الواح هفتگانه آفرینش درباره چه موضوعی است؟

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. مدتی قبل ما مقاله ای با عنوان حقیقت تکامل انسان منتشر کردیم که در آن به الواح هفتگانه اشاره شد و همچنین استقبال زیادی از این داستان را در پی داشت و باعث شد تا سوالات زیادی در ذهن کاربران پیش بیاید که متن های داخل این الواح، درباره چه موضوعاتی بود! برای همین تصمیم گرفتیم تا مقاله ای مختص به الواح هفتگانه آفرینش را منتشر کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

الواح هفتگانه یا اِنوما اِلیش (Enuma Elish) اولین افسانه مکتوب از جنگ خدایی با نام “مَردوک” و الهه ای به نام “تیامات” است.

مردوک

مردوک در تمدن بابلی ها، خدای باروری و آفرینش است و تیامات هم ایزدبانوی آب شور و تلخ است. تیامات در پی انتقام مرگ همسرش (آپزو – خدای آب شیرین) بود و به همین منظور، بقیه خدایان را شورانید.

نبردی طولانی بین این دو شکل می گیرد. در نبردی که بین مردوک و تیامات شکل گرفت، مردوک با یک تیر توانست تیامات را از وسط نصف کند. در آنجا بود که آبهای دجله و فرات از چشمان تیامات جاری شدند. سپس از بدن تیامات، آسمانها و زمین را خلق کرد. او با پیروزی در این نبرد توانست به رهبر خدایان تبدیل شود. او به هر یک از خدایان، وظایفی محول کرد.

مبارزه مردوک و تیامات

مردوک بعد از مدتی برای مشورت به پیش Ea (خدای حکمت) می رود و تصمیم می گیرند تا بشریت را با استفاده از بقایای خدایانی که توسط تیامات فریب خورده بودند بسازد. اولین انسان هم با نام “الا لالو” با خون کویئنگو که یکی از همین خدایان بود به وجود آمد.

مدتهای زیادی است که این الواح، به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین منابع در مورد آفرینش استفاده می شود. البته بعضی ها هم بر این باور هستند که انوما الیش در مورد ماتریارشی و یا بعضی فاجعه های کیهانی دیگر هم سخن می گوید.

برای خواندن ضربه بزنید
گربه های ایرانی که باعث شکست لشکریان مصر شدند

در سال 1876 فردی به نام جورج اسمیت، تکه هایی از لوح های شکسته را که در نینوا پیدا شده بود را به هم چسباند و در سال 1902 فردی به نام ویلیام کینگ، توانست لوح های هفتگانه را به زبان بابلی باستان برگرداند. از این رو توانستند تا نوشته های روی لوح را به زبان انگلیسی برگردانند.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. N گفت:

    جوزف اسمیت که لوحی که نوشت مربوط به کلیسای LDS مورمون هاست. یعنی قضیه لوح وجود داشته؟ کاش کمی بیشتر توضیح میدادید. ممنون

    • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

      این مقاله از یک سایت خارجی ترجمه شده و متاسفانه منبع خوب خارجی پیدا نمیشد. توی این سایت هم همینقدر توضیح داده بودن که ما توی سایت گذاشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.