی از کارتل های مواد مخدر بود که از سقوط باند پابلو اسکوبار، تقریبا می توان گفت که 90 درصد کنترل جهانی مواد مخدر را برعهده گرفت. در ادامه ما قصد داریم تا به بررسی این کارتل مواد مخدر بپردازیم. با ما همراه باشید.

شما همچنین می توانید ویدئو این مقاله را در صفحه یوتیوب ما مشاهده کنید. برای تماشا اینجا کلیک کنید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

طریقه پیدایش کارتل کالی :

بنیانگذاران کارتل کالی

بنیانگذاران کارتل، برادران گیلبرتو و میگوئل رودریگز اورخوئلا بودند. این سه نفر سابقه دزدی از بانک را داشتند و در بین مردم هم اسمی برای خود درست کرده بودند و همین باعث معروفیت سریع این کارتل شد. آنها با استفاده از پولهایی که از طریق سرقت ها به دست می آوردند، توانستند قاچاق مواد مخدر به کشورهایی مانند مکزیک و آمریکا و همزمان با این موارد، قاچاق ماریجوانا به آمریکا را هم شروع کردند.

آنها بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که این محصولات برای آنها سود چندانی نمی آورد و برای همین تصمیم گرفتند تا به سمت مواد مخدر دیگری بروند و آن چیزی نبود جز کوکائین! حدودا در اوایل دهه 1970 بود که قاچاق کوکائین را شروع کرد و این درحالی بود که از آن طرف، پابلو اسکوبار هم این تجارت را استارت زده بود.

همچنین بخوانید: 10 تا از پولدارترین کارتل های قاچاق مواد مخدر 

ملاقات اعضای کالی با اسکوبار

در همان اوایل سال 1970 بود که بنیانگذاران کارتل، شخصا به ملاقات پابلو اسکوبار رفتند و طی این ملاقات، قراردادی را به ثبت رساندند که شامل این می شد که کارتل کالی تازه تاسیس شده می توانند کوکائین را در شهر نیویورک بفروشد.

در اوایل دهه 1980 فردی به نام هِلمِر هِرا که خودش هم یک قاچاقچی مواد مخدر ساکن در نیویورک بود، برای فرار از حکم بازداشت به کشور خودش یعنی کلمبیا برگشت. در کلمبیا، هرا به کارتل کالی پیوست و مسیرهای قاچاق خودش را که از طریق مکزیک ایجاد شده بود را به آنها نشان داد و در عوض کارتل هم او را برای رهبری چندین عملیات، انتخاب کرد.

هلمر پاچو هرا

هرا کسی بود که برای کارتل پولهای زیادی را به ارمغان آورد و خیلی زود او به عنوان یکی از رهبران کارتل انتخاب شد. هرچند خیلی از اعضا با این تصمیم مخالف بودند، ولی او در هر صورت به چیزی که می خواست دست پیدا کرد.

کارتل کالی به منظور پولشویی از طریق فروش مواد مخدر، تصمیم گرفتند تا بانک خودشان را در پاناما تاسیس کنند و همچنین آنها فروشگاه های زنچیره ای مواد مخدر را هم خریداری کردند و مالک تیم فوتبال Atletico de Cali هم بودند.

 

درگیری بین کارتل کالی و کارتل مدلین:

بمبگذاری در هتل موناکو

در سالهای 1989 تا 1990 درگیریهایی بین این دو کارتل شکل گرفت و دلیل آن هم این بود که چه کسی کوکائین را در لس آنجلس پخش کند. آنها فهمیدند که با وجود اسکوبار، راهی برای گرفتن این امتیاز ندارند؛ پس تصمیم به ترور اسکوبار گرفتند. پاچو (هلمر هرا) مکان سکونت پابلو اسکوبار را به کمک برادران اوچوآ و از طریق روزنامه نگار والریا ولز کشف کرد و به افرادش دستور داد تا آنجا را بمبگذاری کنند. اما آنها در این بمبگذاری ناکام ماندند و فقط دختر اسکوبار از طرف یک گوش، ناشنوا شد.

پاچو برای اینکه بتواند کارتل مدلین را تضعیف کند، رابطه بین مارینا اوچوا (خواهر برادران اوچوا) و گوستاو گاویریا را فاش کرد. برادران اوچوآ هم که بعد از این داستان، تحقیر شده بودند، گاویریا را به به اداره پلیس فروختند و خودشان هم به دلیل قاچاق غیرقانونی حیوانات تسلیم شدند.

پابلو اسکوبار رابطه بین برادران اوچوآ و کارتل کالی را از طریق روزنامه ولز متوجه شد و برای همین گروهی از آدمکش ها را برای ترور هلمر هرا و تعدادی از افرادش در وسط یک مسابقه را فرستاد. اما این عملیات هم به سرانجام نرسید و هرا توانست از این درگیری جان سالم به در ببرد.

همچنین بخوانید: جان هایرو برترین آدمکش اسکوبار + عکس 

گالینو و مونکادا

گالینو و مونکادا

دو سال می گذرد و هر دو کارتل آماده صلح می شوند. اسکوبار که در زندان خصوصی خود به سر می برد، دو وکیل خودش را (گالینو و مونکادا) را برای حل اختلافات و برقراری صلح به لس آنجلس فرستاد. هلمر هرا موافقت کرد که 3 هزار دلار بپردازد اما وکلای اسکوبار قیمت را به 10 هزار دلار افزایش دادند. اسکوبار هم که فکر می کرد اگر با این قیمت صلح کنند، احترام کارتل مدلین از بین می رود و برای همین دستور داد تا قیمت را سه برابر کنند.

در اواخر سال 2019 پابلو اسکوبار مجبور شد تا از زندان فرار کند. بعد از آن معلوم شد که وی گالینو و مونکادا را در زندان به قتل رسانده و به همین دلیل هم مخفی شده بود. در همین حین، هرا هم گروهی با عنوان لس پپس را تشکیل می دهد که به منظور پیدا کردن اسکوبار بود. اعضای این گروه هم کسانی بودند همچون جودی مونکادا، دیگو موریلو بِجارانو، کارلوس کاستانو گیل، فیدل کاستانو گیل، خاویر پِنا.

جنازه پابلو اسکوبار

جنازه پابلو اسکوبار

آخرین آزمایشگاه اسکوبار در اواسط سال 1993 ویران شد و آخرین مزدوران وی نیز توسط پلیس بین المللی دستگیر شدند. پس از اینکه پابلو اسکوبار از میادین تجارت مواد مخدر خارج شد، کارتل کالی تصمیم گرفت تا کارتل مدلین را تصاحب کند. به همین منظور، آنها اتحاد لس پیس را خاتمه دادند و یک انبار پر از کوکائین را به برادران کاستانو هدیه دادند و آنها را مجبور به تجارت کوکائین کردند و مانع رشد کارتل جودی مونکادا شدند.

همچنین بخوانید: دنی ترخو از قاچاق مواد مخدر تا بازیگری محبوب! 

 

تبدیل شدن به برترین کارتل:

بعد از مرگ پابلو اسکوبار در 2 دسامبر سال 1993 کارتل کالی تبدیل به قدرتمندترین کارتل در کشور شد. در سال 1994 گیلبرتو اعلام کرد که به مدت 6 ماه فعالیتهای دارویی خود را متوقف می کنند و شروع به افزایش تولید می کنند. این اطلاعیه خیلی ها را شوکه زده کرد، مخصوصا کارتل نورت دل وال که منتظر فرصتی بودند تا کارتل کالی را از میدان به در کنند.

کارتل کالی خیلی خوب توانسته بود به اکثر قسمتهای دولت کلمبیا نفوذ کند و حتی بهترین وکلای کشور را نیز در اختیار داشت. آنها به سیاستمداران، قضات، افسران پلیس، ژنرال های نظامی و مقامات رشوه می دادند و نتیجه اینها چیزی نبود جز موفقیتی که حتی پابلو اسکوبار هم نتوانسته بود به آن دست پیدا کند. کارتل حتی به طور غیرمستقیم، بودجه انتخاباتی ارنستو سمپِر را تامین کند و او را به مقام ریاست جمهوری برسانند.

علاوه بر موارد بالا، کارتل کالی یک بخش امنیتی با نام Cali KGB را تاسیس کرد که توسط کارلو کوردووا و سالسدو اداره می شد. این بخش امنیتی می توانست تلفن های افراد را رشود کند و هر اطلاعاتی را که می خواستند را از تلفن مردم بیرون بکشند.

پس از به قتل رساندن Claudio Salazar توسط هرا، وی به دستور گیلبرتو به مکزیک فرستاده شد و در آنجا وی مدتی با قاچاقچی معروفی با نام آمادو کاریلو فوئنتس آشنا کار می کرد. در همین زمانها بود که آنها با کارتل Juarez متحد شدند و شروع به همکاری کردند.

 

سقوط کارتل:

کالی در حال رشد بود و همین باعث شد تا توجه سازمان DEA به این کارتل جذب شود. سازمان DEA دو مامور با نامهای کریس فیستل و دَنیل وَن نِس را به کلمبیا و جایی که تحت نظارت خاویر پنا بود فرستاد. این دو مامور توانستند تا رد کارلو کوردووا را تا عمارتی که گیلبرتو در آن اقامت داشت را بزنند و گیلبرتو را دستگیر کردند.

گیلبرتو

گیلبرتو

حالا گیلبرتو در میدان بیرون رفته بود و برادرش میگوئل بود که رهبری تیم را در دست داشت. میگوئل هیچ علاقه ای به تسلیم شدن نداشت و برای همین هم کوردووا را کشت و سالسدو را به عنوان رئیس جدید امنیت منصوب کرد.

میگوئل به عنوان رهبر کارتل کالی، از برنامه های برادر خود دور می شود. او شروع به تولید افزایش کوکائین می کند و دو فرد دیگر را هم متقاعد می کند که تسلیم شدن را فراموش کنند. آنها بعد از مدتی به وارد جنگ با کارتل نورت دل وال می شوند و این مورد وضع انها را از قبل هم بدتر کرده بود.

سالسدو در نهایت به آنها خیانت می کند و مکان میگوئل رودریگز اورخوئلا را به ماموران DEA لو می دهد و ماموران هم بلافاصله او را دستگیر می کنند. بعد از دستگیر شدن میگوئل، هرا و سانتاکروز هم تسلیم می شوند.

عملیات از بین بردن کارتل زمانی تمام شد که آخرین رهبر این کارتل، یعنی پسر میگوئل (دیوید رودریگز) توسط کارتل نورت دل وال کشته شد. میگوئل و گیلبرتو قبل از استرداد در ایالت متحده، ده سال را در زندان گذراندند. پاچو هم در زندان به دست کارتل نورت دل وال کشته شد ولی سانتراکوز بعد از مدتی از زندان آزاد شد.

 

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. کیوان گفت:

    جالب بود دقیقا مثل سریال ناکوس

  2. Mohammad گفت:

    خب عزیز من برداشتی سریالو تعریف میکنی؟ اصلا تو واقعیت پنیا در جریان نابودی کارتل کالی نقشی نداشته چی داری برا خودت میگی؟ سریالو خودمون میتونیم ببینیم به اسم تاریخ ننویس اینجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *