با گران ترین عناصر بر روی کره زمین آشنا هستید؟

الماس و طلا بهترین چیزهایی هستند که دخترها عاشق آن هستند اما خب آنها خبر ندارند که مواردی هستند که الماس و طلا در مقابل آنها هیچ ارزشی ندارد. داروهایی هستند که بسیار گران می باشند و مواد کمیابی هم وجود دارند که اگر به استفاده نادرست انسان برسند، می توانند زمین را نابود کنند. در این پست قصد داریم تا شما را با گران ترین عناصر بر روی کره زمین آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

1. اِکولیزومب

اکولیزومب

این دارو یکی از کمیاب ترین داروهای دنیاست که هر گرم آن 236 دلار قیمت دارد و کمیاب بودنش، او را به گران ترین دارو قانونی دنیا و گران ترین عناصر بر روی کره زمین می کند. هر شیشه کوچک این دارو که به اسم Soliris به فروش می رود، 6 هزار دلار قیمت دارد.

این قیمت بالا به این دلیل است که این دارو تنها راه معالجه برای دو نوع از بیماری کودکان است؛ دو بیماریی که باعث می شود سیستم ایمنی بدن فرد، به سلول های خونی خودش حمله کند و اغلب منجر به مرگ می شود و اولین پیشنهاد FDA برای مبارزه با این بیماری، همین داروی اکولیزومب است و اگر کسی دچار این بیماری شود، باید حدود نیم میلیون دلار را در سال صرف این دارو بکند که توسط اکثر مردم جهان، غیرقابل دسترس است.

همچنین بخوانید: 10 تا از خطرناک ترین بیماری ها

 

2. پلوتونیوم

پلوتونیوم

پلوتونیوم بالاترین عدد اتمی در جهان را دارد و هر گرم آن چهار هزار دلار است. پلوتونیوم یک فلز نقره خاکستری است که به شدت رادیواکتیو می باشد و بزرگ ترین و بیشترین مصرف آن در انرژی هسته ای و یا بمب هسته ای است.

مقدار کمی از پلوتونیوم می تواند کاملا انرژی یک شهر را تامین کند و یا اینکه یک شهر را از روی زمین محو کند. استخراج آن به هیچ وجه کار ساده ای نیست و افراد عادی نمی توانند آن را بخرند.

این ماده به شدت خطرناک است و استنشاق آن منجر به مرگ می شود و حتی نزدیک بودن به آن هم باعث تغییر DNA و یا سرطان می شود.

 

3. تایفاید

تایفاید

این سنگ بسیار زیبا، صد برابر کمیاب تر از الماس است و همین موضوع باعث می شود تا تایفاید در لیست گران ترین عناصر بر روی کره زمین قرار بگیرد. هر گرم این سنگ، 20 هزار دلار قیمت دارد و رنگ های بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد.

مقداری از این سنگ در زیرزمین و در سری لانکا پیدا شد. اگرچه این سنگ زیبایی زیادی دارد، ولی به درد جواهرات نمی خورد.

 

4. بِنتوید یا الماس آبی

بنتوید

هر گرم از بنتوید 25 هزار دلار قیمت دارد. رنگ این سنگ از شفاف شروع می شود و کم کم آبی می شود و بعضی وقتها هم رنگ بنفش آن هم پیدا می شود.

این سنگ فقط یک جا در کره زمین پیدا می شود و آن هم جایی در نزدیکی رودخانه ای در آمریکاست. اولین بار این سنگ در سال 1907 پیدا شد و البته الان آن معدن بسته شده که همین موضوع باعث بالاتر رفتن ارزش این سنگ می شود.

همچنین بخوانید: 10 تا از گرانترین عتیقه جات دنیا + عکس

 

5. الماس

الماس

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا الماس در اول لیست نیست! در جواب باید بگوییم که قیمت هر گرم آن برابر با 55 هزار دلار است و چهارمین ماده گران بر روی زمین است. اما در مقایسه با مواد دیگر، الماس بیشتر پیدا می شود. درست است که در زیر زمین و تحت فشار زیاد درست می شود، اما خوب آنقدر هم کمیاب نیست ولی قیمت بالای آن برای چیست؟

دلیل گرانی الماس این است که این سنگ توسط خانم ها تبلیغ می شود و هزاران سال قبل هم توسط شاهان و شاهدخت ها به عنوان یک سنگ زینتی گرانبها استفاده می شده.

در شماره سه از گران ترین عناصر بر روی کره زمین به شما گفته بودیم که تایفاید صد برابر کمیاب تر از الماس است، ولی قیمت آن نصف الماس می باشد و دلیل آن هم این است که خانم ها به این سنگ زیبا علاقه خاصی دارند.

 

6. کالیفرنیم

کالیفرنیم

این فلز 25 میلیون دلار به ازای هر گرم آن قیمت دارد؛ اما تنها قیمت آن نیست که دیوانه کننده است. این ماده بسیار رادیواکتیو و شکننده است و همین شکننده بودنش باعث می شود تا یکی از خطرناک ترین ماده ها بر روی کره زمین شود.

این ماده برای اولین در سال 1950 کشف شد و این ماده بعد از اینشتینیم، یکی از سنگین ترین فلزات در جهان است.

شاید پیش خودتان بپرسید که اگر این ماده آنقدر خطرناک است، پس اصلا چرا آن را تولید می کنند؟! خوب جواب اینجاست که وقتی بقیه پرتو درمانی ها بر روی بیماران جواب نمی دهد، از کالیفرنیم برای درمان سرطان گردن و مغز استفاده می شود. استفاده از پرتو کالیفرنیم، آخرین تیر پزشکان برای درمان اینگونه سرطان ها است.

گفته می شود که این ماده قابلیت های بسیار زیاد دیگری را هم دارد؛ اما به دلیل گران بودن آن، تحقیق بر روی آن بسیار سخت است.

 

7. باک مینستر فولرن

باک مینستر فولرن

هر گرم این مولکول 150 میلیون دلار قیمت دارد. شکل این مولکول شبیه به یک قفس گرد و یا توپ فوتبال است و با نام مولکول جادویی هم شناخته می شود. تمام این مولکول از کربن ساخته شده و به خاطر ساختار توپی شکلش، این مولکول می تواند هر ماده ای را از جدول مندلیف، بدون آنکه به آن واکنش نشان دهد در خود جای دهد.

علاوه بر آن، در تولید روغن های مختلف، داروهای مختلف و خیلی چیزهای دیگر کاربرد دارد و به خاطر همه کاره بودنش، به مولکول جادویی معروف است و آنقدر گران قیمت شده.

 

1. آنتی متر یا ضد ماده

آنتی متر

خوب بریم سراغ شماره یک لیست گران ترین عناصر بر روی کره زمین. این ماده قیمت دیوانه کننده 62 تریلیارد دلار به ازای هر گرم را دارد. این ماده چیزی است که از خیالپردازی انسانها و دانشمندان به واقعیت آمده و این ضد ماده، برعکس خاصیت ماده های دیگر بر روی کره زمین را دارد و توضیح مکانیزم آن، یک دانشمند را نیاز دارد.

این ماده اخیرا توسط بزرگترین فیزیکدانان دنیا در مقیاس بسیار بسیار کم تولید شده و یک گرم آن می تواند قدرت یک بمب اتمی را آزاد کند. دانشمندان می گویند که این آنتی متر می تواند سوخت موشک های فضایی ما را در آینده تامین کنند و باعث شوند تا در آینده دیگر حتی به سوخت های فسیلی نگاه هم نکنیم. اما مشکل تولید بی خطر و ذخیره امن آن است که کار را خیلی سخت کرده. اما خب با زیاد شدن سوخت های فسیلی و تغییرات اقلیمی، اگر چاره ای نباشد مجبور هستیم تا بر روی این ماده سرمایه گذاری کنیم تا زمین نابود نشود.

همچنین بخوانید: آیا گرم شدن زمین باعث نابودی بشر می شود؟ 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.